Stačí porovnat ceny některého zboží v královéhradeckých hypermarketech v průběhu loňského a prvních dnech letošního roku. V lednu se zatím ceny nahoru příliš nepohnuly. Potraviny totiž výrazně zdražily už před koncem roku, především kvůli dražším surovinám.

Například rohlíky po většinu loňského roku stály 1,90 Kč, ale v listopadu je obří hradecké obchody prodávaly už za dvě padesát. Chléb Šumava se dal v létě loňského roku koupit za 18 až 20 korun, v prosinci lidé za stejný výrobek už dali nejméně 22 korun, výjimkou však nebyly ani ceny kolem 30 korun.

Litr polotučného mléka bylo možné v dubnu pořídit i za 7,90 Kč, v tomto týdnu ho Terno prodávalo za 16.90, Interspar a Tesco za 15.90 koruny.

Máslo bylo nejdražší v listopadu loňského roku, kdy jeden z českých výrobců dokonce pohrozil, že po Novém roce očekává jeho cenu až kolem 60 korun. To se naštěstí nepotvrdilo a jeho cena v následujících týdnech dokonce klesla. Na jaře stálo máslo v hradeckých hypermarketech od 18 do 24 korun, ve druhé polovině listopadu ho Terno a Interspar prodávaly za 32,90 a Tesco s Kauflandem za 34,90 Kč. Pak ceny nejlevnějších másel spadly i na 25 korun.

Novoroční zvýšení daně z přidané hodnoty o čtyři procenta se do cen potravin v Hradci Králové zatím příliš nepromítlo. Obrovská konkurence, zejména obchodních řetězců, drží ceny na uzdě.

Rozhodujícím hráčem na trhu s potravinami v krajském městě je společnost Tesco Stores, která tady má dva hypermarkety a jeden obchodní dům. Podle mluvčí této obchodní firmy Jany Matouškové zvýšení daně firma většinou absorbovala, takže ji, zjednodušeně řečeno, zaplatí ze svého. „Po Novém roce se ceny pohnuly minimálně. U některých položek šly mírně nahoru, u jiných zase dolů,“ řekla nám a vysvětlila, že za tím stojí velká konkurence.

Na otázku, zda bude Tesco rozdíl v dani i nadále hradit z velké části ze svého, zatím nedokázala odpovědět. „To ukáže čas a hlavně trh,“ uvedla. Kaufland zase ve svých akčních letácích slibuje stabilní ceny až do Velikonoc…