„Rádi bychom přivítali příznivce dobrého ovoce, protože pravdivější výsledky ochutnávky jsou přímo úměrné množství degustérů,“ prozradil za zahrádkáře Josef Helmich.

Ochutnávku ovoce připravují pořadatelé v místním zahrádkářském domě (za sokolovnou). Začátek je ve 14 hodin.

„Degustaci jablek chystáme jak ze starých, ale stále dobrých odrůd, například Ontario, Boskoopské, Idared, Zvonkovo, tak i ze současně pěstovaných, jako je Rubín, Šampion, Melrose, Bohemia a další. Nebudou chybět ani nové rezistentní odrůdy, které se začínají na našich zahrádkách pěstovat. Tyto odrůdy mají tu významnou vlastnost, že se nemusí chemicky ošetřovat proti houbovým chorobám. Jedná se o Rosanu, Rubinolu, Gold Star, Selenu, Zuzanu, Topaz, Rajku, Rubinstep, Rezistu a řadu dalších,“ informovala Helmich.

Pokračoval, že pro pěstitele bude zajímavé tyto odrůdy porovnat s novošlechtěnci, které byly vypěstovány ve výzkumném ústavu v Holovousích a Střížovicích.

„Degustace bude v podstatě přehlídkou a porovnáním starých a nových odrůd, z kterých vyjde určitý výsledek a pro zahrádkáře rada, co by se mělo na našich zahrádkách v podmínkách Podorlicka pěstovat. Všichni pěstitelé vědí, že právě loňský rok byl na choroby abnormálně příznivý a mnoho jablek se znehodnotilo strupovitostí ,“ vysvětlil Helmich.

Porotci se zaměří na pět kritérií. Předmětem jejich zájmu má být vzhled, kvalita, slupka, jakosti dužiny, tedy její trvanlivost a celková chuť.
„K sobotní ochutnávce jsme připravili třicet odrůd jablek. Velikou výhodou této degustace je fakt, že veškeré odrůdy jablek byly uskladněny v normálních sklepech bez umělého podchlazování, což dává daleko větší věrohodnost,“ pokračoval Helmich.

Vlastní hodnocení se provádí anonymně. „Po degustaci chystáme krátkou přednášku s besedou o nových odrůdách jádrovin. Zveme všechny zájemce, aby se určilo to nejlepší ovoce, které bychom mohli na našich zahrádkách pěstovat,“ pozval Helmich.