Zoufale nízká nabídka pracovních míst na sklonku loňského roku se ke zděšení všech nezaměstnaných dosud nezlepšila. Počet lidí bez práce se v průběhu prosince navýšil o více než jedno procento a v průběhu ledna se situace ještě zhorší.
Kolem tří tisíc nezaměstnaných
Výsledky statistik zveřejněných úřadem práce dokazují, že se nezaměstnanost v rychnovském okrese pomalu, ale jistě přibližuje číslům z prosince roku 2009, kdy byla mírně překročena třítisícová hranice počtu nezaměstnaných. Následující leden pak ještě rapidně stoupla.
Aktuální počet lidí hledajících práci činí v celém regionu k poslednímu prosinci bezmála tři tisíce. Nejhorší situace je na Rokytnicku, kde nezaměstnanost představuje 8,52 procenta. Druhého místa dosáhlo Vambersko s 8,16 procenta. Oproti loňskému roku si tento mikroregion však výrazně polepšil, stejně jako Týnišťsko a Solnicko. Na Rychnovsku je v evidenci úřadu práce více než pět set lidí, což představuje 5,67 procenta nezaměstnanosti.
Leden přinesl nepříjemné změny
Celkově v okrese připadá na jedno volné místo téměř 21 uchazečů. Příčinou stále stoupajících čísel jsou především sezonní práce, kterých s koncem loňského roku ubylo, dále skončily pracovní poměry na dobu určitou. Prosincový nápor na úřadech práce způsobila také novela zákona o zaměstnanosti, která upravuje podmínky získání a výši podpory, a to právě od ledna nového roku. Většina lidí tedy vstoupila do evidence ještě v prosinci za starých a především dosud výhodnějších podmínek.
„Nárůst nezaměstnanosti se projevuje koncem roku pravidelně a souvisí většinou s ukončením sezonních prací. V letošním roce bylo o něco více než v předchozích letech postiženo stavebnictví. Krátkodobý výhled není nijak příznivý. Možná byl nárůst počtu uchazečů o zaměstnání vstupujících do evidence úřadu práce ještě v samotném konci loňského roku způsoben i některými ze změn zákona o zaměstnanosti. Zvláště pak těmi, které zpřísňují podmínky pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Ty se totiž na osoby vstupující do evidence úřadu práce před 1. lednem 2011 ještě nevztahovaly,“ informoval ředitel Úřadu práce Rychnov nad Kněžnou Petr Richtera.
Nižší podpora za výpověď dohodou
Změny se v novém roce dotknou téměř každého. Zaměstnanec, který sám podá výpověď nebo odejde dohodou, následně získá nižší podporu v nezaměstnanosti. To se ale netýká jen případů, kdy je pracovní poměr ukončen ze strany zaměstnance.
Zaměstnanec, který bez vážných důvodů podá výpověď či odejde dohodou, dostane od úřadu práce jen 45 procent předchozího průměrného výdělku, zatímco ostatní začínají na 65 procentech. Nižší podpora za určitých podmínek hrozí i těm, které propustí zaměstnavatel. Neklesne jim jen tehdy, když od něho dostanou výpověď. Pokud přistoupí na dohodu, riskují tím opět snížení podpory.
Dle platných pravidel na ni nemají nárok ti, kteří v posledních šesti měsících před zařazením do evidence uchazečů bez vážného důvodu opakovaně sami ukončili zprostředkované zaměstnání.
Další změnou je dočasné odložení podpory u těch, kterým přísluší odstupné, odchodné či odbytné. V tomto případě nehraje roli, zda bylo odstupné povinně stanoveno zákonem, například při ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů, nebo zda šlo o rozhodnutí zaměstnavatele.
Uchazeči o zaměstnání si již nebudou moci přivydělávat ani na částečný úvazek s výdělkem nepřesahujícím polovinu minimální mzdy.