Heslo ve slovníku

Státní rozpočet je ročním plánem finančního hospodaření státu. V České republice má formu zákona, který navrhuje vláda a schvaluje parlament.
Obsahuje odhad příjmů z různých zdrojů a rozdělení výdajů do různých kapitol. Příjmy rozpočtu tvoří daně, cla, poplatky a další příjmy. Výdaje pokrývají činnosti státu, které jsou buď dané zákonem případně ústavou, nebo jimiž vláda realizuje svoji politiku.


… a teď pro děti

Státní rozpočet je stará věc. V Habsburské monarchii, jejíž součástí bývaly i Čechy a Morava, jej poprvé sestavili v roce 1766. Vlastně jde o složitější verzi úvahy, kterou děláme čas od času všichni. Třeba před Vánoci: vím, že babička mi dává každý týden desetikorunu; vím, že v kasičce mám dvě stě korun; vím, že když strýc přijde na návštěvu, většinou vyloví z kapsy dvacetikorunu; vím, že máme v komoře papírový sběr, za který můžu dostat sedmdesát korun. Když to všechno sečtu dohromady, zjistím, kolik korun budu moci utratit za vánoční dárky. Když stát udělá totéž, říká se, že „odhadl své příjmy“. Řekněme, že já jsem zjistil, že mám na dárky 450 korun. Jak své příjmy rozdělím? Mamince chci koupit cédéčko za 80 korun. Bratrovi míček za třicet korun. A tak plánuji dál, až všechny peníze vyčerpám. Když takový plán učiní stát, říká se, že „rozdělil výdaje do různých kapitol“. Stát ovšem nekupuje vánoční dárky, nýbrž platí policii, opravuje silnice, staví školy nebo nemocnice. Nejlepší státní rozpočet je takový, kterému se říká vyrovnaný. Znamená to, že stát utratí jenom to, co vydělal. Pokud utratí víc, než kolik ve své pokladně má, zvyšují se jeho dluhy. A to, co dluží stát, dluží vlastně jeho obyvatelé. Protože nebýt daní, které stát vybírá od lidí i od firem, státní rozpočet by takřka existoval.

ANKETA: Co je to státní rozpočet?

Ladislav Cerman, 11 let, Česká Třebová
Stát dává ministerstvům peníze a ta to pak dávají třeba na silnice, zdravotnictví. Taky stát do rozpočtu peníze dostává z daní, ale špatně s tím hospodaří, rozdává víc než přijímá.

Denisa Junková, 12 let, Rychnov nad Kněžnou

To jsou peníze, ze kterých stát jako žije celý rok. V televizi pak ukazují, jak ho politici schvalují a hádají se, že nejsou peníze. I naše město má svůj rozpočet.

David Regent, 7 let, Brozany
Státní rozpočet, z toho se platí domovy důchodců, dětské domovy nebo třeba nemocnice.

Denisa Kujovská, 14 let, Trutnov
Státní rozpočet znamená to, kolik má Česká republika peněz, jaké jsou výdaje a jaké jsou příjmy.

Anna Zídková, 11 let, Mlázovice
Státní rozpočet jsou peníze, které se rozpočítávají z toho, co stát vydá a přijme.