Pokud jsou lidé zruční, dokáží si věnec vyrobit sami, v opačném případě si mohou věnec pořídit na tržištích či v obchodech.
Výrobou věnců se zabývá také Jaroslava Louženská, podle které trvá výroba asi hodinu. Podmínkou je samozřejmě zručnost.
„S přípravou začínám hned po Velikonocích a během června shromažďuji přírodní materiál,“ uvedla Louženská. Současně přiznává, že se touto prací uživit nedá. Ceny, za které se věnce prodávají, pokryjí jen náklady a v žádném případě práci. „Kdybych si měla účtovat i čas a práci, tak cena poroste, což si dovolit nemůžu zejména kvůli velké konkurenci,“ dodala Louženská s tím, že lidé kupují převážně věnce z přírodního materiálu.
Hypermarkety Tesco nabízejí dušičkový sortiment již od 17. října. „Dominují především svíčky, látkové či voskové květiny, hřbitovní vázy a věnce. Všechno zboží tohoto typu nabízíme nyní se slevou dvacet až třicet procent,“ uvedla Lucie Turnovská z Tesco Stores a dodala, že v tomto období tržby každoročně narůstají.
Žena, která si nepřála být jmenována, si každoročně dělá vazby na hrob sama. „Loni jsem udělala koš, pro jistotu jsem si ho poznačila, a i přesto ho ukradli. O týden později jsem jela na trhy, kde jsem ztracený koš objevila mezi ostatním zbožím.“
Krádeže a ničení majetku nejsou v tomto období žádnou novinkou, proto lidé většinou vyrábí či kupují věnce, které nebudí příliš velkou pozornost. Češi si také oblíbili trhy v sousedním Polsku, které před Památkou zesnulých každoročně praskají ve švech.