Přecenění platební schopnosti je obvykle na začátku spirály, která končí exekucí

Spotřebitelské úvěry, rychlé půjčky, splátky bez navýšení, kreditky. S nákupy, kdy lidé bezprostředně u pokladen obchodů neutratí ani korunu nebo platí půjčenými penězi, které teď hned nebolí, se roztrhl pytel.
Lidé ale nejsou soudní, přeceňují své platební schopnosti. Nedokáží si spočítat, kolik je taková lehkomyslnost bude nakonec stát, varují odborníci.
Například v obchodech Tes〜co vzrostlo množství splátkového prodeje oproti loňsku o 20 procent. „Kvůli jeho vzrůstající popularitě nabízíme zákazníkům několik možností, jak svým blízkým pořídit i finančně nákladnější dárky a minimálně přitom zatížit rodinný rozpočet,“ slibují OD Tesco ústy jejich mluvčí Jany Matouškové.
„Bez možnosti splátek bychom si vůbec novou ledničku nemohli dovolit,“ pochvaloval si včera před hradeckým Interspaarem pan Dvořák.
„Půjčili jsme si v létě s manželem na dovolenou a vše již stihli splatit. Takže si teď půjčíme na Vánoce. Do léta to splatíme a zase bude dovolená,“ říká s úsměvem Jana Středová.
Pomoci lidem, kteří své půjčky nezvládají, má nový insolvenční zákon. Při takzvaném osobním bankrotu za nimi nepřijde rovnou exekutor, ale dluhy by umořovali z výplat či prodejem majetku. Část dluhů by jim mohla být dokonce odpuštěna.

 

Jak se vyhnout exekutorům?

Utrácet s rozmyslem a chladnou hlavou a úvěr vždy pojistit

 

1. Při nákupech zachovejte chladnou hlavu
Pokud už se rozhodnete nakupovat na splátky, pak zvažte, jestli se bez zboží neobejdete do doby, než na něj ušetříte. Rezerva by měla sloužit na zvláštní účely, ne na zvyšování životního standardu.


2. Musím si půjčovat od bank a společností?
Půjčit si peníze nemusíte vždy z peněžního ústavu nebo finanční společnosti. Stojí za to se obrátit na rodinné příslušníky nebo známé. Jim obvykle neplatíte navýšení úvěru ani manipulační poplatky s ním spojené.


3. Dvakrát počítat, jednou nakupovat
Před půjčkou si nejprve dobře spočítejte jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Není možné rodinný rozpočet napínat a nemyslet na zadní vrátka. Vždy si nechávejte rezervu.


4. Deset si půjčím, patnáct musím vrátit
Spousta společností na trhu hřeší na to, že si klienti dobře nepřečtou smlouvu. Půjčka je jedna věc a poplatky za ni druhá. Seznamte se s nimi.


5. Bez pojistky je to hazard
Zdravotní problémy nebo ztráta práce může výrazně ohrozit splátkový kalendář. Pokud nebudete mít půjčku pojištěnu, můžete se dostat do problémů.


6. Problémům se musí předcházet
Problémy se splácením vyřeší pojištění nebo včasná komunikace se společností, která vám půjčila. Vyjednat lze odklad splátek