Deštivé počasí trápí zemědělce. Sklizeň nabrala téměř čtrnáctidenní zpoždění a pokud se počasí neumoudří, začne se situace podepisovat na její kvalitě.

Sklidili jen zlomek ploch

„Plodiny se z polí doslova kradou, jak to počasí dovolí,“ vystihl věčný boj zemědělců s nepřízní počasí Václav Koblížek, ředitel Agrární komory v Ústí nad Orlicí. Zatímco loni touto dobou už bylo sklizeno osm tisíc hektarů, letos teprve 1700 z celkových téměř 18 tisíc hektarů obilnin a skoro 5 tisíc hektarů řepky. „Loni jsme byli podstatně dál, touto dobou už bylo sklizeno skoro 80 procent řepky, v podstatě byla rozjetá sklizeň téměř všech plodin,“ dodal Václav Koblížek.

Potřebují týden stálého počasí


Nyní je z osmdesáti procent sklizen ozimý ječmen. „Teď se začínalo najíždět do řepky, ale zastavilo nás počasí,“ dodal Koblížek a pokračoval: „To bude rozhodovat o kvalitě, už je nejvyšší čas, aby se to dalo v bezproblémové kvalitě sklidit, každý den mokrého počasí bude hrát svou roli. Výhled není moc příznivý, na každý den jsou hlášeny přeháňky, a v těch se to dělat nedá. Zatím katastrofa nehrozí, ale už bychom potřebovali aspoň týden stálého počasí, aby se plochy, které jsou zralé a připravené ke sklizni, bez velkých ztrát podařilo sklidit.“ Nejohroženější je choulostivé tritikále neboli žitovec, hybridní obilnina, jež vznikla křížením žita a pšenice. To by mohlo začít klíčit i v klasech.

Na letošní sklizni se podepsala i červnová bouře, která místy zničila až sto procent porostů. Zemědělské podniky vykázaly škodu celkem na 1500 hektarech půdy. Nejhůř dopadla část Libchav, kde bylo poškozeno 480 hektarů pozemků se všemi plodinami: ječmenem, pšenicí, hrachem i řepkou, která je tam na sto hektarech téměř ze sta procent poškozená.