Návrh EOP byl prý ultimativní a neusiloval o smírné řešení sporu, uvedli na tiskové konferenci představitelé Czech Coal.

Očekávají se další kola jednání

Podle Elektráren Opatovice chce Czech Coal vytvořit tlak a dosáhnout razantního zvýšení ceny hnědého uhlí na úkor odběratelů tepla. Teplo od EOP odebírají desítky tisíc domácností i firmy. „Budeme pokračovat v konstruktivním jednání a očekáváme totéž i od opatovické elektrárny. Jsme přesvědčeni, že ke shodě ohledně dodávek uhlí na teplo dojde, pokud si opatovická elektrárna nezajistí palivo jinde," řekl místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl.

„Dodávky tepla pro obyvatele Pardubic, Hradce Králové a další zákazníky elektrárny řeší naše stále platná nabídka, která ale předpokládá součinnost opatovické elektrárny," dodal.

Elektrárny Opatovice nyní Czech Coal vyzvou k předložení protinávrhu. „Czech Coal nepředložil ani své připomínky k našemu návrhu, ani svůj protinávrh. K jeho předložení Czech Coal okamžitě vyzveme. Snad nějaký předloží," uvedl předseda představenstva EOP Jan Špringl.

Těžařská firma Czech Coal zastavila přísun uhlí do elektrárny na začátku června, později na příkaz soudu dodávky obnovila.

Minulý týden EOP nabídly společnosti Czech Coal novou smlouvu pro dodávky uhlí. V návrhu smlouvy, který v pondělí vedení Czech Coal odmítlo, se elektrárny chtěly zavázat k tomu, že budou za uhlí platit předem.

„Návrh smlouvy řeší důvody, pro které Czech Coal odstoupilo od smlouvy. Předložili jsme podepsaný návrh smlouvy na dodávky uhlí. Jednostranně jsme tak vyšli vstříc námitkám Czech Coal k původní smlouvě a v návrhu jsme se zavázali, že budeme platit za uhlí předem. Věříme, že tímto bude celá věc vyřešena," uvedl k návrhu elektrárny předseda její dozorčí rady Mirek Topolánek.

Czech Coal vypovědělo EOP smlouvu s odůvodněním, že jí elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun.

Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že pravděpodobně sleduje jiný zájem. Podle sdělení EOP z minulého týdne je však nyní firma připravena vzdát se jakýchkoli nároků na náhradu škody, pokud Czech Coal podepíše předložený návrh smlouvy na dodávky uhlí.

Teplo pro šedesát tisíc domácností

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů.

Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá více než 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Teplo z elektrárny odebírá v regionu také řada firem a podnikatelů.

Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding (EPH). Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit zhruba na 70 korun za gigajoule.

EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, společnost Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.