Investice je nejvyšší v novodobé historii cukrovaru. Uvedl to ředitel cukrovaru Josef Světlík. Díky zvýšené kapacitě bude moci cukrovar zpracovat i řepu od pěstitelů, kteří ji dosud dodávali již uzavřenému cukrovaru v Hrochově Týnci na Chrudimsku.

"Letošní objem zpracované řepy v Meziříčí tak bude výrazně vyšší než v minulých letech, kdy se pohyboval kolem 400.000 tun," řekl Světlík. Cukrovar, který je jediným na východě Čech, zahájil kampaň na konci září.

"Zatím to vypadá na dobrou kampaň. Cukernatost řepy se pohybuje mezi 15 až 19 procenty," řekl Světlík. Odhadovat průměrný výnos by však podle něj bylo nyní předčasné, protože řepa je ještě na polích. Počet zaměstnanců pro kampaň cukrovar díky zvýšení kapacity zvýšil asi o sedm procent na 160 lidí.

Společnost Cukrovary TTD v cukrovarech v Meziříčí a Dobrovici na Mladoboleslavsku ročně vyrábí kolem 200.000 tun cukru a je největší firmou v oboru v zemi.

V Dobrovici firma loni v říjnu zahájila výrobu bioetanolu z řepy v novém lihovaru. Společnost již dříve sdělila, že v Dobrovici bude postupně nabývat na důležitosti výroba bioetanolu a v Meziříčí cukru. Největším akcionářem Cukrovarů TTD je francouzská společnost Tereos a německá společnost Nordzucker AG.