Krkonošské farmy jsou oblíbeným místem dovolenkových pobytů. Nabízejí nejen ubytovací kapacity, ale většina z nich také jízdy na koních. Například Horská farma Hucul ve Vítkovicích pořádá i letní táborové pobyty pro děti. Tento týden je věnován nejen koňům, ale i hudbě a výtvarné výchově.

„Přes prázdniny tu pořádáme také brigády pro studenty. Vydělají si nějakou korunu, mohou jezdit na koních a ubytování a jídlo mají zdarma. Je o to velký zájem,“ sdělila Alžběta Karbusická. Chalupa je teď plná, převažují hosté z Česka.

Podobná je situace například v Kněžické chalupě na Vrchlabsku nebo v Ekofarmě U Kotyků v Roztokách u Jilemnice.

„My ty návštěvy moc komerčně nebereme. Máme tady jednoho koně, takže ho zapřaháme, když se lidi chtějí projet třeba vkočáře nebo vzapřáhnutém vozíku,“ říká majitel ekofarmy U Kotyků na Jilemnicku Josef Kotyk. V penzionu má jen deset lůžek, ale velký zájem je hlavně o spaní ve stáji. „Maminka sdětmi se rozhodne, že sdětmi stráví noc u koně, přímo ve stáji. To není nic mimořádného. Donesu slámu, oni mají radost a kůň je pozoruje za ohrádkou. Je to pro ně zřejmě nezapomenutelný zážitek. Přitulí se i ke koťatům a hlídá je naše bernská salašnická fena,“ říká majitel, který ochotně ukázuje zájemcům chov ovcí i krav a býků, včetně mláďat.

„Těší mě, když mohu zájemcům vysvětlit, jak tady zvířata chováme. Jsou velmi zvídaví, zvířata si rádi pohladí a je to pro ně něco jiného, než život ve městě. Pořádáme i různé soutěže včetně bobříků odvahy pro děti. Baví to nás i je,“ dodal Kotyk.