Na startu byli všichni úspěšní jezdci z loňského seriálu kromě Romana Mňuka, který si doléčuje zranění z letní motokrosové sezony. Potěšitelný byl návrat některých úspěšných jezdců, kteří loni nebo předloni nejezdili – Josef Švorc, Vítězslav Marek, František Kubíček. Na startu byl i zkušený Pavel Kunc z Rychnova nad Kněžnou, který se loni příliš nesvezl.

Úvodní závod se jel stejně jako v předchozích letech pod vedením zkušeného organizátora Evžena Zadražila z Motosportu Chýnov v obci Želeč u Tábora. Pořadatelé ve spolupráci s Obecním úřadem Želeč připravili závodní okruh v délce 550 metrů, který byl určitě vhodný na „rozjetí" závodníků v prvním závodě.

Dobřanský Švorc nic nezapomněl

Kvalifikační jízdy začaly zajímavě. Už při první jízdě  dobřanský Josef Švorc s lyžařem Ondřejem Šlechtou (loňským autokrosovým mistrem republiky v kategorii „kartkros") dokázal celkem bez problémů vyhrát. Vůbec mu nevadilo, že po zisku mistrovského titulu v roce 2007 nezávodil a byl jezdcem, který se zase po letech prosadil na dvoutaktním motocyklu.

Celkově se dá říci, že jezdci, kteří loni nezávodili, se v jezdeckém poli vůbec neztráceli. V kvalifikačních jízdách doslova zářili František Kubíček s Lukášem Hovadem. První své tři rozjížďky vyhráli. Pak se jim ale nevydařila poslední jízda a kvalifikaci vyhráli Josef Mňuk s Filipem Langerem, kteří tak premiérově získali na své konto i tři bonusové body do hodnocení šampionátu.

Pomalu se rozjížděli loňští mistři Sládek s Čížkem. Ale jízdu od jízdy se jejich výkon zlepšoval a bez problémů se tak přímo kvalifikovali do finále. Podobně si počínali klášterečtí bratři Šrolerové i Mohaupt s Hotovým. Loni tak úspěšný Marcel Hock musel jet s náhradním lyžařem Lukášem Novákem (za zraněného Jonáše Bergera) a jeho jízdu to určitě poznamenalo.

Kuncovi došel benzín před cílem

Divákům se musel líbit i výkon nestárnoucího Pavla Kunce z Orionu. Pavel začal s lyžařem Romanem Prossem druhým místem a zdálo se, že bez problémů postoupí do finále. Pak jim ale další jízdy vůbec nevyšly a o postupu měla rozhodnout poslední jízda kvalifikace. V té jezdili suverénně na čele, ale pak se jejich Honda zastavila zhruba 100 metrů před cílem pro kuriózní závadu – nedostatek benzínu. Šance na přímý postup tak byla ta tam o jeden jediný bod. Naopak spokojený musel být Vítězslav Marek. Ten si při své premiéře s novým lyžařem Liborem Kašparem, který nejel nikdy motoskijöring, zajistil 8. místem v kvalifikaci přímý postup do finále.

Finále „A" mělo poklidný průběh. Start se nejlépe povedl bratřím Šrolerům a na vedoucí pozici vydrželi celých 12 kol. Ke konci závodu se k nim přiblížili Sládek s Čížkem, kteří je ale předjet nedokázali. Na stupně vítězů se dostali i vítězové kvalifikace Mňuk s Langerem.

Výsledkový servis

Celkové pořadí závodu Mistrovství ČR: 1. Patrik Šroler – Miroslav Šroler (SMK motokrosu Pardubice – Yamaha)  9:46,70, 2. Josef Sládek – Petr Čížek (SMK motokrosu Pardubice –  Honda)  9:48,24, 3. Josef Mňuk – Filip Langer (Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto –  Yamaha) 9:56,88, 4. Josef Švorc – Ondřej Šlechta  (AMK Dobřany v Orlických horách –  KTM) 10:31,19, 5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový (SMS motokrosu Střední Čechy –  Honda) 10:35,13, 6. František Kubíček – Lukáš Hovadí (SMS motokrosu Pardubice –  Honda) 10:15,91.

Celkové pořadí vloženého závodu: 1. Tomáš Křížek – Tomáš Gigal (Tábor – Honda),  6:07,58, 2. Radek Přibila – Jiří Pekárna (MX Příchovice –  Kawasaki) 6:11,98, 3. Míla Honsa – Vítězslav Kouba (Honus team – Yamaha) 6:13,78.
Další závod mistrovství ČR se jede v neděli 27. ledna v Klášterci nad Orlicí a bratři Šrolerové pojedou na domácí trati. Diváci se tak mohou těšit na zajímavé a napínavé závody.