Všichni jmenovaní hráči již několik let hájí barvy extraligového Havlíčkova Brodu, se kterým vybojovali několik titulů mistra republiky. Mistrovství Evropy bylo pouze prvním z vrcholů juniorské reprezentace, tím hlavním bude mistrovství světa, které se uskuteční příští rok v USA. Ještě předtím ale národní tým odehraje celou řadu přípravných zápasů. Již v srpnu se střetne s jedním z nejlepších týmů světa s Novým Zélandem, na divokou kartu bude startovat na mezinárodním Super Cupu, v lednu poletí na dva přípravné turnaje na Floridu a přípravu završí účastí na jarním turnaji v nizozemském Utrechtu. Cílem českého týmu na světovém šampionátu bude minimálně postup do play off, což se v minulosti žádnému českému výběru nepovedlo.

O vítězství v turnaji bojovaly reprezentace šesti zemí: Dánska, Izraele, Chorvatska, Velké Británie, Polska a domácí výběr hráčů do 19 let. Hned na úvod turnaje na sebe narazily týmy hlavních kandidátů na zlaté medaile Dánsko a Česká republika. Až do čtvrté směny to vypadalo na hladký průběh zápasu pro Čechy, kteří vedli 5:0. V páté směně však Dánové získali 6 bodů a utkání tak otočili ve svůj prospěch. Stav 5:6 vydržel až do sedmé směny, a tak Češi utrpěli první porážku. Jak se nakonec ukázalo, tento počáteční nezdar však nezanechal v hráčích žádné stopy a v následujících zápasech postupně porazili tým Izraele (7:0), Chorvatska (9:0), Velké Británie (18:0) a Polska (11:0).

Úspěšná odveta

V boji o přímý postup do finále se tak opět utkaly týmy Dánska a České republiky. V dohrávce první směny Dánové třikrát bodovali a vedli tak 3:1, to však od nich bylo vše a od druhé směny režii zápasu převzali na své pálky čeští hráči. Výbornou agresivní útočnou hrou na metách postupně navýšili své vedení až na konečných 15:3. Češi se tak vyhnuli opravnému zápasu, který svedl poražený z tohoto utkání s vítězem utkání třetího a čtvrtého týmu po základní části mistrovství. Přímý postup do finále byl jasnou výhodou, neboť hrát dva zápasy v jeden den, kdy padaly teplotní rekordy, stojí hráče velmi mnoho energie.

V „horkém" utkání se Dánové o finále utkali s Chorvaty, kteří překvapivě otočili zápas s Izraelem v dohrávce poslední (sedmé) směny. Izrael vedl 6:0 a v dohrávce nechal Chorvaty sedmkrát bodovat. Bojovní Chorvaté drželi krok i s Dány a na konci sedmé směny byl stav 2:2, o vítězi tak rozhodovala krátká hra tiebreak. V něm Dánové oproti Chorvatům zabodovali a po těsném vítězství 3:2 se probojovali do boje o zlato.

Zlatý hattrick

Ve finále mistrovství Evropy odpočatí Češi nadělili Dánům hned v první směně tři body po homerunu Jakuba Hajného, výborný nadhazovač Michal Holobrádek zneškodňoval možné útoky soupeře v samém počátku a většina z nich byla strikeout. Čeští junioři bezchybně plnili taktické úkoly trenérů a postupně zvýšili svůj náskok až na rozdílových 8:0, a tak bylo finále rozhodnuto již po šesti směnách. Poslední osmý bod přidal po walk-off homerunu kostelecký Jan Cabalka.

Česká juniorská reprezentace tak má „zlatý hattrick" obhájila zlato z roku 2013 a 2011 (tehdy se konalo ME v Kostelci nad Orlicí) a nominovala se zároveň na mistrovství světa juniorů v roce 2016 v USA. Držme palce kosteleckým softbalistům, aby se jim podobně dařilo i za velkou louží.

Více informací, statistik i fotografií naleznete na stránkách ME: http://euro2015.softball.cz/.