Potí se a pokoušejí se o krokové variace i svůdné pohyby pánví při fitness programu, který je založen na časových sekvencích, kdy se střídá rychlá část s pomalou, a v této kombinaci dochází ke spalování tuku a tvarování celého těla.

Cílem zumby je ukázat lidem, že hubnout lze s radostí, zábavou a bez stresu, uvádí mj. na svých webových stránkách tanečník, choreograf a lektor zumby Michal Němeček z Hradce Králové. Zumbu dvakrát týdně předcvičuje i v tělocvičně rychnovského BR Sportcentra. Jeho rodiče provozují v Hradci Králové taneční školu, on sám má taneční skupinu, která se věnuje „streetovým“ technikám. Celá jeho rodina tančila, zákonitě se k tomu tedy musel také dostat, i když až ve čtrnácti letech. Dělal balet, společenský tanec, street dance, věnuje se salse a nyní i zumbě, z mládí má za sebou různé sporty – na který si kdo vzpomene. Rád se objeví na snowboardu na sjezdovce, zahraje si plážový volejbal, chce se zdokonalit v tenisu. V televizní taneční soutěži Bailando vytvořil choreografii pro Lucii Borhyovou a jejího partnera, ve StarDance dělal choreografa a partnera Štěpánce Hilgertové. Umí si svůj život představit bez tance? „Umím, ale nechci si ho tak představovat,“ kroutí hlavou. Občas zajde i na ples, ale konstatuje, že tam a na hudbu, která se na podobných akcích hraje, se příliš tančit nedá.

Kde se vzala nyní masově populární zumba? „Z Kolumbie. Vznikla trochu omylem na konci 90. let minulého století. Cvičitel Alberto Perez šel na lekci aerobiku, zapomněl si hudbu a nezbylo mu než improvizovat na skladby, které měl na CD v autě. Tak měla zumba vzniknout, může to být i pravda,“ přibližuje legendu o vzniku stylu, jenž po představení na fitness festivalu v USA a práci dvou manažerů začal hýbat celým světem.

Má zkušenost, že lidé přestali mít zájem o tancování: je náročné, chce se po nich nejen aby se zpotili, ale aby se i dále rozvíjeli, stojí to nějaké peníze, pravidelnost, cílevědomost. „Zumba narozdíl od toho nabízí možnost zapotit se, vyřádit se, vracíme se k tancování, ale jinou formou, nemusí se tančit naprosto přesně. Lektor je tam proto, aby lidi motivoval, ukázal jim, co by mohli dělat,“ vysvětluje Němeček. Dal se na zumbu právě proto, že vrací lidi k tancování. „A navíc tady většina lektorů byla z fitness prostředí a zumba hodně vypadala jako aerobik na jinou hudbu. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat, aspoň v Hradci,“ vysvětlil lektor, proč se rozhodl získat certifikát pro cvičitele zumby.

Žádné velké profesní cíle si neklade, přeje si zdraví, aby mohl tancovat a hýbat se co nejdéle. Zájemci ho možná uvidí v červnu letošního roku na mistrovství republiky v salse.