VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zimová: K životu prostě chléb a hry patří

Rychnov nad Kněžnou /ROZHOVOR/ - Místostarostka Rychnova nad Kněžnou je velice ráda, že se anketa o „Nejúspěšnějšího sportovce Rychnovska roku 2011“ pořádá. Jde o takovou obnovenou tradici.

29.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Zbývá už jen několik dní a první ročník ankety o „Nejúspěšnějšího sportovce Rychnovska roku 2011“ bude znát své vítěze. Na organizaci této jedinečné akce se podílí i samo město. Jak ale dokáže podporovat sport a malé i velké celky, oddíly či organizace? Podle místostarostky Rychnova Michaely Zimové je to naprostou samozřejmostí. Sport totiž k městu neodmyslitelně patří jako kultura či školy.

Proč se město rozhodlo zapojit do pořádání ankety o Nejúspěšnějšího sportovce Rychnovska roku 2011?
Tak určitě znáte starodávné rčení „chléb a hry“ a vždy toto zaštiťovaly veřejné instituce, tudíž, když se na to podíváme z tohoto pohledu, pak je to absolutně normální stanovisko. Spíš by bylo nenormální, kdybychom řekli, že se nebudeme na takové události podílet. Myslím si, že se město Rychnov nad Kněžnou opravdu na jakýchkoliv smysluplných aktivitách pro širokou veřejnost rádo podílí, takže i v tomto okamžiku bylo rozhodnutí o spolupořádání jednoznačné.

Přeci jen stát se spolupořadatelem s sebou nese vždy starosti. Jak je to možné skloubit s běžnou činností města?
My jsme se sice do pořádání této akce zapojili, ale nikoliv nějakou aktivitou ve smyslu organizace, ale stali jsme se dárci prostoru. Velký sál Pelcova divadla tak bude pro tento večer pronajat zdarma. Je to velmi nádherný a důstojný prostor pro pořádání společenských akcí. Nicméně největší díl organizace leží na místní organizaci ČSTV a na pořádající agentuře ČOK-CZ.

Přestože v tomto velkolepém pojetí se bude jednat o historicky první ročník ankety, již kdysi dávno se něco podobného organizovalo, nepletu-li se?
Je to tak. Před lety se vyhlašovala podobná anketa, která přetrvala patnáct let. Tudíž je pravdou, že z tohoto pohledu se nejedná zas až tak o nic nového. Kdysi se výsledky vyhlašovaly ve spolupráci s městem na tehdy ještě městském plese. Já sama jsem byla u pořádání této ankety od prvopočátku. Jsem však velice ráda, že se znovu podařilo tuto tradici obnovit.

Pojďme teď ale skutečně ke spojení Rychnova jako města a sportu, což k sobě neodmyslitelně patří stejně jako kupříkladu město a školy či město a kultura. Jakým způsobem tedy Rychnov nad Kněžnou podporuje své spolky či sportovní sdružení?
Město Rychnov nad Kněžnou se finančně podílí na provozování všech sportovních oddílů působících na jeho území, pokud si tedy podaly žádost o finanční podporu. Je to již taková letitá tradice. Ale asi to k tomu patří, jelikož víme, že doba není jednoduchá a všechny náklady a starosti nechávat buď na rodičích nebo samotných klubech, není správné. Už jsem to vzpomínala v začátku rozhovoru, ale logicky k životu chléb a hry patří, tudíž město sport podporuje. Samozřejmě můžeme polemizovat, kdo jak se k fungování v daném klubu či oddílu staví, nicméně někomu jde shánět finanční prostředky lépe a někomu hůř. Navíc sport potřebujeme i pro malé děti, ať školáky nebo i předškoláky či mládež. Vždycky jsem říkala, že smekám před těmi, kteří vezmou svůj volný čas a věnují ho partě dětí, s nimiž jsou ochotni blbnout na hřišti nebo v tělocvičně.

Zmínila jste, že pokud by chtělo sportovní sdružení či oddíl získat nějakou podporu, musí si podat žádost. Jak by tedy zájemci měli postupovat?
Pokud už daný subjekt, oddíl, získá podporu od města, pak musí vždy také doložit vyúčtování, na co dané prostředky použil. Na to jsou přesně dané formuláře, které je možné si vyzvednout na městském úřadě nebo stáhnout na webových stránkách města. Tam se také žadatelé dozvědí, co všechno musejí předložit i termín dodání. Ten je stanoven na konec ledna, vždy pro vyúčtování dotace předchozího roku. Je to navíc také jedno z hledisek, k němuž se při hodnocení žádosti o dotaci přihlíží. Roli tedy hraje i to, jak disciplinovaný byl v minulých letech, a zda odevzdával potřebné dokumenty včas. Pokud se jedná o možnost podání žádosti na aktuální rok, pak tu je nutné odevzdat do 31. března. Následně se pak vytvoří klíč, podle něhož se částky přidělují.

Stalo se vám někdy, že žádostí přišlo tolik, že by nebylo možné všem vyhovět?
My se spíše snažíme přispět byť malou částkou tak téměř každému. Chceme, aby to byly především Rychnováci, abychom měli co nejvíc informací o daném subjektu a můžu říct, že už za tu dobu známe s kolegou Erbenem snad každého, kdo žádá. Tohle je náš postup, naše myšlenka. Samozřejmě jsou jiná města, kde se řídí jiným klíčem. Ale nevím, kdybychom to tady zavedli, jak by se to komu líbilo. Jde třeba o to, že se vyhlásí možnost přispět jen třem subjektům, které dostanou podstatně vyšší částky, ale ti ostatní mají smůlu. Takže můžeme polemizovat, kde je tedy spravedlnost, ale je to těžké. Kdyby byl přebytek v rozpočtu a hojnost, pak asi není problém všem se zavděčit a poskytnout jim sumy, které potřebují. Avšak pak je také otázka, zda by bylo s penězi nakládáno dle představ jaké bychom měli.

Kolik se tedy vůbec každoročně mezi žadatele ve sportovním grantu rozdělí?
V letošním roce bude částka stejná jako v loňském roce a jedná se zhruba o milion a půl. Částka se může ještě navýšit o příspěvek, který město získá od společnosti z provozování výherních a loterijních automatů, ale nyní není jasné zda a kolik to bude.

Galavečer ankety

Sportovní sdružení Rychnov nad Kněžnou, Rychnovský deník, reklamní a marketingová agentura ČOK CZ a město Rychnov nad Kněžnou vyhlašují premiérový ročník ankety nazvané „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2011“. Poprvé v historii budou oceněni nejlepší zástupci našeho Rychnovského regionu na sportovním poli, kteří vloni dosáhli výrazných úspěchů na krajské, republikové i mezinárodní úrovni.

Slavnostní vyhlášení výsledků ve všech kategoriích i vaší Hvězdy Deníku se uskuteční v pátek 3. února od 18. hodin při galavečeru v Pelclově divadle. Připraven je bohatý kulturní program, v němž vystoupí Monika Agrebi či Bohuš Matuš. Připraveno je také jedno překvapení, a to autogramiáda vzácného hosta Romana Šebrleho, která začne v 17.30 hodin.

Vstupenky zdarma jsou již nyní k dostání v sídle Sportovního sdružení Rychnov nad Kněžnou každý den od 8 do 15 hodin.

Na organizaci galavečeru se podílí i řada okresních partnerů mezi něž patří Škoda Auto Kvasiny, Uniprint Rychnov n. K., Beas Lično, Stating Kostelec n. O., Město Kostelec nad Orlicí, Městys Častolovice, Město Solnice, Obec Libel, Lesy Dobré, Weldis Vamberk, Tercie Doudleby n. O., Zopos Přestavlky, Maso-uzeniny Josef Duzbaba a další.

Autor: Silvie Špryňarová

29.1.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt zasláním strukturovaného životopisu s průvodním dopisem na e-mail kariera@matrix-as.cz., - ZŠ, - příjemné pracovní prostředí luxusního hotelu, zázemí stabilní společnosti, - možnost profesního a osobního rozvoje, - perspektiva a personální jistota, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Matrix hotels s.r.o. - studánka, Letovisko-Studánka, č.p. 505, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Martin Bárta, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 26 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Obsluha montážní vysokozdvižné plošiny (zámečník). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail petra.kapucianova@energomontaze.cz nebo telefonicky. , - ZŠ/SOU, - řidičský průkaz min. sk. B, výhodou sk. C, - samostatnost, spolehlivost, pečlivost, časová flexibilita, - práce na stavbách, výstavba vrchního elektrického vedení po sloupech, - možnost práce i na vysokozdvižné plošině, - montáž konstrukcí na sloupy elektrického vedení, montáž lan, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Energomontáže votroubek s.r.o. - pracoviště, Strojnická, č.p. 1646, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Petra Kapuciánová, +420 773 794 137.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 020 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ŘEDITEL/-KA Základní školy a mateřské školy Albrechtice n.Orl.. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 40160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt písemně zasláním přihlášky nejpozději do 16.4.2018 do 12:00 hodin na adresu: Obec Albrechtice nad Orlicí, Na Výsluní 275, 517 22 Albrechtice n.O. Obálku označte "KONKURS - NEOTVÍRAT". Obsahové náležitosti přihlášky naleznete na https://www.albrechtice-nad-orlici.cz/., - vzdělání a praxe dle zákona č. 563/2004Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, - občanská a morální bezúhonnost, - výše platu bude stanovena dle započitatelné praxe.. Pracoviště: Obec albrechtice nad orlicí, Na výsluní, č.p. 275, 517 22 Albrechtice nad Orlicí. Informace: Jaromír Kratěna, +420 494 371 425.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 27 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Specialista kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: * Podílení se na přípravě zavádění nových projektů do sériové výroby, * Příprava a zavádění nových výrobků do sériové výroby v oblasti kvality, * Analýza vad a spolupráce na jejich odstranění, * Komunikace se zákazníky nebo uvnitř projektu (v AJ), * Provádění měření výrobků a zadávání dílů na zkoušky do laboratoří, * Provádění měření na měrových přípravcích včetně vyhodnocení, * Vedení změnového a odchylkového řízení v oblasti vzorkování, * Koordinace hodnocení nakupovaných dílů a jejich dodavatelů, * Procesní audity u dodavatelů, * Spolupráce s projektovými týmy, * Tvorba dokumentace (Kontrolní plány, Pracovní postupy, atd.), * Interní prověrky jakosti, * Příprava projektů na dvoudenní produkce. Pracoviště: Antolin liban, s.r.o. - závod lipovka, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Sabrina Kiesewetterová, +420 778 722 513.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kamera. Ilustrační foto.

Dvoráky hlídají další kamery. Jejich přítomnost zvyšuje bezpečnost

Náchodský zámek má svého „mladšího brášku“ na kruháku v centru města.
11

Zámek má „mladšího brášku“ na kruháku v centru města

Socha svatého Řehoře, která vznikala na přání papeže, už je ve Vatikánu

Královéhradecko, Horní Kalná - Půlroční práci umělecké slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku završilo předání významného díla přímo ve Vatikánu.

Hubálov zůstává pod Tuří

Královéhradecko, Jičín - Obec Hubálov zůstane přinejmenším do podzimních komunálních voleb součástí Tuře, i když její obyvatelé žádali připojení k Jičínu. Důvodem je nespokojenost Hubálovských, podle kterých dva kilometry vzdálená Tuř do své osady roky neinvestuje.

Hasiči měli napilno, silný vítr lámal stromy

Náchodsko - Silný vítr dnes přidělal práci hasičům. Od rána vyjížděli k několika zlomeným či vyvráceným stromům. Některé domácnosti jsou dokonce bez proudu.

Křižovatka smrti se zpřehlední

Hradec Králové - Špatně řešený kruhový objezd v ulici Šimkova si před třemi lety vyžádal život cyklisty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT