„Kdysi to byla jen sranda. Jezdili jsme i v pantoflích. Dnes už jsou to skutečné závody," potvrzuje ředitel klání Jan Cerman. I on patří k těm, kteří nasednou na svého nablýskaného pionýra a pustí se na start.
„Kdyby to slyšeli doktoři. Každý rok říkám, že už končím a jedu naposledy, ale vždycky mě tady přemluví. Jinak ten stroj jsme vyhrál asi před pěti lety na závodech v Českých Budějovicích. Ale nepatřím k těm, kteří své veterány hýčkají. Já ho na podzim postavím doma do stodoly, na jaře ho vytáhnu a buď jede nebo ne," směje se.

Dvě babetty na startu

Ostatně hecování a sázka stály na úplném prvopočátku akce. „Je to tak. Kdysi tady nebyla tato hospoda, ale jen stánek. No a dva borci se dohadovali, komu jede babetta rychleji a tak se vsadili a vytyčili si trasu. Tím byl položen základ této akci," přidává historku.

Tým asi osmi organizátorů se už za ty roky ustálil a má všechno v malíku. Postavit trať a vše připravit zvládají rychle. „Je to dělané na zelené louce. Každý rok je profil trati jiný, ale vytyčit ji netrvá déle než tři čtyři hodiny. Náročnější je po akci vše sklidit a uvést do původního stavu. To každý kdo má ruce nohy jde pomáhat," poznamenal Jan Cerman. Před pěti lety se akce ještě trochu rozšířila. „Jezdili se dívat malý kluci, kteří závodí na speciálech na KTM motocyklech, a tak jsme pro ně vložili závod na těchto strojích. Ale je to omezené věkem – do deseti let," objasnil Jan Cerman.

Tím nejmladším účastníkem byl tehdy 2,5letý Ondřej Matička z Týniště nad Orlicí. Teď už povyrostl, ale letos nepřijel, jelikož bylo hodně mokro a prý se mokra bojí.
„Nejmladšího máme pětiletého Víťu Marka z Pardubic a nejstarším je dvaašedesátiletý Jaroslav Žampach z Doudleb," prozradil ředitel závodu.

Právě letošní nejstarší účastník se do Nové Vsi vrací již pět let. „Je to skvělá zábava," hlásá muž, který má doma starých motorek rovnou deset. „Tak trošku je sbírám. Ale nejezdím na nich. To jen tady, dvakrát do roka. Na jaře a na podzim," dodává. Letos mu trať vyloženě seděla. „Je to mokrý, pomalejší a tak máme i my starší šanci."

Motorky ho uchvátily

Na druhém konci věkové řady zase stál šestiletý Josef Marcaník z Nedělišť. Jezdit začal ve třech letech. „Přivedl mě k tomu taťka, ale jezdit jsem chtěl začít sám. Líbilo se mi to v televizi a tak jsem to zkusil," vypráví malý závodník, který ve své kategorii obsadil třetí místo.

Strach mu je cizí a nejradši má podle svých slov rovinku, když na to může pořádně šlápnout. „Jezdíme sem už pravidelně. Moc se mi tady líbí," dodal. Jednou by chtěl jezdit rally, ale zatím slibuje, že se na další Velkou cenu vrátí. Ostatně jako všichni. „Je tady skvělá parta a to nás sem láká," poznamenal Jaroslav Žampach.

Kompletní výsledky

Speciál 5-10 let
1. ⋌Viktor Pražák, Holice
2. ⋌⋌Vítězslav Marek, Pardubice
3. ⋌Josef Marcaník, Neděliště
4. ⋌Šimon Hrdina, Měník
5. ⋌Jakub Netolický, Heralec

Čína 5-10 let
1.⋌ Albert Cach, Horní jelení
2. ⋌Jakub Hájek, Raškov
3. ⋌Jakub Krejsa, Žamberk
4. ⋌Vojtěch Homolka, Načešice
5. ⋌Miroslav Kučera, Homyle

Speciál 10-15 let
1. ⋌Kamil Kotyza, Peklo
2. ⋌Ondřej Flídr, Tři Dvory
3. ⋌Jiří Merganc, Doudleby n. O.
4. ⋌Václav Babka ml., Raškov
5. ⋌Pavel Křížek, Petrovice n. O.

Speciály 15-100 let
1.⋌Petr Koutský, Kolín
2.  ⋌Michal Koutský, Kolín
3. ⋌Josef Čiháček, Peklo
4. ⋌Tomáš Müller, Merklovice
5.  ⋌Miloš Kotyza ml., Peklo

STODOLÁCI – stroje bez úprav 15-100 let
1. ⋌Richard Bečička, Kostelec n. O.
2. ⋌Ladislav Vencl, Zdar n. O.
3. ⋌Ondřej Landauer, Lozice
4. ⋌Petr Urbanek, Týniště n. O.
5. ⋌Ladislav Guldán, Lípa n. O.