Největší dostihový svátek už v pátek odstartoval dražbou plnokrevníka.

Nabitý víkend je v plném proudu, finišují i Městské slavnosti, spojující týden mezi Zlatou přilbou a Velkou pardubickou.
Na dostih se připravuje také městská policie. „Letos nepřijede na Velkou pardubickou pražský jízdní oddíl, který nám při dostihu vypomáhal. Pardubická městská policie bude mít na závodišti čtyři starokladrubáky. Jízdní oddíl bude jako obvykle mimo jiné zajišťovat pořádek před padokem, uvede koně a jezdce startující ve Velké pardubické na závodní dráhu a podobně,“ řekl mluvčí městské policie Pavel Čejka.
Kolem pardubické městské jízdní policie se v posledních dnech hodně diskutovalo. Byly vzneseny pochybnosti o její užitečnosti. Předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň však s kritikou nesouhlasí.

„Jsem velmi rád, že jezdce na závodní dráhu uvede právě pardubická jízdní policie. Všechny kamery na závodišti v tu chvíli budou mířit právě na ni. Stejně tak oči zahraničních návštěvníků dostihu. Je to skvělá reprezentace města Pardubic v zahraničí,“ sdělil Miroslav Petráň.
Hodně práce čeká o víkendu i na pěší strážníky. Budou hlídkovat v okolí závodiště i v ulicích města. Dá se totiž očekávat příjezd mnoha návštěvníků. Navíc budou krátkodobě uzavřeny některé ulice, které s Velkou pardubickou a jejím doprovodným programem souvisí.

Uzavřené silnice

„Do dnešních třiadvaceti hodin bude pro motoristy uzavřeno Pernštýnské náměstí a příjezdní silnice k němu – Pernštýnská a Svaté Anežky. Konají se zde akce Městských slavností. Mezi osmnáctou a dvacátou hodinou bude kvůli ohňostroji na pravém břehu Labe uzavřen Wonkův most,“ prohlásil manažer Kulturního centra Pardubice Michal Strašek.

V době konání Velké pardubické bude také již tradičně uzavřena část silnice I/37 v úseku od Parama po odbočku před Dražkovicemi, která poslouží jako improvizované parkoviště. Nově se bude parkovat i podél severní strany areálu závodiště, v ulici Pražská.

Pavla Svítková