V posledních týdnech našly svěřenkyně trenéra Beneše útočiště v Krkonoších, kde si odbývají závěrečnou fázi přípravy. V kádru nechybí odchovankyně trutnovského klubu Petra Záplatová, která v rozhovoru pro Deník zve fanoušky na páteční přípravný duel proti Slovensku. Ten se uskuteční od 18 hodin ve sportovní hale ZŠ Komenského.

Pamatujete si, po jak dlouhé době v Trutnově usednete do kabiny s nápisem „domácí"?
Musím říct, že na Trutnov a působení tady vzpomínám strašně ráda. Přece jen je to můj domov, takže vím přesně, že už tu nehraji čtyři roky. Na přesný den si ale nevzpomenu.

Jak z vašeho pohledu zatím probíhá příprava na blížící se evropský šampionát?
První dvě soustředění byla zaměřena jen na kondici. Dělaly se různé testy, jak kdo je fyzicky připravený. Teď, i přesto, že už máme za sebou nějaké přípravné zápasy, stále se zaměřujeme na kondičku. Už víceméně v hale, ale pořád nohy přiživujeme, aby byla forma správně načasovaná.

Jak se v přípravě cítíte vy sama a dokázala byste popsat svoji roli v národním týmu?
Zatím se cítím dobře, maká se a všichni mají chuť do basketu. Vládne tu pozitivní atmosféra, což hodně pomáhá. Moje role se trochu změnila, když ze zdravotních důvodů opustila tým Kačka Sedláková. Tím pádem pomáhám i na rozehře, kde jsem letos sice moc nehrála, ale sedí mi to.

Na turnaji v Karlových Varech jste skončily čtvrté, ale sebevědomí týmu určitě může pomoct skalp úřadujících mistryň Evropy ze Srbska. Jak pomohl vám tento zápas, na jehož konci jste byla vyhlášena hráčkou utkání?
S odstupem času jsme s turnajem spokojeny. Šlo o naše první zápasy pět na pět, takže tam bylo dost chyb. Ve výsledku jsme ale se všemi soupeři hrály vyrovnaně. Výhra nad Srbskem pro nás byla hodně povzbuzující. Ukázalo se, že i přes dvě porážky v koncovce, se umíme poučit z chyb a nakonec tu koncovku už potřetí vyhrát. Pro mě šlo o velkou zkušenost a za to ocenění jsem strašně ráda. Mě osobně to nakoplo a ještě víc namotivovalo do dalších utkání.

Už jste zvyklá, že si sezonu většinou prodlužujete o reprezentační akce. Dříve to pravidelně bývaly ty mládežnické, poslední roky mezi ženami. Považujete mistrovství Evropy za vrchol, zvlášť když se bude hrát doma v Česku?
Určitě to považuji za vrchol, byl by to splněný sen o to víc, že se hraje doma. Ve výběrech jsem byla i minulé roky, ale nedostala jsem ještě šanci jet na samotné šampionáty. Kdyby se to letos splnilo, bylo by to úžasné a pro mě velká zkušenost, za kterou bych byla nesmírně ráda.

Už dnes se představíte v rodném Trutnově. Zajímavostí utkání se Slovenskem je velká premiéra Kii Waughnové v našem nároďáku. Věříte, že bude pro tým velkou posilou?
Kia si dosud plnila své zámořské povinnosti, takže zatím nemohu její hru tolik soudit. Ale jde o velmi zkušenou a kvalitní hráčku, která pro tým rozhodně bude přínosem. Všichni ji známe z české ligy, takže víme, co od ní můžeme a nemůžeme očekávat. Teď je potřeba jí pomoci urychlit adaptaci na náš styl basketbalu a sehrát se jako tým.

Čekají vás nyní dva zápasy se Slovenskem. Jeden v Trutnově, druhý v Praze za zavřenými dveřmi. Jak se těšíte na trutnovské publikum?
Těším se samozřejmě moc. Vím, že lidi tu mají basketbal rádi, že nám přijdou fandit a pomoci k vítězství. Vždy je tu bezvadná atmosféra, ve které se každému dobře hraje. Snad je naším výkonem nalákáme i na nadcházející mistrovství Evropy v Hradci Králové, kam to Trutnovští nemají vůbec daleko.