Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Volejbal mně mnoho dal, a proto je logické, že musím udělat i já něco pro něj,“

Rychnov nad Kněžnou –  Cenu pro Sportovní osobnost okresu převzal na slavnostním vyhlášení ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2013" ZDENĚK HANÍK, bývalý volejbalový reprezentant, trenér a v současnosti předseda Českého volejbalového svazu.

7.2.2014
SDÍLEJ:

Sporovní osobnost v okresu. Rychnovský rodák a významný činitel českého volejbalu sklidil při slavnostním vyhlášení velký aplaus zcela zaplněného sálu. Foto: Vojtěch Podstavek

„Jsem příjemně šokován, že se na regionální úrovni udělá taková parádní akce. To bych nečekal. Pořadatelé dali do přípravy mnoho energie, moderátor byl skvělý. Celkové vyznění galavečera bylo výborné, takové prostředí povznáší a sportovci si to zaslouží," řekl v úvodu rozhovoru rychnovský rodák, který je jednou  z největších českých volejbalových osobností současné doby.

VizitkaPaedDr. Zdeněk Haník Ph.D.
Narozen: 22. 1. 1957 v Rychnově nad Kněžnou.
Současná profese: předseda Českého volejbalového svazu.
Hráčské úspěchy: mistr ČSFR 1990 (Zbrojovka Brno), mistr Rakouska 1992 (Donaukraft Vídeň), mistr Slovenska 1993 (VKP Bratislava), 200 startů za národní tým;
– druhý v anketě Volejbalista roku 1989;
– v národním mužstvu 200 startů, kapitán poslední společné reprezentace Čechů a Slováků.
Trenérská kariéra: Union Enns, Innsbruck, reprezentace Rakouska (1995–1999), VKP Bratislava (2003–5) – zisk titulu v roce 2004, reprezentace České republiky 2000–2001 (4. místo na ME 2001), 2006, 2007. Trenér roku ČR (2001) a SR (2004).
Další aktivity: Pedagog (Brněnské gymnázium, Fakulta tělesné kultury v Olomouci), metodik, autor knihy Volejbalové trůny a kanály, organizátor volejbalových kempů.

Po jak dlouhé době jste do rodného Rychnova zavítal? Udržujete kontakty s místními přáteli?
Musím se přiznat, že málo. Ale když mě pozvali na tuto společenskou akci, zavolal jsem některým. Výborná šance je znovu vidět.

Sledujete či máte informace jak o sportovním, tak o společensko -politickém dění v okresním městě?
Ještě před deseti lety hodně, teď jsem se opravdu trochu odrodil…

Ale jedno odůvodnění mám: stal se za mě ctitel kultury, sportu mám tolik, že už mě jako diváka tolik nevzrušuje. I kaviár se přejí … Ale vnímal jsem Rychnov spíše jako město kultury.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Rychnov nad Kněžnou?
Rodiče, kantoři Hamáček, Paštika a Žabokrtský, krásné náměstí, Karel Poláček, kamarád „Alláh" Jiří Bečvarovský,  hokej u kasáren…

Myslíte, že příznivci volejbalu se v Rychnově dočkají opět vystoupení české reprezentace, ať už mužské či ženské?
Určitě ano. Tomáš Erben mě o to již žádal. Jediný problém je, že hala není způsobilá pro mezinárodní utkání typu kvalifikace, ale přátelský zápas by se zde určitě dal uspořádat a já jsem ho slíbil.

Můžete přiblížit, jak vznikla vaše přezdívka Hujda?
Jednoduše. Byl jsem vždycky trochu vzdorovitý, říkalo se tomu „zlobivý kluk". Pak běžel film „Marečku, podejte mi pero" a tam byla postava Hujera (vlezdoprdelka), hrál ho skvěle Lohniský. No a kamarádi na vysoké škole mi z žertu říkali: „Nevíme, proč tě mají za problémového, co proti tobě ti kantoři mají, vždyť ty jsi docela hodnej kluk, ty jsi vlastně takovej Hujer …" To jsem se tedy vzbouřil a oni dál vedli svou: „Ano, je to Hujer, budeme mu říkat Hujer." Ale nakonec slevili a uzavřeli to: „Nebudeme ti říkat Hujere, ale Hujdo …" a bylo to.

Ve vašem případě platí, že jablko nepadá daleko od stromu. Váš syn rovněž hraje vrcholově volejbal, loni získal mistrovský titul s Ostravou. Kdybyste mohl porovnat sebe a jeho. V čem jste, nejen volejbalově, stejní, v čem se lišíte, v čem je kdo lepší?
Myslím, že on je technicky vzato lepší hráč,  než jsem byl já. Ale já jsem zřejmě víc rozuměl životu a hlavně lidem a to je pro nahrávače klíčová vlastnost. Můj syn je víc introvert, a ti to mají v komunikaci těžší.

Máte za sebou úspěšnou kariéru hráče, trenéra i funkcionáře. Ze svých bohatých zkušeností můžete posoudit, zda a jak se postupem času nějak změnil váš pohled na volejbal.
Už ho nehraji, to mě opravdu nebaví. Jak říkám: „Dobrý volejbal už hrát nemohu a špatný hrát nechci." Když budu upřímný, už mě ani tolik nebaví se na něj dívat jako dřív. Ale moje práce předsedy volejbalového svazu mě baví. Připadá mi logické uzavřít profesně svou životní cestu tím, že když mi volejbal mnoho dal, musím udělat i já něco pro něj. Volejbal mě živil a živí mě i teď, mám prostě vůči němu závazek a vztah k němu i k lidem, kteří v něm působí.

Jak by trenér Haník vycházel s hráčem Haníkem?
Současný sedmapadesátiletý trenér Haník by s pětadvacetiletým hráčem Haníkem vycházel určitě výborně. Protože pětadvacetiletý Haník byl náruživým hráčem s velkými ideály, současný trenér Haník ví, že to je vedle volejbalového řemesla ze všeho nejdůležitější . Když má hráč ideály a ctižádostivost, neexistuje tak velká překážka, která by ho zastavila v cestě za tím, čeho chce dosáhnout.

Loni jste byl opět zvolen předsedou Českého volejbalového svazu. Co se vám za uplynulé období podařilo uskutečnit, čeho si ceníte nejvíc? A jaké jsou vize a cíle pro další roky?
Pokud se ptáte v tomto kontextu, pak si nejvíce vážím toho, že jsem v této funkci z vůle volejbalového lidu. Až to budou lidé cítit jinak, tak mě prostě nezvolí.

Po loňském neúspěšném vystoupení na mistrovství Evropy jste uvedl, že českému volejbalu ujel vlak. V čem vidíte největší problém reprezentace? Na čem naopak můžete, či musíte, stavět?
Ano, ujel, především tomu mužskému. Důvod je jednoduchý: posledních dvacet let si volejbalové Česko myslelo, že je „pupkem světa", protože jsme byli kdysi mistry světa, a přestali jsme se vyvíjet. Ale svět se vyvíjí nezávisle na nějakém Česku. Národní týmy všech zemí v současnosti hrají dobře. Dnes můžeme například prohrát s jakýmkoliv družstvem v Evropě. Tento stav nutí ke změně, ale nikdo se nemění rád dobrovolně. Teď už jsme donuceni.

Ve sportovním světě jste vskutku renesančním člověkem. Vaše pedagogická, metodická či literární činnost má velký záběr. Kde na to berete energii a motivaci?
Jedno je nabíjeno druhým. Když se potrestáte tělesnou zátěží (tu mám rád), tak potom tělo (v tomto případě moje) lační po kultuře.

Hypotetická otázka: čím by se Zdeněk Haník zabýval, kdyby neskončil pod vysokou sítí? Co by vás nejvíce zajímalo a zároveň naplňovalo?
V tom mám jasno: bluesový muzikant, náboženský kazatel  nebo právník. Ale to bych se musel býval na gymplu lépe učit.

Jste znám jako velký milovník kultury, zvláště vážné hudby a divadla. Co vás na tomto poli zaujalo v poslední době?
Divadelní představení Jardy Duška 4 dohody, film Něžné vlny, a hlavně současné výkony České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka, naposledy 13. Symfonie od Šostakoviče nebo Dafnis a Chloe od Ravela.

Před několika dny jste oslavil sedmapadesáté narozeniny. Potěšil vás nějaký dárek?
Já to moc nedržím, není to pro mě významný den, slavím radši třeba vítězství, když se povede. Navíc se mi těžko dávají dárky, všechno, co k životu potřebuji, už mám.

V pátek bude zahájena zimní olympiáda v Soči. Zúčastníte se osobně tohoto sportovního svátku?
Ano, jedu od 15. do 19. února. Na své první funkcionářské olympiádě jsme byl před dvěma lety v Londýně. Musím vzpomenout, že tehdy jsem si říkal, jaká by to byla drzost od Česka chtít pořádat olympijské hry…

V souvislosti s olympiádou v Soči je v centru pozornosti otázka bezpečnosti. Jsou obavy oprávněné?
Nemám dostatek faktů, a tak bych jen spekuloval. Samozřejmě jsou skupiny lidí, kteří se snaží vyvolat chaos. Já osobně nemám obavy. Věřím, že i organizátoři v Rusku vše zvládnou.

Co si nenecháte ujít? Na co nebo koho se těšíte nejvíce?
Zajímá mě samozřejmě hokej a krasobruslení.

Tipněte si – kolik naši reprezentanti získají cenných kovů? Komu nejvíc věříte?
Nevím, neumím tipovat. Ale třeba Sáblíková má závodnické srdce, té věřím.

Autor: Leoš Dragúň

7.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení