Další díl Českého poháru ukořistil opět tým PSK Whirlpool - Author. Velkou cenu Orlických hor totiž vyhrál František Klouček, který cílem v Rokytnici projel s náskokem půldruhé minuty na druhého Broniše. Překvapením bylo třetí místo mladého Adama Šimka z pražské Dukly.

Po vlně veder a sucha na cyklisty v Rokytnici v Orlických horách čekala studená sprcha. „Byl to masakr. Teploměr ukazoval jen třináct stupňů, takže oproti předchozím dnům rozdíl víc jak dvacítky. Viditelně ten náhlý teplotní skok a déšť nikomu dvakrát dobře neudělal. Trápili jsme se snad všichni,“ přiznal Martin Mareš z vítězného týmu.

Déšť, déšť a zase jenom déšť. Vodu měli cyklisté už na startu prakticky všude a pršet ani na chvilku nepřestalo. Trať o délce 150 km byla rozdělená do čtveřice těžkých kopcovitých okruhů na trase Severák, Bartošovice, Neratov, Černá Voda a Mezivrší dala jezdcům pořádně zabrat. „První okruh jsme moc nejeli, i když lehké otestování přišlo v hlavním kopci na Mezivrší, hlavní pole ale zůstalo prakticky pohromadě,“ popsal úvodní kilometry úřadující mistr republiky Petr Benčík.

Únik šestice jezdců

Rozhodující únik přišel ve druhém okruhu právě ve stoupání na Mezivrší, když se z hlavního pole odpojila sedmička jezdců – Tomáš Danačík a František Klouček z Whirlpoolu, Krotký a Broniš ze Sparty, Šimek z Nutrixxionu a Šimek z Dukly a příbramský Stöhr. „Byla mi ale taková zima, že jsem s uprchlíky nevydržel,“ vysvětlil Danačík, proč v následujícím okruhu byla na čele už jen šestice jezdců.

Sexteto vpředu a pouze jediný zástupce dominantní královéhradecké stáje. Cyklisté PSK Whirlpool - Author jsou zvyklí jet spíš na jistotu, takže v hlavním poli se seřadili na špici a zahájili stíhací jízdu. V posledním kopci však z odskočené skupiny nastoupil právě František Klouček. „Věděl jsem, že kluci pojedou, ale nechtěl jsem nic nechat náhodě a někoho si přivézt do cíle s sebou, tak jsem za to vzal a zbytek už dojel. Dnes cyklistika bolela,“ poznamenal v cíli promočený vítěz z hradeckého družstva, který zvítězil suverénně s náskokem půldruhé minuty na hlavní pole. To přivedl Slovák Roman Broniš ze Sparty Praha. O překvapení se postaral dvacetiletý jezdec z pražské Dukly Adam Šimek, když vybojoval třetí příčku. „Radost skrývat určitě nemohu. Zatím se mi příliš nedařilo, takže tady v takových podmínkách a takové konkurenci je to paráda,“ usmíval se bronzový muž třetího ročníku závodu Velká cena Orlických hor Adam Šimek.

Hradečtí cyklisté ovládli i kritérium

Tým PSK Whirlpool - Author ale dominoval celému víkendu v Orlických horách. Den před startem Velké ceny totiž Tomáš Bucháček vyhrál kritérium o Pohár města Rokytnice v Orlických horách. Pro prvenství si přijel suverénně, když spolu se svým stříbrným kolegou Martinem Hebíkem dal hlavnímu poli takřka celý jeden okruh. Třetí skončil Jan Šimek z Fanflash Nutrixxion.

Bucháček se rozhodl závod na čtyřicet okruhů ulicemi Rokytnice rozhodnout poměrně brzy. Nejprve sám odjel po jeho čtvrtině, po polovině se k němu přidal právě kolega Martin Hebík. Dvojice z týmu PSK nejen, že se nenechala ohrozit, ale svůj náskok málem proměnila v najetí celého okruhu. To se jí ale nepovedlo. Jezdci za královéhradeckým duem tak sbírali body už jen pro třetí příčku. Bronz nakonec vybojoval Šimek z týmu Fanflash.

Výsledky – ČP silnice: 1. František Klouček (PSK Whirlpool – Author) 3:55:40, 2. Roman Broniš (AC Sparta Praha), 3. Adam Šimek (ASC Dukla Praha), 4. Matthias Friedemann (Německo – Fanflash Nutrixxion, … 14. Petr Benčík (PSK), 15. Martin Mareš (PSK) všichni +1:32, … 21. Tomáš Bucháček (PSK), +9:36.

Výsledky - kritérium: 1. Tomáš Bucháček (PSK) 82 bodů, 2. Martin Hebík (PSK) 50, 3. Jan Šimek (Fanflash) 24, 4. Matthias Friedemann (Fanflash) 18, 5. Marc Reynes (Španělsko) 6, … 11. Petr Benčík (PSK) 1.

(han)