Na závodišti NováVesRing se v sobotu pojedou tradiční motokrosové závody do 50 ccm už podesáté

Na start zatím poslední Velké ceny, která si získala věhlas nejenom v blízkém okolí, se postavilo více než osm desítek jezdců z různých koutů naší republiky. „Letos už evidujeme přihlášky jezdců z Plzně a české motoristické Mekky – Brna,“ říká Jan Cerman, ředitel závodu.

Půlkilometrový okruh NováVesRing je zásluhou mírné náročnosti ideální pro konání závodů motokrosu nízkých kubatur. Přesto si diváci přijdou na své, protože se na něm nachází řada nevyzpytatelných zatáček a tři terénní skoky.

Pořadatelé říkají, že jejich trať je vhodná pro všechny věkové kategorie jezdců od pěti do sta let. Na Velké ceně se tradičně závodí ve čtyřech kategoriích. Nejmladší závodníci předvádí svoje začínající jezdecké umění na motokrosových speciálech. Na trati v dalších kategoriích vyrazí celá řada značek od pionýrů přes stadiony, babety, pařezy a mustangy.

Kulaté desáté výročí motoristického klání se pořadatelé rozhodli oslavit výstavou historických motocyklů. „K vidění bude okolo dvaceti kousků zapůjčených panem Sejkorou - jenom luxusní zboží,“ přibližuje Cerman. „Odpoledne sobotního závodu zpestří atraktivní vzdušná show leteckých modelů. Ceny nejlepším jezdcům by měla předávat senátorka Václava Domšová. Jednou z hlavních cen bude stroj Pionýr Mustang.“

Cestu do motoristického areálu v Nové Vsi si už pravidelně nachází okolo půl tisícovky sportovních fanoušků. Těší se na nefalšovanou rivalitu jezdců, ale i recesi ze strany závodníků, kteří se neobvyklým zápolením přijeli pobavit. „Někteří jezdci ale soutěž berou smrtelně vážně. Občas musí jury závodu řešit jejich protesty. Po složení finančního vkladu pořadatelé zasednou a rozhodují, zda protest byl či nebyl oprávněný. V posledních ročnících protestů ubylo, jezdci už vědí, co si můžou dovolit,“ usmívá se ředitel Jan Cerman.

Na trati se už včera pilně trénovalo. Oficiální trénink je na programu v pátek. Trať je už s několikadenním předstihem připravena. „Chtěl bych poděkovat všem spolupracovníkům, kteří se o hladký průběh našich závodů obětavě starají. Jsme partou motoristických nadšenců, bez nichž by Velká cena nemohla existovat.“

Program 10. Velké ceny Nové Vsi

7.30 – 9.00 prezence

10.00 základní rozjížďky

od 13.00 semifinále a finálové jízdy