Druhý závod Českého poháru v Orlických horách přinesl radost kosteleckému týmu DT Specialized. Jeho lídr dojel za favority jako třetí

V závodě zařazeném do Českého poháru Klimatex Cup unikla krátce po startu v Rokytnici pětice jezdců. Skupinka ve složení Radek Bečka, Jakub Novák, Jiří Beneš, Michal Kesl a Tomáš Míček si dokázala vypracovat a pravidelným tempem udržovat náskok pohybující se kolem dvou minut.

Odpoutal se od Kesla

Ve druhém z pěti okruhů byla na vrcholu stoupání na Mezivrší vypsána prémie Hotelu Panorama, kterou přesvědčivě vyhrál Michal Kesl. Na stejném vrcholu spurtovala pětice uprchlíků i ve třetím okruhu, tentokrát o prémii firmy Cykložitný. Nejvíce sil ve spurtu měl tentokrát liberecký Tomáš Míček.
Ve čtvrtém a rozhodujícím okruhu se situace na čele závodu pořádně zdramatizovala. Vedoucí pětici závodníků dojela další trojice. Postarala se o zvýšení tempa, které zapříčinilo rozpad skupinky na samostatné jezdce. Na vrchol Mezivrší vystoupala jako první dvojice závodníků PSK Whirlpool René Andrle a Radek Bečka. Za nimi ztrácel třicet vteřin osamocený Dan Vejmelka, leader domácí stáje DT-Specialized, který se v náročném stoupání dokázal odpoutat od sparťana Michala Kesla.

Závod očima jezdce

Bylo jasné, že v podobném pořadí budou závodníci přijíždět do cíle, což se také vyplnilo. Po 143 těžkých kilometrech v horském terénu protnul cílovou pásku jako první Radek Bečka následovaný oddílovým kolegou z PSK Whirlpool René Andrlem. Jako třetí v pořadí se na náměstí v Rokytnici v Orlických horách objevil osamocený Daniel Vejmelka z DT-Specialized, což je pro mladého jezdce velký úspěch. Navíc se mohl radovat z bezpečného vítězství v kategorii jezdců do 23 let.

A jak sám Vejmelka viděl průběh závodu? „Nejprve odjela pětičlenná skupinka, v níž měly zastoupení silné stáje PSK Whirlpool, pražská Sparta a Příbram, takže se chvíli nejelo. Začalo se závodit až ve druhém stoupání na Mezivrší, kdy nastupovali bikeři - olympionik Kulhavý a Friedl. Na začátku třetího okruhu se mně podařilo odjet. Asi po deseti kilometrech mě dojela skupinka. Bylo nás šest, ale zakrátko odpadla čtveřice a já zůstal v čele společně se Šíblem z Liberce. Následně se čelo opět vyměnilo, ale mně se podařilo dojet Boubala s Andrlem. Ve třech jsme výborně spolupracovali. Vedoucí skupinu jsme dojeli před závěrečným těžkým stoupáním. Rozhodlo se v posledním kopci. Odjeli Bečka s Andrlem a já jsem se je snažil pronásledovat. Nakonec pole dojíždělo do cíle v Rokytnici po jednom.“

Vejmelka byl jedním z nejaktivnějších jezdců, což on sám nakonec viděl jako taktickou chybu. „Kdybych se v předposledním kole více šetřil, tak bych se patrně s Bečkou a Andrlem udržel až do cíle.“ Podle lídra DT-Specialized se jel okolo Rokytnice krásný závod. „Škoda, že podobných u nás není víc.“

Z výsledků

Velká cena Orlických hor (143 km): 1. Radek Bečka 3:43,56 hod., 2. René Andrle (oba PSK Whirlpool-Author) oba stejný čas, 3. Daniel Vejmelka + 0:46 min… 22. Michal Soukup (oba DT-Specialized) +17:32.

(dar, six)