Rozhovor Deníku

Domluvit rozhovor s nejslavnějším českým žokejem a ještě těsně před Velkou pardubickou? Docela dřina.

„Nemám čas. Mám tady dopingovou kontrolu, jednu televizi, druhou. Zavolejte po obědě,“ vychrlil Josef Váňa.

Osmapadesátiletý žokej je zase v jednom kole.

I proto, že se pustil do vedení pardubického Dostihového spolku. Nelíbí se mu toho víc, třeba sedm let stejná dotace pro Velkou pardubickou. „Poslední dobou je špatně to, že se krizový management nechová jako krizový management,“ rozčiluje se. Během celého povídání několikrát zvýšil hlas, křičel. Štve ho, že slavná značka strádá.

Ale na všechny spory na chvíli zapomeňte. Fenomenální žokej a česká dostihová ikona bude zítra opět na startu nejstaršího dostihu Evropy. Dotáhne s Tiumenem čistý hattrick? Získá svůj celkově osmý triumf?

Velká pardubická, překážkový svátek, začíná. Těšte se! Váňa proti všem…

Nestává se pro vás slavný dostih už přeci jen rutinou?
Nestává, Velká pardubická je svátkem pro všechny lidi a pro mě taky.

Tréma u vás ale asi nehrozí, nebo ano?
Ne. Na koních jsem začal jezdit v době, kdy jsem dělal spoustu jiných adrenalinových sportů, takže jsem nikdy moc nervózní nebýval.

Cítíte, že vy i Tiumen máte před nedělním dostihem formu?
Já jsem v pořádku, za Tiumena mluvit nemůžu, vypadá ale dobře. Jen je pravda, že letos je počasí nějaké takové horší. Tiumen je chlupatější než vloni. Snad mu porost nebude překážet. Navíc se dá předpokládat, že jeho konkurenti budou chlupatí taky (usmívá se).

To znamená, že jestli platí pranostiky, tak nás čeká pěkně tuhá zima…
Tak to není. Každý kůň na zimu přelíná. O tom, kdy línání začne, rozhoduje počasí. Začátkem srpna byly výkyvy markantní, ráno se teploty blížily k nule, tak koně letos nasadili trochu dřív.

Kdo je na tom lépe zdravotně, vy a nebo Tiumen?
Jsme na tom asi tak nějak stejně. Mě nic nebolí, tak předpokládám, že ani Tiumena ne.

To znamená, že drží i koleno, které vás vloni tolik trápilo?
Koleno drží. Trošičku teda zlobí loket, ale ten už lepší nebude. Mám ho operovaný, vyhodili mi brňavku z kanálku, takže jakmile se něčeho dotknu loktem, zažívám dost nepříjemné chvíle. Ale už jsem si zvykl, naučil jsem se s tím žít. Když ruku víc zatížím, tak brní, ale věřím, že s Tiumenem nebudou problémy.

Před rokem ale hrozilo, že s kolenem budete muset na operaci a s kloubní náhradou by už asi závodit nešlo. Znamená to tedy, že tenhle krizový scénář je už pryč?
Peru do sebe ohromné dávky kvalitních preparátů. Koleno se v nich už vlastně koupe.

Letos se neřeší žádná socha na závodišti, trochu to vypadá, že je humbuk kolem vás menší než před rokem. Je to tak?
Tak to je velký omyl. Mediální tlak je hrozný.

Neříkejte, že jste si na něj za ta léta už nezvykl…
Tenhle rok je to obzvlášť drsné. V deníku Sport se nepodařilo napsat článek úplně přesně tak, jak jsem si to myslel. Je kolem toho hodně nejasností. Obě strany jsou nervóznější. Zbytečného humbuku je hodně.

Šlo o docela ostrou kritiku Dostihového spolku v Pardubicích, mluvil jste o tom, že Velká pardubická nemá šmrnc…
Kritizoval jsem dlouhodobý problém pardubické dráhy. Ne jenom to, co se děje teď. Poslední dobou je špatně to, že se krizový management nechová jako krizový management. Kdybych byl krizový manažer já, tak bych tu krizi řešil a neprohluboval ji.

Šlo by podle vás vytřískat z Velké pardubické víc peněz, než se v současnosti daří?
Když jsem nahlédl trochu pod pokličku, tak je to pro mě úsměvné. Management si představuji úplně jinak. Jsem trenér dostihových koní a manažer jsem nikdy nebyl. Jsem ale přesvědčen o tom, že Velká pardubická je obrovský pojem u nás i ve světě a je úsměvné, jak málo se z toho managementu současného podniku daří získat.

Kdybyste krizový manažer byl, co byste udělal jinak?
Ještě jednou předesílám, že nejsem. Myslím, že měla proběhnout nějaká veřejná soutěž, kdo dá víc za to, že mu udělá Velká pardubická reklamu. Takovou, jakou dělá České pojišťovně. Tím se dalo operovat už několik let úplně jinak. A pak využít, že jsem tak sprostý, toho starého blbce Váňu, kterej na to ještě pořád v těch šedesáti letech leze. S panem inženýrem Lukou (prezident Jockey Clubu) jsme byli za paní primátorkou Pardubic, abychom podali pomocnou ruku. Za Jockey Club, ne za Váňu a Luku a profitovali z toho. Oba žijeme koňmi tělem a duší. Nešlo o žádný osobní zisk, ale o pomoc věci. (zvyšuje hlas) Viděli jsme, že do toho jdou lidi, kteří nevědí, že kůň má čtyři nohy a ocas.

Myslíte, že Velkou pardubickou mají na triku lidé, kteří dostihům nerozumí?
Asi ne! Co se týká údržby dráhy a vůbec všech lidí, co o tom rozhodují, mi přijde, že není všechno promyšlené a propracované. Prostě to není ono.

Štve vás hodně, že se celá snaha pomoci Velké pardubické obrátila proti vám a začalo se říkat, že chcete zprivatizovat závodiště?
Předeslal jsem, že jestli bude někdo chtít využít mého jména na to, aby Velká pardubická přinesla peníze do koní, jsem ochoten udělat cokoliv. Ale nebudu tady dělat vola za někoho, kdo se chce obohatit na momentální krizi, to opravdu ne.

Je tedy vyloučeno, že by bylo vaše jméno v budoucnu spjato s Velkou pardubickou?
Naopak. Vůbec se tomu nebráním. S kým jiným by také měla být spjata?

Myslím to tak, jestli se neurazíte, když vaše nabídka, že koupíte akcie Dostihového spolku, zůstala nevyslyšena…
Proč bych se urážel? Chyby se dělají, já je dělám taky. Trénuji koně a kolikrát to podělám tak, že bych si nejradši nafackoval. Ale přiznám si to (křičí)! Přiznám si, že to nebylo dobře! Nebudu chybu hledat v tom, že se na mě někdo šeredně podíval!

Poukazujete také na to, že se Velké pardubické neúčastní jediný kůň ze zahraničí. Proč je to takový problém?
Poslouchejte, posledních deset let zpátky tam vždycky nějaký Angličan, Francouz byl. Dostih má pak úplně jiný šmrnc. Jedu se dvěma koňmi Gran Premio a přitom mi každý dopředu říká, že to nemá cenu, přijede tam pět silných Francouzů, do toho Italové… Ale já tam jedu, že jim chci, sakra, ukázat, že budu první, druhý, nebo třetí. Chápete to?

Nemá cenu klopit uši ještě před startem…
Skončím třetí nebo čtvrtý a vydělám tam 50 tisíc eur. Byl bych blázen, kdybych tam nejel. Kdyby měla Velká pardubická dotaci jednou tak velkou (současná je již 7 let 4,5 milionu) než má, tak by Angličan, Ital nebo Němec přijel s tím, že sice nemá moc velkou šanci domácí koně porazit, ale zkusí to. Nebo ne?

A asi by sem jezdili i kvalitnější soupeři než v minulosti, nemyslíte?
Ale já bych neřekl, že tady byli nekvalitní koně. Byl zde Risk Of Thunder, to je krosař a v Anglii pojem jako prase. Byli tady koně, kteří doběhli Velkou liverpoolskou. Takže že by byli špatní? Je ovšem pravda, že to nejde dělat tak, jak to dělají. Že třeba přijedou hodinu před dostihem. Kanón jako Richard Dunwoody splete kurz. Proč? Protože neměl čas nastudovat trať.

Jan Němec, předseda pardubického Dostihového spolku, o…

… dotaci pro Velkou pardubickou (4,55 mil. Kč), která se za posledních 7 let zvedla jenom o 50 tisíc

„Kritika od Josefa Váni mě mrzí. Jde nám o to, abychom měli na Velké pardubické kvalitní koně a ty prostě máme. Kritizoval prize money, ale každý ví, že jsme v době ekonomické krize a že finanční prostředky pro jakýkoliv sport se shánějí velice těžko. V současné době beru za úspěch, že se prize money podařilo udržet na stejné úrovni."

…absenci zahraničních koní v dostihu
„Stačí si vzpomenout na loňský dostih, kdy britský kůň Mr. Big doběhl poslední. Byl bych rád, aby ve Velké pardubické bylo patnáct kvalitních českých koní a k tomu deset zahraničních, ale tam prostě ještě nejsme. Zahraniční kůň stál v historii dostihu vždycky docela dost peněz, je potřeba ho zaplatit. Nevím, proč bych v současné době platil koně, který doběhne poslední. Byla by to i diskriminace kvalitních českých koní, kterým nic nedáváme a naopak od nich vybíráme startovné.“

… fungování krizového managementu
„Josef Váňa nás napadá, co jsme to za krizový management, když jsme nedokázali řešit prize money. Krizový management je od toho, aby něco zachraňoval. Společnost musíme nějakým způsobem stabilizovat a pak můžete jít dál. Pokud budeme tvrdě pracovat a nebudeme muset řešit nějaké nečekané potíže, tak se prize money může zvyšovat. Ale na to nás čeká i klidně pět let tvrdé dřiny.“

… další spolupráci s Josefem Váňou
„Jsem profesionál a spolupracuji s každým, kdo je pro mě partnerem. Moje ego se musí upozadit, mým cílem je hájit zájmy společnosti. Prvním cílem je dostat ji ze ztráty. Peníze se moc hezky utrácí, iks let dozadu to tak bylo. Člověk se pak nechá v novinách zmiňovat, jaký je borec, když přitáhl koně ze zahraničí. Někdo tu ztrátu pak musí zaplatit. S výroky pana Josefa Váni nesouhlasím, ale jak ho znám, řekl bych, že je to člověk, který to celé nemyslel zle proti Dostihovému spolku. Vážím si ho jako sportsmana, byl bych šťastný, kdybych v jeho věku dokázal to, co on.“