Pořadatelé ze SKI Skuhrov nad Bělou připravili pro 31. ročník tři tratě – sobotní Orlický půlmaraton na 26 km volně, nedělní Orlický maratón na 40 km a Orlický půlmaraton na 26 km klasicky. Šanci zazávodit si dostaly v sobotu i děti, které změřily síly na tratích 500 metrů a 1 km.

Nedělní závody mužů přinesly v hlavních kategoriích nebývalé drama v souboji o konečné prvenství. Po čtyřiceti kilometrech se po oddílové sprintérské řeži v cílové rovince nakonec z prvenství radoval Václav Sedláček, který porazil Pavla Janečka (oba Silvini Madshus team) o jedenáct desetin sekundy. Padl tak rekord z roku 2006, kdy karlovarský Novák předstihl libereckého Šretra o dvě sekundy. Třetí skončil Filip Herbs (ČKS SKI Jilemnice).

Sportovní čin Jakuba Pšeničky

Ještě těsnější byl doběh na šestadvacetikilometrové trati klasicky. Cestu do finiše si pořádně zkomplikoval vítěz kratšího závodu Viktor Novotný (Silvini Madshus team), který těsně před cílem málem špatně odbočil.

Na omyl ho upozornil jeho sok a druhý muž v pořadí Jakub Pšenička (ČKS SKI Jilemnice). Nejrychlejší muž sobotního závodu na 26 km volnou technikou ukázal, že umí hrát fair play a zachoval se k soupeři sportovně. Na třetím místě skončil Tomáš Jakoubek (Silvini Madshus team). Jako čtvrtý proběhl cílem bývalý reprezentant, mistr světa na 50 km z Val di Fiemme (2003) a člen naší bronzové olympijské štafety z Vancouveru (2010) šestatřicetiletý Martin Koukal.

Jetmarová slavila dvě vítězství

Obdivuhodný výkon podala v Deštném Jana Jetmarová ze Ski klubu Jablonec – v sobotu vyhrála 26 km volně za 1:32:17,2 hod. Druhou Blanku Paulů a třetí Natálii Jurčovou porazila o sedm, respektive devět minut.

V neděli Jetmarová ovládla 40 km klasicky za 2:45:30,4 hod. Druhá skončila s třináctiminutovou ztrátou Radka Zelenková (Silvini Madshus Team) a třetí Anna Beranová (Spartak Police nad Metují). Jetmarová má z Orlického maratonu už dvě výhry z let 2011 a 2012, v roce 2013 byla třetí. „S vítězstvím jsem spokojená. Trať byla perfektní a místy byly i krásné výhledy, takže paráda. Nahoře to vypadalo jako v zimní pohádce," ohodnotila trať Jetmarová.
Nedělní závod na 26 km klasicky mezi ženami vyhrála bývalá reprezentantka Zuzana Kocumová (Salomon Skigo Team), v poslední době spíše známá jako komunální politička v Liberci. Ta dojela s velkým náskokem před svými soupeřkami. Na druhém místě skončila Marcela Hloušková (Fortex Ski Moravský Beroun) a na třetím Denisa Remešová (SK Nové Město na Moravě).

Kompletní výsledky 31. ročníku Orlického maratonu, jehož spolupořadatelem byly Obecný úřad Deštné v Orlických horách, Sportovní klub policie Rychnov nad Kněžnou a Horská služba Orlické hory, najdete na www.championchip.cz. ⋌(fr, dr)