NBA. Pro sportovního redaktora, který praktický každý den píše o pardubickém basketbale, je to téměř posvátné slovo. Pokaždé, když jsem v televizi viděl záběry z této nejlepší basketbalové soutěže, v duchu jsem si říkal, že by byla bomba spatřit nějaký zápas naživo. Nasát tu atmosféru, která v České republice, přes všechny pokusy, zkrátka chybí. Sen se mi začal plnit poté, co jsme se s manželkou rozhodli pro cestu do Spojených států amerických.

Naštěstí moje žena nepatří do skupiny těch drahých poloviček, které sice jdou se svým partnerem na sportovní akci, ale jen si to tam odsedí. Naopak basketbal se jí i zásluhou návštěv pardubických stánků tohoto odvětví vryl pod kůži. Těšili jsme se tak oba.

Jasná volba
Výběr zápasu byl velmi rychlý. Poté, co jsme se dozvěděli, že Washington Wizards v době našeho pobytu hostí Los Angeles Lakers, už neměli v New Yorku ani Chicagu, kde jsme také pobývali, žádnou šanci. Sledovat totiž v akci hrající legendu Kobe Bryanta by si nechal uniknout jen blázen nebo příznivec vodního póla… Upřímně řečeno touha vidět přesně tento duel předčila i cenu vstupenky. Na druhou stranu s tříměsíčním předstihem se dala pořídit za 52 dolarů. Takže se vlastně spojilo příjemné s užitečným.

Slovo padlo na Wizards
Zbývala poslední a pro neutrálního sportovního příznivce nejdůležitější věc: Komu vlastně fandit? V podobných případech se vždy říká, co nejhezčímu basketbalu. Jenže v NBA je přece drtivá zápasů pohledných… A dilema to bylo pořádné. Na jedné misce vah hvězda první velikosti na té druhé fakt, že jsme ubytovaní ve Washingtonu. Co když nás pak domácí nepustí do bytu? Na stranu Čarodějů se ještě přiklonila skutečnost, že ve Washingtonu nedávno působil Jan Veselý a od příštího roku tam možná bude hrát Tomáš Satoranský, kterého Wizards v minulosti draftovali.

Dres či triko nutností
A co by to bylo za fanouška, jít na zápas v civilu. Obstarat si dres či jiné ošacení nebylo úplně jednoduché. Jelikož bylo utkání naplánované na úvod našeho čtyřdenního pobytu v D.C., neměli jsme čas hledat obchody s tímto artiklem. Zkrátka vsadili jsme kartu na shop v dějišti střetnutí. Vyplatilo se, neboť ve Verizon Centru se jich nachází několik. Hala se rozprostírá přímo v centru hlavního města USA a z jedné strany ji obepíná Čínská čtvrť. Dlouhou dobu před utkáním se před halou tvořila fronta, kterou svými nájezdy přepadávali překupníci lístků. Byli jsme trochu nesví, neboť před námi i za námi se to hemžilo dresy s nápisem Los Angeles Lakers. Proto to rychle chtělo nějaký ten symbol Wizards, aby se člověk vyhranil. První naše kroky tak nemohly vést jinam, než do shopu. Zajímavostí bylo, že při vstupu do klubového obchodu jste museli ukázat platnou vstupenkou. A při placení se prokázat nějakým průkazem totožnosti. Ještě, že nosíme všude pasy. Ale předbíhám.

„Zeď" ze dvou důvodů
Američané zbožňují hru s oranžovým míčem. Není divu, zápas mezi Washington Wizards a Los Angeles Lakers splňoval nejpřísnější měřítka.Shop, ve kterém sdílí společné prostory hlavně basketbal (Wizards) a hokej (Capitals), se to hemží výrobky všeho druhu. Nás samozřejmě zajímalo, co na sebe. Při pohledu na cenovku nás rychle přestaly zajímat tílka, ve kterých se hraje. Nakonec se výběr smrskl na trička s krátkým rukávem. Přednost dostalo hezčí před levnějším. Volba jména byla snadná. Důvěru dostal John Wall. Ze dvou důvodů. Je to nejlepší hráč Čarodějů. A ten druhý se váže k pardubickému klubu. V dresu Beksy totiž druhou sezonu nastupuje jeho „bílý bratr" Joseph Jobi Wall. Jak by řekl klasik: To jméno mi je prostě sympatické. Navíc v překladu znamená zeď, a to se při bránění v basketbale nosí…

Do posledního místa
Jak již cena napovídá, místa se nacházela v nejvyšším patře Verizon Centra. Naštěstí v předních řadách, takže basketbalisté nepředstavovali mravence. Pro úplnost, hala má kapacitu 20 173 a byla zcela vyprodaná. Americké fanoušky zdobí to, že na rozdíl od těch hokejových sedí na svých místech hned od začátku střetnutí. Nikde se necourají pro jídlo a nezaclání, když se s naloženými tácky prodírají kolem vás.

Šok z jiných barev
Pro nás jako nové příznivce Washingtonu bylo doslova šokem, i přes zkušenosti z fronty, když halu zaplnily dvě třetiny fandů Lakers. Takže místo toho, aby v ochozech převládala červená, bílá, popř. tmavě modrá či stříbrná (Wizards), tak jste pod sebou nebo vedle sebe mohli pozorovat bílou, žlutou a fialovou (Lakers). No a převaha se projevila i při samotném povzbuzování. Mohli jste si ukřičet hlasivky, ale Let's go Wizards bylo „přehlasováno". Nejvíce jsem litoval naše hráče, když stáli na značce trestných hodů a hala pískala proti nim. Diváci soupeře navíc měli důvod být ve varu. Sedmatřicetiletý Kobe Bryant, kterého mimochodem měl na zádech každý první fanoušek Los Angeles, zářil jako zamlada. K tomu se ale ještě dostaneme.

Historie mluví pro Lakers
Proč ale tolik fanoušků Lakers? Vysvětlení je nasnadě. Washington Wizards ještě není tak zažitý klub. V záhlaví svého zrodu má letopočet 1997. Jistě namítnete, že před tím vystřídal několik názvů a působišť. Ano, ale s tradicí Los Angeles Lakers se nemůže srovnávat. Pod tímto označením působí v NBA od roku 1960 a na svém kontě má jedenáct titulů. Pro zajímavost u pěti z nich byl Kobe Bryant. Jinak prvopočátky tohoto klubu jsou už v roce 1947. Také vystřídal názvy a působiště. Dohromady se může pochlubit šestnácti tituly, což z něj dělá druhý nejúspěšnější klub historie NBA. V tomto ohledu si Washington s jednou trofejí (Bullets) musí připadat jako chudý příbuzný. Není proto divu, že Lakers mají příznivce po celých Spojených státech, ve Washingtonu nevyjímaje.

Velkolepá podívaná
Dance cam neboli chvíle pro trochu diváckého exhibicionsimu na středové kostce.Utkání NBA je od prvního do posledního okamžiku velkolepou show. V každé sebemenší přestávce máte o zábavu postaráno. Také proto, že každý Američan je tak trochu exhibicionista. Jste vtaženi do nepopsatelné atmosféry, jejíž součástí jsou vystoupení cheerleaders, různé soutěže, ukázky basketbalového umění, výzvy pro diváky jako Kiss me (polib mě) či Dance cam (zatancuj před kamerou) atd. Američané jsou také hrdý národ a ve Washingtonu platí nacionalismus na druhou. Slovo tak dostal veterán nějaké z mnoha válek a celá hala vestoje tleskala dojetím. Když se to srovná s činnostmi pardubického klubu, nedá se říci, že by úplně zaostával. Nicméně je nutné podotknout, že dělat show pro tisíc a dvacet tisíc je astronomický rozdíl. To se to pak „Amíkům" machruje…

Nervy drásající koncovka
Samotné utkání vrchovatě naplnilo, spíše ještě předčilo naše představy. Jelikož se hraje celkem o osm minut více než v české nejvyšší soutěži, logicky padá více bodů. My jsme se dočkali stovky na obou stranách. Podle postavení v tabulce hájili roli favorita domácí. Jenže skutečnost byla opačná. Po vyrovnaném úvodu se dostali hosté až do devatenáctibodového trháku. Čarodějové ho začali likvidovat už na konci první půle a ve stíhací jízdě pokračovali i po pauze. V závěrečné čtvrtině se dokonce po dlouhé době dostali do plusu. A přišly chvíle Bryanta. Ten hraje svou dvacátou a podle vlastních slov definitivně poslední sezonu v NBA. V tomto utkání si vytvořil sezonní maximum 31 bodů. Ještě tři čtvrtě minuty před závěrečným klaksonem vedli Wizards. V tu chvíli už se kolektivní sport smrskl na souboj John Wall (celkem 34 bodů) vs. Kobe Bryant. Zatímco starší z dua proměnil obě dalekonosné střely v poslední minutě, tak o dvanáct let mladší protivník v klíčové chvíli ztratil míč. Je vidět, že se má od mnohem zkušenějšího kolegy ještě co učit… Konečné skóre znělo 108:104 pro hostující, tedy domácí Lakers.
Po utkání se dostalo oběma týmům bouřlivých ovací. Nutno konstatovat, že dlouhých. Američané prostě basketbal milují a umí si ho užít!

NBANational Basketball Association (česky to znamená Národní basketbalová asociace) je plně profesionální nejvyšší basketbalová liga v Severní Americe. Experty má být považována za nejprestižnější basketbalovou soutěž na světě. Byla založena v New Yorku 6. června 1946 jako Basketball Association of America (BAA), současný název nese od roku 1949.
NBA se dělí na Západní konferenci (Western Conference) a Východní konferenci (Eastern Conference), z nichž každá se aktuálně skládá ze tří divizí po pěti družstvech. Sezona NBA se skládá z dlouhodobé části (hrané systémem každý s každým) a závěrečného play off hraného vylučovacím systémem. Vyřazovací boje se hrají zvlášť v každé konferenci, vítězové Východní a Západní konference se na závěr střetávají ve velkém finále NBA.
Každé družstvo odehraje celkem 82 zápasů. Ze Západní a Východní konference postoupí vždy šestnáct týmů do play off z každé z konferencí osm týmů.