Na stupně pro vítěze prestižního závodu O'Neill Soldiers vyskočil i Filip Taraba, který obsadil krásnou třetí příčku. Po loňském zranění na mistrovství světa v USA mu tak štěstěna ukázala svou přívětivější tvář. Bylo to zatím jeho nejlepší umístění na tomto podniku, kterého se účastní už pravidelně. Na největším skoku, je možné v České republice vidět, se s tuzemskými borci utkala evropská freeskiingová elita.

Prostředí deštenských sjezdovek je Filipu Tarabovi dobře známé a vždy se sem rád vrací. Po posledních závodech na největším skoku v České republice bude mít k návratu o motivaci navíc. Příště totiž bude obhajovat bronz.

Jak hodnotíte své vystoupení na závodech?
Bylo to složité, protože do finále jsem se dostal díky tomu, že jeden kolega vypadl. Vybrali mě jako náhradníka. Pak už se to rozjelo samo, protože diváci skvěle fandili a vyšlo perfektní počasí.

Jaké byly podmínky po lyžařské stránce?
Naprosto perfektní. Takové tu bývají snad vždycky. Nebylo to tak měkké jako při tréninku. Rozjezd byl zmrzlý, takže se dobře najíždělo. Samotný skok to byla pecka.

Pokolikáté se účastníte závodu O'Neill Soldiers? Je dnešní třetí místo největším úspěchem v tomto podniku?
Vloni jsem musel vynechat kvůli zranění, ale jinak jsem byl na všech ročnících. Úplně první závod se tu jel ještě pod jiným názvem. Dvakrát jsem tu byl čtvrtý, takže dnes je to zatím nejlepší umístění.

Jaká byla konkurence při srovnání s minulými ročníky?
Samozřejmě to graduje a jezdí sem pořád větší hvězdy. Akce je na evropské a možná i světové úrovni.

Jak se dá na takovýto skok připravit?
Přímo na tuhle akci jsem netrénoval nikde, protože nic podobného jen tak někde nenajdete. Člověk musí přijet, adaptovat se a prostě skákat.

Kde je vaše domácí prostředí a jaké profesi se věnujete?
Doma jsem ve skiareálu Paprsek v Jeseníkách, kde s dalšími kolegy stavíme celý park. Tam mám práci přes zimu. Jinak pracuji na letišti v Brně.

Od kolika let jezdíte na lyžích a jak dlouho se věnujete freeskiingu?
Na lyžích jezdím od tří let. Nejdříve jsem jezdil sjezd, později jsem přešel na boule. Tento sport začal v Česku vznikat přibližně před deseti lety a tehdy jsme se na něj s kamarády dali.

Na jaké úrovni je v Česku tréninková příprava?
Už zde vznikla nějaká reprezentace, ale po finanční stránce si trenéra nemůžeme dovolit. V tomto ohledu je tu tento sport ještě v plenkách. Nejvíce se naučíme jeden od druhého.

Jaké máte sportovní cíle?
Vysoké cíle mít nechci. Jsem rád za každé dobré ježdění. Nejlépe v partě když o nic nejde a zkouší se různé triky. Mým cílem je nezranit se a vydržet co nejdéle.

Zranění se vám vyhýbají?
Dost dlouho se mi vyhýbala, ale vloni jsem si na mistrovství světa ve Spojených státech rozdrtil kyčelní kloub. Štěstí v neštěstí bylo, že právě tam. V nemocnici v Denveru mě operovali a skvěle mě dali zase dohromady.

Jak se vám líbí v Deštném?
S místními jsme kamarádi už od samých začátků, takže sem jezdím hrozně rád.