Basketbalisté Rychnova po výhře nad Svitavami utrpěli debakl se Šumperkem

Rychnov – Svitavy 89:77

Tradičnímu soupeři Rychnova v II. lize se vloni soutěž nepodařilo s mladým hráčským kádrem udržet. Svitavy v létě soutěž koupily a mužstvo posílili hráči z Pardubic.

Utkání mělo strhující úvod. Hosté se prezentovali rychlým přechodem do útoku, na druhé straně střelecky zářil Petr Čermák, když proměnil obě úvodní střely Rychnova v úspěšné trojky. Za stavu 10:10 se hosté střelecky odmlčeli, čehož Spartak dokázal využít. Osmi body v řadě soupeři odskočil a vedení si udržel až do poloviny druhého hracího období. Pak začaly úřadovat pardubické posily hostů – hlavně Lukáš Šindelář, který trojkou z půlky hřiště se závěrečným klaksonem poslal Svitavy do vedení 35:33.

Po přestávce se Rychnov prezentoval mdlou hrou, zejména v obraně. Během třetí čtvrtiny si nechal nastřílet 28 bodů! Svitavy skórovaly ze všech pozic. Ke konci třetí části Rychnov prohrával už o 13 bodů, přičemž soupeř ještě neproměnil šest trestných hodů v poslední minutě. Herní projev domácích plný zbytečných chyb naznačoval spíše smíření s prohrou než snahu dotáhnout manko.

Ovšem na začátku závěrečné části hry nastoupil na palubovku zcela jiný tým. Rychnovští příkladně bojovali, soustředili se na každý míč v obraně i útoku a vrátilo se i potřebné střelecké štěstí. Domácí během šesti minut hry povolili Svitavám jediný koš a sami vstřelili 17 bodů!

V šesté minutě závěrečného dějství se Spartak po dlouhé době vrátil do vedení. V té době se halou neslo hlasité fandění domácích fanoušků, kteří náležitě odměňovali každý koš, doskok, získaný míč. Vysílení hráči, kteří odehráli utkání v úzké sestavě, tak dostali z hlediště potřebnou podporu do finálních minut. Zápas mohl rozhodnout v poslední minutě čtyřmi trestnými hody Vítek Hemr. Bohužel proměnil jen jediný a hostům se podařilo vyrovnat na 70:70 a muselo se prodlužovat. V nastaveném čase ve vynikající divácké kulise rychnovští basketbalisté hosty jasně přehráli 19:7 a připsali si tak premiérové vítězství v nové sezoně.

BC Spartak Rychnov n. K. – Basketbal Svitavy 89:77 (24:17, 33:35, 49:61, 70:70). Body: V. Hemr 22, Čermák 15, Mantlík 13 (z toho 10 v prodloužení), Zábraha 10, O. Hemr 11, Sommer 11, Šorna 3, Beran 2. Trestné hody: 31/15. Trojky: 9.

Rychnov - Šumperk 52:94

Pro Rychnovské neznámý nováček II. ligy v úvodních dvou kolech na domácí palubovce dvakrát zvítězil, ale předchozí den v Hradci Králové prohrál jednoznačně o dvacet bodů.

Od úvodních okamžiků zápasu bylo jasné, že hosté budou sázet na velmi rychlou hru, stejně jako Rychnov. Bohužel se potvrdilo, že podobný herní styl Spartaku nesvědčí (stejně tak tomu bylo v předchozích utkáních se Svitavami a Nymburkem).

Mužstvo ze severní Moravy k rychlosti přidalo agresivní zónovou obranu s tlakem na rozehrávače. Rychnovští hráči se s tím nedokázali vypořádat. Nedařila se jim střelba z delší vzdálenosti, nájezdy neproměňovali a navíc propadli v obraně. Sice zablokovali množství střel, ale míče nedokázali získat a přetavit v lehké body z rychlých protiútoků. Narůstající bodovou ztrátu zapříčinila i častá ztráta míčů a nedůrazný obranný doskok. Výsledkem bylo patnáctibodové manko po deseti minutách a posléze třicetibodová ztráta v poločase.

Po přestávce se spartakovci vzchopili a patnácti body v řadě vykřesali jiskřičku naděje, jenže pak opět začali často chybovat. Šumperk odpověděl podobnou střeleckou sérií. Rychnov s velmi úzkým a po prodloužení z předchozího dne unaveným kádrem už nenašel síly ve čtvrté části na snížení propastného rozdílu a ostudně prohrál.

BC Spartak Rychnov n. K. – TJ Šumperk 52:94 (11:26, 21:52, 38:71). Body: Mantlík 13, Beran 11, Zábraha 9, O. Hemr 9, Sommer 6, Čermák 2, Plašil 2. Trojky: 3. Trestné hody: 11/7.

Další výsledky: USK Praha B - Žďár n. S. 64:85, Bohnice - Tesla Pardubice 65:83, Sokol Hradec Králové - Šumperk 94:76, Jičín - Poděbrady 88:66, Slavia Liberec - Nymburk B 67:58, USK Praha B - Tesla Pardubice 56:63, Bohnice - Žďár n. S. 79:69, Sokol Hradec - Svitavy 77:107, Jičín - Nymburk B 104:81, Slavia Liberec - Poděbrady 90:70.

1. Jičín 4 0 361:286 8
2. Slavia Liberec 3 1 310:274 7
3. Šumperk 3 1 318:285 7
4. Svitavy 2 2 331:297 6
5. Žďár n. S. 2 2 297:285 6
6. Nymburk B 2 2 316:316 6
7. Tesla Pardubice 2 2 273:274 6
8. Poděbrady 2 2 282:295 6