Opakované uzavírání bazénu, nutnost realizace alternativních „suchých“ tréninků a hledání možností pro trénink ve vodě mimo Trutnov, to vše znamenalo pro jinak úspěšný český oddíl nemalé sportovní, ale i finanční problémy.

„Po sportovní stránce, vzhledem ke zrušení všech bazénových mezinárodních soutěží, republikových šampionátů všech věkových kategorií, Krajských přeborů, Českých pohárů a řady dalších soutěží, není moc co hodnotit,“ píše se na úvod zprávy.

Přesto si několik startů trutnovští plavci připsali a kým jiným ohlédnutí začít než úspěšnou českou reprezentantkou Martinou Elhenickou.

„Martina Elhenická, zařazená ve VSC, bojovala úspěšně na několika závodech v zahraničí a opět vyhrála hlavní závod Velké ceny města Trutnova (200 metrů volným způsobem). Tradiční akce se naštěstí ještě před uzavřením bazénu uskutečnila. Sedmadvacetiletá sportovkyně zvítězila i při Českém poháru v dálkovém plavání v Račicích.“

Zatímco Elhenické ve výroční zprávě patří po zásluze celý jeden sloupek, další členové oddílu se vešli do dalšího společně.

Nejlepší trutnovští plavci vycestovali na Memoriál Petruszewicze do polské Wroclawi. V roce 2020 v krajském Sportovním centru mládeže pod vedením Tomáše Břeně a Pavla Pokorného působili Michal Jerman, Tomáš Havelka, Terezie Bischofová, Nicol Kirschová, Kristýna Voborníková a kritéria splnila i Veronika Hůlková.

„Alternativou našim nejlepším dorostencům a žákům bylo v roce 2020 dálkové plavání, ve kterém absolvovali od června do září celou řadu závodů Českého poháru (včetně přípravného Pardubického poháru). Vybojovali mnoho umístění na stupních vítězů. Vrcholem sezony byl republikový šampionát všech věkových kategorií v Račicích, kde plavci potvrdili kvalitní letní vytrvalostní přípravu a přivezli i několik medailí. Mezi dorostenkami se mistryní ČR stala Terezie Bischofová v závodě na 5 kilometrů, startovala zde i Barbora Páslerová. Mezi žáky si výborně vedl Matěj Havlík, jenž vybojoval titul mistra ČR na třech kilometrech a také děvčata, když stříbrná doplavala Martina Šlechtová a bronzová Adéla Mačková. Těsně pod stupni vítězů doplavali Lukáš Netík (5.) a Tereza Umlaufová (7.). Všichni 'dálkoplavci' také obsadili přední umístění v celém seriálu Českého poháru,“ stojí dál v přehledu výsledků za minulý rok.

Jak už bylo zmíněno, plavecký oddíl těsně před uzavřením bazénů zorganizoval 36. Velkou cenu města Trutnova, včetně 7. ročníku memoriálu Pavla Sobotky, kde v soutěži družstev trutnovský oddíl obsadil skvělé 3. místo a na stupně vítězů se postavili: Elhenická, Bischofová, Kirschová, Havelka, Havlík a Cihlář. Oddílu se navíc podařilo zorganizovat další tři soutěže krajského formátu.

„Je třeba též poděkovat všem trenérům, instruktorům a rozhodčím, kteří se podílejí na celém systému výchovy mladých sportovců od přípravek, přes kondiční a zájmové až po vrcholové plavání a také na pořádání soutěží. Zvláštní poděkování patří všem partnerům, bez kterých by fungování oddílu na této úrovni nebylo možné,“ nezapomněl TJ Loko UP Group ve výroční zprávě na své sponzory.

Úspěšný východočeský oddíl také zmínil, že jeho plavci a trenéři byli za předchozí rok oceněni mezi nejlepšími sportovci TJ Loko. Martina Elhenická zvítězila v anketě Nejlepší sportovec města Trutnova, nominováni byli také Terezie Bischofová, Nicol Kirschová, Matěj Havlík a trenéři Tomáš Břeň s Pavlem Pokorným. „Martina, Terka a trenéři byli rovněž oceněni na galavečeru nejúspěšnějších sportovců a trenérů Královéhradeckého kraje za předchozí rok,“ doplňuje autor výroční zprávy.

Na závěr bylo uvedeno, že výbor oddílu hospodařil v „černých“ číslech a pracoval ve složení: Tomáš Břeň - předseda, Pavel Pokorný - organizační a sportovní činnost, Marcela Morávková - oblast rozhodčích.

Do budoucna, přesněji přímo do roku 2021, oddíl věří v účast Martiny Elhenické na olympijských hrách v Tokiu, na mistrovství Evropy v Kazani a Budapešti i na mistrovství světa v Abu Dhabi. „Všem přejeme méně problémový rok 2021 a konečně zase nějaká republiková mistrovství,“ dodává oddíl.