V Koutech nad Desnou se uskutečnilo týdenní mistrovství České republiky mládeže v šachu ve všech věkových kategoriích.

V kategorii hráčů do 20 let patřili mezi favority hned dva hráči rychnovského prvoligového celku. Nutno poznamenat, že v této kategorii startují již šachoví mistři, většinou se zkušenostmi z bojů o mistra Evropy nebo mistra světa. Tyto zkušenosti měli i borci z Regionu Panda, kteří je dokázali přetavit v zisk cenných kovů.

Daniel Kožúšek (začínal se šachem v Rychnově, potom přestoupil do Pardubic, dále do Jičína a poslední dva roky hraje v Rychnově, student Obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí) si na začátku turnaje zkomplikoval situaci neuvěřitelnou chybou v partii s vítězem, kde celou dobu usiloval o výhru. Potom předvedl šachovému světu nevídanou sérii výher a skončil na skvělém druhém místě. Hraje nádherné dynamické originální šachy, má neuvěřitelný cit pro kombinaci.

Josef Havelka (začínal se šachem v Lanškrouně, před dvěma lety přestoupil do Rychnova). Turnajem procházel po slabším úvodu rovněž s jasným cílem dosáhnout na medaili. Získal bronzovou. Opakovala se tak situace z loňského roku, hráčům Regionu Panda patří 2. a 3. místo v ČR v nejprestižnější mládežnické kategorii hráčů do 20 let. Těží z vynikajícího strategického založení partií a vynikajících výsledků v končících hrách.

Martin Buločkin (syn rodičů z Kazachstánu se narodil a začínal se šachem už v Rychnově, poslední tři roky hraje za Pardubice a v pouhých 16 letech také trénuje kroužek starších žáků, student Gymnázia Rychnov). Vyhrál kategorii hráčů do 16 let po vynikajícím závěru turnaje.

Anketní otázka: Čím jsou pro mě šachy?

Daniel Kožúšek.Zdroj: archiv oddíluDaniel Kožúšek:
Šachy jsou pro mě primárně umění, tak jako malíř maluje na plátno, tak šachista svými tahy a myšlenkami maluje na šachovnici. Je to forma seberealizace, místo kde mohu tvořit a oprostit se od zbytku světa. Mně osobně v životě šachy velmi pomohly v mnoha aspektech. Naučil jsem se lépe analyticky přemýšlet, poznal jsem spoustu skvělých přátel a uvědomil si, že se nikdy nemám vzdávat. Pokud do šachu pořádně proniknete, uvědomíte si, že vlastně zrcadlí život. Podle toho jak hrajete se dá určit váš charakter, způsob přemýšlení a mnoho dalších aspektů vaší osobnosti. Pokud tedy chcete být lepším šachistou musíte zapracovat na své celkové osobnosti a to se pak do hry promítne. Pokud bych to měl shrnout, tak pro mě šachy znamenají umění, zábavu, odreagování, sport a určitý životní styl. Jak řekl Vlasta Burian – „Šach je dobrý ve dne a dáma v noci.“

Josef Havelka.Zdroj: archiv oddíluJosef Havelka:
Odmalička mě bavily deskové hry, logické hříčky a hlavolamy. Ve svých devíti letech jsem začal navštěvovat šachový kroužek v Lanškrouně. Šach mi vstoupil do života a mnohé mi přinesl. Potkal jsem spoustu skvělých lidí, díky nímž se mi objevily nové obzory. Šachy jsou v mých očích velice spravedlivé. Bohyně Caissa dá vždy přednost tomu, jenž je objektivně lepší, tedy tomu, jenž se dokáže soustředit až do konce. Šach je pro mě brána do jiné dimenze, kde přestanu vnímat okolí. V tu chvíli existuje jen 64 polí, černá a bílá. Samotná hra mě naučila, že člověk nemůže pořád vyhrávat. Důležité je vytrvat bez ohledu na výsledek.

Martin Buločkin.Zdroj: archiv oddíluMartin Buločkin:
Šachy hraji od svých pěti let a od té doby se staly součástí mého života. Inspirují mě v každodenním životě. Také díky nim poznávám spoustu nových lidí a přátel, poznávám jejich charakter i povahu, a navštěvuji stále nová místa. Pomáhají mi i mnohde jinde, například ve škole či na cestách. Doufám, že šachy budou hrát velkou roli v mojí budoucnosti.   (dr, jd)