V Deštném v Orlických horách byl slavnostně představen nový motokrosový tým SMX racing s pětici talentovaných jezdců

„Hlavním cílem našeho týmu by měla být výchova mladých jezdců. Podařilo se nám získat kvalitního trenéra s licencí v osobě Martina Šťastného,“ uvedl předseda občanského sdružení Milan Šesták.

Sestavu SMX racing teamu tvoří pětice talentovaných závodníků z Královéhradeckého kraje, z nichž pouze nejstarší již dosáhl patnácti let. „Kluci za sebou mají úvodní testovací rok, během něhož jsme si ověřili, že na účast v soutěžích východočeského krajského přeboru mají dispozice. Samozřejmě, že jim nějaký čas bude trvat než dosáhnou vyšší úrovně, ale pokud jim vydrží chuť na sobě tvrdě pracovat, rozhodně by se někteří z nich měli prosadit i v kvalitnější konkurenci,“ věří Šesták.

Kvarteto Jakub Hroneš, Jan Povolný, Ondřej Šesták a Pavel Šmahel bude startovat ve třídě 80 kubických centimetrů. Nejstarší patnáctiletý Tomáš Povolný pojede v silnější třídě 125 ccm.

„Do současné doby náš tým pracoval spíše v amatérských podmínkách. Každý jezdec se v podstatě připravoval sám a spolupracovali jsme ze známosti. Založení společného týmu by mělo pozvednout prestiž jezdců, úroveň přípravy a její kvalitní zázemí,“ přibližuje kouč Martin Šťastný, jenž má za sebou dvacetiletou závodnickou kariéru. „V nadcházející sezoně bychom celý systém tréninku a koučování během závodů chtěli ještě zdokonalit. Očekávám že výsledky půjdou nahoru.“

Mladí jezdci by měli startovat v krajském přeboru, v němž v rámci tréninku startují i jezdci z republikového šampionátu, a někteří z nich dokonce nakouknou do světového seriálu. „Našim klukům tak rozhodně nebude chybět kvalitní konkurence. Máme výhodu, že řada jezdců jezdících ve špičce mistrovství republiky pochází z východních Čech, proto můžeme srovnávat.“ Trenér Šťastný předpokládá, že vedle Tomáše Povolného bude minimálně ještě jeden jezdec SMX racing teamu nasazen i do závodů vyšší kategorie.

“V nadcházející sezoně zatím seriál mistrovství republiky nepojedeme, protože ještě vloni kluci neuměli pořádně ani brzdit. Ovšem zaznamenali obdivuhodný pokrok a dnes už skáčou třicetimetrové skoky. Jsou však ještě mladí a nemá cenu někam spěchat.“

Jezdce čeká komplexní zimní příprava, jejíž součástí bude především cvičení zaměřené na zvýšení fyzické kondice. Pokud to zimní počasí dovolí, dostanou se mladíci na motocykl už v průběhu ledna a trénovat by měli v sedle především na písku. Vizí týmu je i příprava v teplejších krajích, do úvahy připadá Itálie, Španělsko, Francie či Portugalsko. Závodní sezona odstartuje v dubnu a potrvá do listopadu. „Je to složitější vzhledem ke školní výuce jezdců. A školu rozhodně nechceme šidit, protože ta je pro ně prvořadá. Nechci z nich mít jedničkáře, ale zanedbávat ji nesmí. Zatím nestavíme závodní výsledky na vrchol, chceme kluky vychovávat komplexně“ uzavírá kouč Martin Šťastný.

Slavnostní představení SMX racing teamu bylo zároveň zakončením loňské sezony a na mladíky sedlající motorové oře čekalo vánoční překvapení. Uprostřed sálu se pod plachtou skrývalo pět zbrusu nových strojů. Tomáš Povolný se těšil ze čtyřktaktu Kawasaki 250 ccm a jeho mladší spolujezdci neskrývali radost ze čtyř pětaasmdesátek značky KTM.

SMX racing team si hned na startu svojí činnosti připsal první záslužný čin. Těsně před Vánoci předali jeho zástupci dar v podobě DVD přehrávače na oddělení dětské chirurgie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.