Ve Ski areálu v Olešnici v Orlických horách začíná Mistrovství světa travních lyžařů.

 

Vloni si rázně řekli o šampionát

Ski areál v Olešnici v Orlických horách patří mezi mladá sportovní střediska. Po splnění kritérií Mezinárodní lyžařské federace FIS získal vloni pořadatelství mezinárodních závodů. Do Orlických hor se sjela světová elita lyžařů a naši závodníci svými vynikajícími výsledky jen potvrdili špičkovou úroveň mladé sportovní disciplíny v České republice. V Olešnici vloni také padl rychlostní světový rekord v lyžování na trávě.

FIS pořadatelům z Olešnice v Orlických horách za bezchybnou organizaci mezinárodních závodů udělila pochvalu a pro letošní rok přidělila pořádání světového šampionátu.

 

Pod záštitou prezidenta Klause

Soutěžit o světové medaile se začne zítra v dopoledním superobřím slalomu (10.15). Po poledni se pojede stejná disciplína do kombinace (12.45). Páteční program uzavře kombinační slalom (16.00).

V sobotu se budou rozdělovat cenné kovy v obřím slalomu (10.15 a 14.00) a závěrečný den bude patřit dvě kolům slalomu speciál (10.15 a 14.00).
Mistrovství světa zaštítil prezident České republiky Václav Klaus. Šampionát podporuje Královehradecký kraj a město Olešnice v Orlických horách. Dnešní zahajovací ceremoniál stejně jako slavnostní zakončení proběhnou v Novém Městě nad Metují.

 

Špičku tvoří Italové a Češi

Travní lyžování se stalo atraktivním, divácky vyhledávaným sportem, nejen díky nevšední adrenalinové podívané, ale i díky českým úspěchům a vedoucím pozicím českých závodníků. Čeští reprezentanti patří k absolutní světové špičce travního lyžování.

Největší domácí hvězdou je pětinásobný světový šampión Jan Němec, který bude v Olešnici v Orlických horách usilovat o rozšíření úctyhodné vítězné bilance.

V srpnu se Němec radoval ze čtyřicátého vítězství v závodech Světového poháru. O uplynulém víkendu se Světový pohár jel v italském Forni di Sopra a domácí jezdci tam na stupně vítězů nikoho z ciziny nepustili.

V brankách na travnatém svahu Ski areálu v Olešnici v Orlických horách se proto dají očekávat neúprosné souboje o světové medaile právě našich a italských reprezentantů.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

První lyže pro jízdu na trávě vyrobil Němec Josef Kaiser vroce 1963. Premiérové mistrovství světa “trávařů“ jelo vroce 1979. Historie travního lyžování v Česku sahá do poloviny 70. let. Tehdy Drukov Brno vyrobil první pásové lyže na trávu, které byly veřejnosti představeny na Interski ve Vysokých Tatrách. První oficiální závody vlyžování na trávě na našem území se uskutečnily ještě v socialistickém Československu vroce 1980 vPiešťanech. Po průkopnických krůčcích se lyžování na trávě začalo rozvíjet i v jiných lyžařských střediscích, v Kálnici u Nového Mesta nad Váhom a vTišnově u Brna. Organizátoři z Kálnice se vdalších letech zasloužili o vstup našich travních lyžařů na mezinárodní scénu. V roce 1986 se zde uskutečnily první mezinárodní závody FIS na území Československa. Lyžování na trávě se rozvinulo i načeském území – především vBrně, Tišnově, Ostravě, Vrchlabí a v oblasti Beskyd. První oficiální mistrovství ČSSR uspořádali v roce 1986 v Tišnově u Brna. Od roku 2001 do loňska se v České republice úspěšně odehrály za přítomnosti médií následující závody Světového poháru a mistrovství světa:

2001 – Světový pohár vPředklášteří
2002 – Mistrovství světa juniorů vPředklášteří
2003 a 2004 – Finále Světového poháru vNovém Městě n. Mor.
2005 – Mistrovství světa juniorů v Novém Městě na Moravě
2006 – Světový pohár České Petrovice

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Nejusilovnějším českým sběratelem světových titulů je Jan Němec, který nejcennější zlato vybojoval už pětkrát. Mezi dospělými na nejvyšší stupeň vystoupily ještě dvě ženy – Sylva Lipčíková a Zuzana Gardavská.


Jan Němec 5x mistr světa

Sylva Lipčíková 1x mistryně světa

Zuzana Gardavská 1x mistryně světa mezi dospělými , 4x juniorská mistryně světa

Martin Štěpánek 3x juniorský mistr světa

Jan Gardavský 2x juniorský mistr světa

Aleš Mlíčka 3x juniorský mistr světa