Již zítra se bikeři vydají na trať pátého ročníku veřejného závodu XC horských kol Stalak Bike Cup, který je součástí 18. ročníku cyklistického Dobrušského poháru 2011.

Před závodem, který pořádá Občanské sdružení MTB Team Rychnov nad Kněžnou ve spolupráci s firmou Stalak, jsme hovořili s hlavním organizátorem PETREM STUCHLÍKEM.

Kolik očekáváte celkem účastníků?

Počet účastníků je vždy závislý na počasí. Pokud bude hezky, a předpověď počasí tento předpoklad zatím potvrzuje, mělo by dorazit 120 až 150 závodníků. U závodů XC horských kol, na rozdíl třeba od maratonských závodů, není zvykem přihlašovat se předem. Počet startujících odhadujeme na základě zkušeností z minulých ročníků, jsme připraveni až na dvě stě závodníků.

Uvidíme na startu některého z předních českých bikerů?

Svoji účast potvrdil náš přední bikemaratonec Martin Horák (BMC), mistr republiky v bikemaratonu z roku 2005, vítěz legendárních Sudet a stříbrný muž z australského etapového závodu Crocodile Trophy. Martin Horák se v posledních letech zaměřuje zejména na zahraniční etapové závody horských kol. V březnu obsadil ve dvojici s Tomášem Vokrouhlíkem třetí místo v etapovém závodě Andalucia Bike Race ve Španělsku. Příští týden se chystá na etapový závod horských kol Nissan Desert Titan do Maroka.

Kdo bude vedle Martina Horáka patřit mezi favority kategorie Elite? Tipnete si vítěze?

Jasným favoritem je pro mne Martin Horák. I když se na XC závody nespecializuje, má letos vynikající formu. O ostatních jménech můžeme pouze spekulovat. Nevíme, kdo nakonec dorazí. O víkendu se koná řada dalších závodů, jednotliví závodníci jsou k účasti na nich smluvně vázáni. Přesto si troufám tvrdit – a bylo to v minulých letech pravidlem – že se na startu v elitní i v ostatních kategoriích objeví řada zvučných jmen.

Kromě vlastních závodů se diváci mohou těšit i na doprovodný program…

Diváky bych tímto chtěl pozvat nejen na špičkové cross–country, které nikde jinde v našem regionu neuvidí, ale i na další zajímavý program. Můžeme se těšit na krátká vystoupení rychnovského klubu SHIN-KYO, Capoeiry z Vamberka a na exhibici na jednokolce.