Doudlebský ultramaratonec Vlastimil Dvořáček vybojoval v šestidenním běhu v Jižní Africe stříbrnou příčku. Během necelého týdne uběhl nedaleko Johannesburgu 656 kilometrů. Lepší byl pouze dánský atlet Jesper Olsen s 685 kilometry.

Jihoafrická republika je místem zaslíbeným extrémním běhům. Vždyť mezi desítkou největších ultramaratonů světa se čtyři konají právě v JAR. Vévodí jim Comrades Marathon na 90 kilometrů, jehož se každoročně účastní více než deset tisíc účastníků.

Šestidenní běh u Johannesburgu se takovou masovostí pochlubit nemůže, ale s dvanáctiletou tradicí je druhým nejstarším na světě.

„Po loňské pauze se závod přesunul na nové místo. Do dějiště jsem dorazil dva dny před startem. Pořadatelé na poslední chvíli dokončovali úpravy trati. Běžecký okruh měřící jeden kilometr vedl po travnatých pozemcích farmy, což není ideální povrch. Nerovnosti se pořadatelé snažili srovnat zeminou. Hned mě napadlo, nedej bože, aby zapršelo. Bohužel, stalo se a hlína se změnila v bahýnko, které se lepilo běžcům na boty, což velmi znepříjemňovalo běh,“ popsal jednu z komplikací závodu Dvořáček, podle něhož byla trať minimálně osvětlena, což ztěžovalo běh v noci.

Šestidenní klání bylo pro běžce z Rychnovska testem fyzické připravenosti po loňské pauze zaviněné zraněním, které si Dvořáček přivodil v létě při extrémním závodě v New Yorku. „S tréninkem jsem začal na podzim a stihl absolvovat osm maratonů. Jenže jsem potřeboval zaběhnout něco delšího, pociťoval jsem něco na způsob absťáku. Chtěl jsem si ověřit, zda už nepatřím do starého železa, protože roky se zastavit nedají,“ říká devětačtyřicetiletý běžec z Doudleb nad Orlicí závodící v barvách Orsilu Častolovice.

Na start závodu se postavil i jeden z největších dobrodruhů - Dán Jesper Olsen, který má na svém kontě už jeden sólo oběh zeměkoule (v letech 2004 a 2005). Letos se chystá na svoji druhou pouť kolem země, během níž ho čeká i přeběh Afriky. Dále se kromě domácí špičky na startu objevili Australané Graeme Best a Sarah Barnettová a Srbka Elvira Janosiová.

Zahraniční běžci byli oproti domácím běžcům znevýhodněni, protože pořadatelé jen ve velmi omezené míře zajišťovali pro běžce občerstvení. „Pro mě osobně to znamenalo, že po celý závod jsem musel čerpat z vlastních zásob, což není ideální. A hlavně – zdržovalo mě to. Měl jsem s sebou vařič, takže jsem si v průběhu závodu občas stihl uvařit instatní jídlo. Ztížené podmínky mě však nabudily.“

Dvořáčka postihla třetí den závodu velká krize. V tento den absolvoval „pouze“ 85 kilometrů. „Zmohlo mě teplo a ostré africké slunce. K večeru na mě přišla slabost. Musel jsem zpomalit, protože se mnou začala třást zimnice. Po trati jsem se spíš motal. Rychlost klesla ke čtyřem kilometrům za hodinu, proto jsem na tři hodiny zalehl do spacáku. Z krize jsem se vzpamatovával ještě následující den.“

Dvořáčka krize připravila o vedení v soutěži. O druhé místo ve druhé polovině závodu sváděl boj s černým běžcem Bongani Ndlovu. Zkušený Olsen si už vítězství pohlídal. Dvořáček s ním obýval stan. „Příliš jsme si ho ale neužili, spali jsme jen tři hodiny denně. Jinak jsme byli stále na trati.“

Konečné pořadí nejlepší pětice běžců a její výkony
na šestidenním závodě „The George Archer Six Day“

(počet kilometrů za den, celkový počet uběhnutých kilometrů)

1. Jesper Olsen (Dán.) 150 100 100 120 120 95 685
2. Vlastimil Dvořáček (ČR) 154 115 85 102 95 105 656
3. Bongani Ndlovu (JAR) 136 107 112 105 91 91 642
4. Sarah Barnettová (Aust.) 135 98 96 94 95 116 634
5. Derek Reyneke (JAR) 120 92 98 82 89 99 580

Jihoafrického šestidenního závodu se zúčastnilo 26 ultramaratonců