Už je to tady - extraliga začíná! V nejvyšší domácí soutěži stolních tenistek bude mít zásluhou hráček SK Dobré opět zastoupení i náš okres.

Svěřenkyně trenéra Jana Šplíchala v úvodních zápasech nového ročníku extraligové soutěže přivítají v domácím prostředí Hluk a Břeclav. Dobré tak uvidí po dvouleté přestávce opět nejvyšší domácí soutěž.

„Extraligu jsme hráli v sezoně 2007-8. Tehdy po prohře ve finále play off s Hodonínem nám tento klub postupovou pozici přenechal a zároveň půjčil také mladou slovenskou reprezentantku Simonu Lazarčíkovou. Hlavně díky jejím bodům a enormnímu nasazení a zkušenostem Macurové s Ulrychovou jsme skončili bezpečně sedmí. Byl to takový test herní a organizační úrovně nejvyšší české soutěže v porovnání s našimi podmínkami a možnostmi. Protože mladé hráčky Simona Šlehobrová a Daniela Rozínková ještě v té době na extraligu výkonnost neměly, přepustili jsme účastnické právo oddílu SKST Brno a hráli dál I. ligu. A po dvou letech jsme si postup vybojovali sami,“ sdělil v úvodu rozhovoru JAN ROZÍNEK (na snímku), předseda oddílu SK Dobré.

Co od extraligové sezony očekáváte?
Umístění v prostřední části tabulky, při domácích zápasech plné hlediště našich skvělých fanoušků a díky pravidelným zápasům s kvalitními soupeřkami také další výkonnostní růst Simony a Daniely. Důležitým přínosem bude také možnost pozorovat na vlastní oči špičkové hráčky pro další naše mladé naděje. Mají také příležitost se jednou prosadit v této soutěži a osobní zkušenost je k nezaplacení.

Doznal kádr nějakých změn nebo se spoléháte na hráčky, které vybojovaly postup mezi elitu?

Kádr zůstal pohromadě přesně podle plánu. Jedničkou bude i v nové sezoně ukrajinská rodačka Olesja Stachová. Spolu s ní odehrají maximum utkání obě naše odchovankyně Simona Šlehobrová a Daniela Rozínková. Andrea Macurová uvolnila místo mladým a nastoupí jen v případě zranění nebo plnění jejich reprezentačních povinností.

Probíhala příprava podle představ či se vyskytly nějaké problémy např. zdravotního charakteru?
Příprava probíhala podle představ. Jen Simona si po červencové účasti na mistrovství Evropy v Turecku vybrala pouze kratší volno a její organismus je částečně oslaben. Měla v přípravě kratší pauzy, její tělo se bude delší čas vyrovnávat s novou zátěží. Olesja i Daniela trénují od konce července podle svých plánů.

Na úvod se nejprve v pátek střetnete s Hlukem a v sobotu s Břeclaví, která má v sestavě hráčky čtyř různých národností. To bude zkouška ohněm….

Je to tak. Hluk skončil loni v extralize pátý a s téměř stejným kádrem bude hrát i letos. Utkání by mělo být vyrovnané a mělo by nám ukázat, zda máme opravdu šanci bojovat o střed tabulky. Břeclav to je TOP družstvo. Z kádru loňského mistra ČR zůstaly mladé reprezentantky Mikulcová (ČR, 18 let) a Dubková (Bělorusko, 19 let). Odešla sice dlouholetá česká jednička Renáta Štrbíková, ale nahradily ji pětadvacetiletá Lenka Harabaszová (od 12 let reprezentantka ČR, mimo jiné členka vítězného družstva juniorek ČR na ME v roce 2002) a šestatřicetiletá maďarka Vivien Ellö (od roku 1990 do r. 2006 členka reprezentace Maďarska, ve světovém žebříčku byla nejvýše na 57.místě, v Evropě to byla čtrnáctá příčka). Podle předsezonních prognóz je Břeclav největším favoritem na mistrovský titul a náš případný úspěch v tomto utkání by byl senzací. Zajímavé bude utkání i proto, že Stachová v Břeclavi mnoho let působila a dosud se tam podílí na výchově mládeže.

Úvodní zápasy napovědí o vyhlídkách jednotlivých týmů. Kam sahají ambice doberského klubu?
Jak jsem již říkal, rádi bychom se pohybovali poblíž středu tabulky. Hlavně první utkání s Hlukem by mohlo napovědět, zda je tento cíl reálný. Stále jde ale pouze o začátek soutěže, hraje se 20 kol. I případný neúspěch nemusí nic znamenat. Pokud uspějeme, pojedeme příští týden do Litoměřic a Děčína určitě klidnější. Obě tato družstva budou naši přímí soupeři o předpokládaná místa.

Váš klub je znám dlouhodobou perspektivní prací s mládeží a propracovaným systémem. Ne náhodou má, jako jediný v republice, zástupce v ženských soutěžích od extraligy po divizi.
Ano, letos se nám podařilo završit snažení o získání místa ve všech čtyřech ženských soutěžích. Teď jsme připraveni umožnit našim mladým hráčkám hrát takovou soutěž, na kterou svým herním uměním stačí a maximálně tak podpořit jejich sportovní růst. Přestože jsme u sportovní veřejnosti známi spíše výsledky děvčat a žen, máme i velmi šikovné chlapce. Na republikové úrovni se sice výrazněji prosadil zatím pouze Vojta Rozínek, ale i další mají předpoklady pokračovat v jeho šlépějích. V současné době přijímáme do přípravky nové tváře, jak chlapce tak děvčata ročník narození 2002-5. Třetí rok za sebou jsme za poskytované tréninkové podmínky a výsledky dosažené s mládeží zařazeni do systému podpory Ministerstva školství a je nám přiznán status tzv. Sportovního centra mládeže.

Zároveň se zahájením nejvyšší soutěže bude rozehrán úvodním kolem Český pohár. Kam chcete dojít v této soutěži?
Na rozdíl od jiných oddílů ženských soutěží se účastníme Českého poháru pravidelně. V této soutěži se stejně jako ve fotbalovém poháru mohou potkat družstva s rozdílem dvou i tří soutěží a pro mladé hráčky je to dobrá zkušenost. Zatím jsme byli ve finále dvakrát. V roce 2007 vybojovalo družstvo včele se Simonou Lazarčíkovou třetí místo, loni se povedlo v sestavě Stachová, Macurová, Daniela Rozínková vybojovat dokonce stříbro. Rádi bychom opět do čtyřčlenného finále. Záležet bude hodně na losu pro II. kolo, kde můžeme potkat některé ze špičkových družstev.

Co byste přál svému klubu před sezonou?
Hlavně trochu štěstí a vyhnutí se problémům se zraněním hráčů a hráček. Pak může být sezona úspěšná. Samozřejmě také přízeň diváků a partnerů, kteří velmi pomáhají s úhradou nákladů. V současné době je opravdu složité naplnit rozpočet a systematická práce s dětmi není nijak preferovaná. Jsem rád, že můžeme našim partnerům nyní nabídnout spojení s nejvyšší českou soutěží.

Zápasový program

Pátek 24. září
Extraliga žen – 1. kolo: SK Dobré A – Spartak Hluk A (18).
Sobota 25. září
Extraliga žen – 2. kolo: SK Dobré A – MSK Břeclav A (10).
Neděle 26. září
Český pohár - 1. kolo: skupina B (SK Dobré A, SKST Liberec, TTC Ústí n. O.) a skupina D (SK Dobrém B, Sokol Neředín, SK Voděrady, Jiskra Česká Skalice (9.30).
Herna stolního tenisu, Obecní dům Dobré, čp. 143.