V překrásném prostředí Chaty Maxe Švabinského v Kozlově nedaleko České Třebové se sešli všichni organizátoři nadcházejícího MČR v motoskijöringu „Orion Shiva KTM Cup 2018“. Po zhodnocení uplynulé sezony byl projednán a schválen letošní termínový kalendář.

Jubilejní sezona

„Pokud nám bude zima přát, odjedeme jubilejní dvacátou sezonu mistrovských motoskijöringů. Netradičně začneme seriál prvním závodem na trati v Rudníku, kde měl motoskijöring při své premiéře velký divácký úspěch. Podle vyjádření pořadatele se závod v roce 2018 pojede na nové trati. Další závod se pojede na trati u koupaliště v Letohradě. Pokud vyjde počasí, můžeme na této trati blízko centru města očekávat nádherné závody. Pořadatelé se chystají vylepšit trať tak, aby byla lepší pro jezdce a atraktivní pro diváky, kterých chodí na zdejší trať vždycky dost. Sportovní areál nedaleko mateřské školky v Horním Městě u Rýmařova bude hostit třetí závod. Místní zkušení pořadatelé pojedou jubilejní motoskijöring. Jezdci i diváci mohou očekávat vzrušující závody na pěkné a dlouhé trati, přátelské prostředí i tradičně bohaté občerstvení. Další den se pojede v Klášterci nad Orlicí, na jedné z našich nejznámějších motoskijöringových tratí. Závodiště „Klášterecké břehy“ je přímo v obci nedaleko fotbalového hřiště. Trať je divácky přehledná, navíc v seriálu vždy startuje i několik domácích posádek, kterým diváci připravují opravdu domácí prostředí.“ přibližuje letošní program jeden z organizátorů Josef Vašíček.

Na co se ještě mohou fanoušci těšit? K předposlednímu závodu zajedou soutěžící do Jižních Čech. Pojede se v Chotčinách u Chýnova. Zdejší trať je dobře přístupná jak pro jezdce, tak i pro diváky. Seriál vyvrcholí finálovým závodem v Dobřanech v Orlických horách. Tam se pojede na autokrosovém a motoskijöringovém závodišti „U hradu“. I zde mohou diváci očekávat napínavé souboje našich jezdců. Po závodě budou v Dobřanech i dekorování mistři České republiky 2018.

Stejný systém

Závody MČR se pojedou stejným systémem, který se osvědčil v posledních sezonách. Hlavní program začne kvalifikačními jízdami, které vyvrcholí hlavní finálovou jízdou, ve které pojede deset nejlepších dvojic. I nadále budou jezdci navíc získávat mistrovské body za první tři místa v kvalifikaci. Nejúspěšnější jezdci ze sezony 2017 budou mít pro přehlednost startovní číslo podle celkového umístění v seriálu.

Závodů se mohou účastnit jezdci a lyžaři za stejných podmínek, jako v letech minulých. Jezdci musí být držiteli platné licence 2018 pro motokros nebo enduro všech stupňů. Lyžař musí mít stejnou licenci jako jezdec nebo speciální licenci pro lyžaře.

Při vyrovnanosti motoskijöringu mohou diváci opět očekávat kvalitní a zajímavé závody. Titul budou obhajovat klášterečtí bratři Šrolerové, kteří jsou historicky i nejúspěšnějšími závodníky. Vždyť v bodové tabulce ze všech ročníků mají na svém kontě 1429 bodů, což je o 307 bodů více, než u dalších jezdců.

Orlický pohár

Zkrátka nepřijdou ani hobby jezdci bez licencí. Pro ně opět organizátoři připravili seriál pět závodů Orlického poháru. „Závody se pojedou kromě Chotčin na všech ostatních mistrovských tratích. Seriál bude vyhlášen společně s Mistrovstvím ČR po závěrečném závodu v Dobřanech v Orlických horách. Hobby jezdci nebudou ochuzeni ani o start v Chotčinách, kde pro ně pořadatelé uspořádají jednorázový závod. A tak si jen musíme přát, aby nám přálo počasí,“ uzavřel Josef Vašíček.   (dr, jv)