Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovní osobnosti: hitem olympijské zlato Špotákové

Hradec Králové, Pardubice -Zlatá medaile české oštěpařky Barbory Špotákové na olympijských hrách v Číně. Podle sportovních osobností z východočeského regionu, které odpovídaly v anketě Deníku, to byla jednoznačně největší událost ve světě sportu v právě končícím roce.

31.12.2008
SDÍLEJ:

David KosteleckýFoto: DENÍK/David Taneček

ANKETNÍ OTÁZKY

1. Jaká sportovní událost či výkon vás nejvíce zaujaly v letošním roce?
2. Obáváte se dopadu celosvětové finanční krize na vaše sportovní odvětví?

DAVID KOSTELECKÝ, člen Dukly Hradec Králové a olympijský vítěz z Pekingu ve střelbě na trap:
1. V naší disciplíně mě zaujal výkon Australana Michaela Diamonda, který dokázal vyhrát dva závody Světového poháru po sobě, což se stává málokdy. Navíc při jednom z nich vyrovnal světový rekord. Úžasný byl jinak samozřejmě poslední „zlatý“ pokus oštěpařky Báry Špotákové na olympiádě v Pekingu.
2. Na náš sport by finanční krize mít dopad neměla. Zřejmě se ale projeví na kolektivních sportech – tedy hlavně fotbalu a hokeji.

KAREL PITÁK, fotbalový odchovanec FC Hradec Králové, momentálně hrající za rakouský klub Red Bull Salcburk:
1. Určitě olympijské hry v Pekingu. V tu dobu jsem byl zrovna zraněný, takže jsem si je mohl užít. Nadchli mě střelec Kostelecký a oštěpařka Špotáková, jejichž závody jsem velmi prožíval.
2. Náznaky, že bychom to nějak výrazně pocítili, v Salcburku nebyly. Red Bull se prý pořád dobře prodává, takže zatím to je v tomto směru dobrý. (smích)

ALEŠ DRYML, pardubický plochodrážní jezdec a český reprezentant:
1. Obdivoval jsem zlatý úspěch střelkyně Kateřiny Emmons na olympiádě, která navíc v disciplíně vzduchová puška vytvořila nástřelem 400 bodů světový rekord. K tomu si vystřílela ještě stříbro ve sportovní malorážce. Se stejným obdivem vzhlížím ke zlaté medaili brokaře Davida Kosteleckého ve střelbě na trap. Oceňuji i fakt, že pardubičtí plošináři dokázali letos vybojovat titul mistra republiky v extralize družstev.
2. Obavy z dopadů finanční krize ve sportu mám, ale domnívám se, že její vliv se dost zneužívá a pokud se někdo bude chtít vyvázat z dohodnutých závazků, může se mu to podařit. Na příští plochodrážní sezonu zatím nemám uzavřený žádný zahraniční kontrakt. Pociťuji malou nejistotu, ale doufám, že v lednu dojde k dohodám v Anglii, ve Švédsku či v Polsku.

VENDULA FRINTOVÁ, náchodská triatlonistka, účastnice olympijských her v Pekingu:
1. Samozřejmě pro mě byly největší událostí olympijské hry v Pekingu. Je těžké ze všech skvělých výkonů vybrat pouze jeden. Zřejmě bych se však přiklonila k fenomenálním výkonům a osmi zlatým medailím plavce Michaela Phelpse. Z našich sportovců to byly jednoznačně výkony Báry Špotákové, a to jak vítězství na OH, tak i následný světový rekord.
2. Světová triatlonová federace ještě před vypuknutím finanční krize začala pracovat pro příští rok na zcela nové sérii závodů mistrovství světa. Smlouvy s hlavními sponzory by proto měly být již uzavřeny a na stanovených prémiích za jednotlivé závody by se již nic měnit nemělo. Další otázkou je, o kolik se budou u jednotlivých společností zdražovat letenky a ubytování v místě konání závodů. To by mohlo ovlivnit účast na jednotlivých závodech, zejména pak pro reprezentanty z ekonomicky slabších zemí.

VLADIMÍR MARTINEC, mistr světa v hokeji z let 1972, 1976 a 1977, československá hokejová legenda:
1. To je jednoznačná volba – Barbora Špotáková na olympiádě v Pekingu a také zlatá medaile Kateřiny Emmons ve střelbě ze vzduchové pušky. Jinak jsme dopadli jako sedláci u Chlumce na mistrovství Evropy ve fotbale i na světovém šampionátu v hokeji.
2. Je složité říct, v jakém rozsahu dopadne krize na hokej. Hodně bude záležet na manažerech jednotlivých klubů, jak se k celé situaci postaví. Budou muset pečlivě zvážit, koho si vezmou do týmu a především za kolik, aby nešly do nějakého zbytečného rizika. Prostě se bude muset šetřit.

JAN SYCHRA, člen Dukly Hradec Králové a český reprezentant ve střelbě na skeet:
1. Na první místo řadím výkon Davida Kosteleckého na olympijských hrách v Pekingu. Mám ohromnou radost, že jsem mohl být u jeho triumfu. Byl to fantastický zážitek.
2. Našeho sportu se finanční krize určitě nedotkne. Měli jsme ji vždycky. (směje se)

MIROSLAV VOLEJNÍK, trenér prvoligových basketbalistek TJ Sokol Hradec Králové a reprezentační asistent:
1. Výkonem roku pro mě byl poslední vítězný pokus oštěpařky Barbory Špotákové na olympiádě v Pekingu.
2. Do našeho sportu finanční krize výrazně promluví. Na konci roku jsou se sponzory vždy podepisovány nové smlouvy a nyní je vidět, že jsou nerozhodní. Výrazně nižší budou jistě i dotace. Na basketbal asi přijdou horší časy.

MARTIN HOSTÁK, trenér prvoligových hokejistů HC Chrudim a hokejový expert České televize:
1. Určitě výkony jamajského sprintera Usiana Bolta na olympijských hrách v Pekingu a samozřejmě zlatá medaile v oštěpu Barbory Špotákové. Nejtragičtější událostí byla smrt ruského hokejisty Alexeje Čerepanova.
2. Určitě se projeví. Někteří sponzoři odejdou, v hokeji bude celkově méně peněz a kluby se s tím budou muset vyrovnat. Jestli hrozí krach některého klubu na úrovni extraligy či první ligy? Těžko říct, neznám detailně finanční situaci klubů, ale určitě to nelze vyloučit. Ovšem na druhou stranu si myslím, že konkrétně extraliga má dobrou životnost a určité problémy překlene.

ROMAN VIŠŇÁK, generální manažer prvoligového hokejového klubu HC VCES Hradec Králové:
1. Zlatý hod Barbory Špotákové na olympiádě v Pekingu. A také parádní atmosféra při čtvrtfinálové sérii play off mezi Hradcem Králové a Brnem. Myslím si, že všechna utkání byla hokejově na výši a že všichni jsme si to užili, i když jsme nakonec vypadli.
2. Určitě to mít vliv bude. Manažeři budou muset více zvažovat nákupy hráčů a výši jejich kontraktů.

MICHAELA SMUTNÁ, členka Slovanu Pec pod Sněžkou a česká reprezentantka v alpském lyžování:
1. V letošním roce mě zaujala olympiáda v Číně, kde mě fascinovaly výkony Usaina Bolta a Michaela Phelpse a z českých atletů bych jmenovala Báru Špotákovou a její oštěpařské finále. Ze zimních sportovců bych ocenila sezonu Lukáše Bauera.
2. Myslím si, že to ovlivní všechny sporty. Asi se budou hůř shánět sponzoři a také se možná sníží finanční odměny na závodech. Vždyť i špatné zimy poznamenaly některé lyžařské firmy.

TOMÁŠ GREPL, basketbalista BK Synthesia Pardubice:
1. V tomto roce za nejvýraznější sportovní výkony považuji osm zlatých medailí plavce Michaela Phelpse z USA a trojnásobné zlato atleta Usaina Bolta z Jamajky na olympijských hrách v Číně.
2. Pokud jde o basketbal, neočekávám, že by finanční a hospodářská krize výrazně zasáhla český basketbal, protože v něm nejsou až tak horentní platy. Do sportu určitě půjde méně peněz než dosud, nejcitelněji to zřejmě pocítí hokej a fotbal. Koneckonců některé hokejové kluby již avizovaly, že přistoupí k jednání o snížení platů hráčů.

PAVEL ČERNÝ, fotbalista druholigového FC Hradec Králové:
1. Výkonem roku byla pro mě cesta španělských fotbalistů za titulem mistrů Evropy a velkou událostí byla bezesporu neporazitelnost plavce Michaela Phelpse na olympiádě v Pekingu.
2. Určitě bude krize mít nějaký dopad i na fotbal, ale myslím si, že to většina klubů ustojí a bude vše pokračovat normálně dál jako doposud.

JAN KOPECKÝ, automobilový závodník z Kostelce nad Orlicí, účastník světových soutěží v rallye:
1. Jednoznačně dva současní fenoméni světového sportu, kteří zazářili na olympiádě v Pekingu – nejrychlejší muž planety Usain Bolt a majitel největší sbírky zlatých olympijských medailí Michael Phelps. Jsou to fakt borci!
2. Samozřejmě určitou obavu mám. Šetřit se bude ve všech oblastech sportu. Každopádně automobilky byly jedněmi z prvních výrobců, kteří dopad krize pocítili. Pevně věřím, že Škodovka je natolik silná, že nepříznivé období přečká bez úhony.

RENÉ ŽIVNÝ, jezdec OK team Pardubice a trenér české bikrosové reprezentace:
1. Měl jsem možnost zúčastnit se olympiády v Číně, a to byla pro mě událost číslo jedna. Bikros měl na olympiádě premiéru, což moje srdíčko potěšilo. Z výkonů mě nadchly světový rekord na dvoustovce Bolta z Jamajky a zlatý hod Špotákové. Za výkon roku však považuji medailovou smršť Jiřího Ježka v cyklistických disciplínách na paralympiádě.
2. Finanční krizi sport pocítí silně. O tom jsem přesvědčen, ale doufám, že z pohledu bikrosu to nebude tak drastické, protože se nejedná o profesionální sport. Bikrosaře sponzorují především rodiče a menší firmy. Talenti jsou podporováni z center mládeže či reprezentace. O ztrátu velkého sponzora se nemusíme obávat, žádného totiž nemáme.

PETR BENČÍK, cyklista PSK Whirlpool–Author Hradec Králové, účastník olympijských her v Pekingu:
1. Nejvíce mě utkvěly v paměti famózní výkony Michaela Phelpse na olympiádě v Pekingu a událostí roku je pro mne návrat Lance Armstronga k cyklistice.
2. Ani snad ne. Cyklistika je v současné době tak dole, že horší to snad už ani nemůže být.

PAVEL PETŘÍKOV, judista PSK Hradec Králové a letošní mistr Evropy do 23 let:
1. Velkolepou událostí číslo jedna pro mne byla čínská olympiáda, kde jsem mohl startovat. Z výkonů roku bych vyzdvihl osm zlatých medailí plavce Michaela Phelpse v Pekingu.
2. Těžko říct. Zatím si to nechci nějak moc připouštět. O to by asi bylo horší, kdyby se tak stalo.

VLADIMÍR JEŘÁBEK, trenér prvoligových hokejistů HC Vrchlabí:
1. Krásná událost byla olympiáda v Pekingu a vítězství Barbory Špotákové v hodu oštěpem. A potěšily mě také naše výkony v první lize.
2. Rád bych, aby se toho náš sport obávat nemusel. Myslím si, že máme hokej tak zarytý pod kůží, že bychom to měli přestát ve zdraví. Mám takový pocit, že pro mnohé je světová ekonomická krize pouze zástěrkou a svádí na ni svoje problémy. Případné krachy klubů se podle mého soudu extraligy ani první ligy týkat nebudou.

JINDŘICH VELECKÝ, českotřebovský boxer, který letos bojoval o titul mezinárodního mistra světa:
1. Asi to byl zápas Evandera Holyfielda s Valujevem o titul mistra světa, protože Holyfield je jedním z těch starých známých válečníků.
2. Na shánění peněz bude mít krize vliv, sponzoři si budou rozmýšlet, kam mají dát peníze. Bude to mít vliv na všechny sporty, i na box, který už je tak dost ušlápnutý. Z toho nemám radost, ale uvidíme…

31.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Ilustrační foto.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení