Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Sport žije a bude žít i nadále," říká Jan Langr

Rychnov n. K. - Zítra v pátek 30. ledna vyvrcholí další ročník ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2014" slavnostním galavečerem ve velkém sále Pelclova divadla. V předvečer vyhlášení výsledků ankety jsme požádali o rozhovor Jana Langra, předsedu OS ČUS Rychnov nad Kněžnou.

29.1.2015
SDÍLEJ:

PŘEDSEDA OS ČUS Rychnov nad Kněžnou Jan Langr. Foto: V. Podstavek

Pane předsedo, už odpočítáváte poslední hodiny před galavečerem v pořadím již čtvrtým. Může vás ještě něco překvapit?
Doufám, že jsme zase dobře připraveni a galavečer proběhne úspěšně tak jako předešlé ročníky. Snad se dostaví všichni nominovaní sportovci, trenéři, pořadatelé akcí, pozvaní hosté. Rád bych, aby sál Pelclova divadla byl opět zaplněný. A pokud se snad něčeho obávám? Těžké chvíle by nám snad mohla způsobit stále se šířící chřipka.

Bylo letos obtížné vybírat laureáty? Jaká byla letos konkurence nominovaných sportovců?
Myslím si, že výběr laureátů nebyl složitý. Už proto, že se na něm podílí hlasováním celý přípravný výbor ankety a vždy došlo se shodě názorů a nemuseli jsme řešit žádné komplikace. A bylo to dáno také tím, že v některých kategoriích přišlo méně nominací, než jsme očekávali. Chybí nám letos na příklad nominace šachistů, atletů a osobností z motoristického sportu. V nominaci už také nemohou být sestry Mazurovy z Doudleb nad Orlicí, které již startují za kluby mimo náš okres a to velmi úspěšně.

Čím si to vysvětlujete, že počet nominovaných v některých kategoriích byl menší?
To si netroufám hodnotit. Mám za to, že jsme sportovce i nejširší veřejnost o připravované anketě informovali v dostatečném rozsahu již od měsíce října loňského roku a to i díky vašemu deníku, kde jste pravidelně uváděli všechny potřebné informace. Pokud mohu hovořit za Okresní sdružení České unie sportu, pak informace šly prostřednictvím e-mailové pošty, podrobnou informaci dostali také zástupci TJ/SK sdružených v OS ČUS v prosinci na naší valné hromadě. V čem vidím stále problém je to, že nemáme kontakty na zástupce klubů sdružených na příklad v ČOS a zástupce třeba Sdružení sportovních svazů (bývalý Svazarm). Na tom bychom měli v příštích letech zapracovat.

Jak si vůbec žije sport na Rychnovsku? Dýchá ještě při všech problémech, zejména ekonomických?
Myslím si, že sport žije a bude žít i nadále, v současnosti hlavně díky pochopení představitelů měst a obcí, které ze svých rozpočtů uvolňují nemalé částky na sportování občanů. Vím třeba, že rozpočet Rychnova nad Kněžnou počítá v letošním roce s navýšením dotace na sportovní činnost oproti loňskému roku o 300 tisíc korun s určením především na činnost oddílů, které pracují hlavně s mládeží. A to je dobře. Chybí zatím účinnější pomoc ze strany státu, snad se i tady blýská na lepší časy.Třináctého ledna se v Mikulově uskutečnila veřejná konference na téma Financování sportu v České republice a novela zákona o sportu. Významnými účastníky konference byli předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, předseda ČUS Miroslav Jansta, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl a mnoho dalších významných osobností českého sportu. Kromě jiného bylo konstatováno, že sport přináší státu v podobě odvodů do veřejných rozpočtů částku 56 miliard korun, zatím co zpět dostává jen miliardy tři. To nás mimo jiné řadí na poslední místo v celé Evropské unii. Nejvíce je postižen sport v základních článcích, v tělovýchovných jednotách a sportovních klubech ve městech a obcích, kde chybí zhruba šest miliard. Rozhodná slova na konferenci pronesl hejtman Michal Hašek. Poukázal na nezbytnost vícezdrojového financování sportu, potřebu součinnosti krajů, obcí a sportovního prostředí při dialogu s ministerstvem a vládou o podmínkách pro sport v ČR. A bonbónek na závěr této části. Jako hejtman Jihomoravského kraje navrhl posílení financování sportu na Jižní Moravě v letošním roce o 30 milionů korun z přebytku hospodaření kraje za loňský rok. Tak ať se sportu na Jižní Moravě daří!

Pojďme k zítřejšímu galavečeru. Tradičně bude vyhlášena cena pro sportovní osobnost. Kdo převezme po Romanu Šebrlem, Janu Kopeckém a Zdeňku Haníkovi toto ocenění letos?
Letos to bude žena, která si toto ocenění za své sportovní výkony v devadesátých letech minulého století plně zaslouží. Organizační výbor ankety navrhl na ocenění rychnovskou rodačku paní Irenu Francovou-Dohnálkovou, která se stala devatenáctkrát mistryní republiky a pětadvacetkrát mistryní světa v jízdě na skibobu a jako první na světě vyhrála v roce 1992 v rakouském Zell am See na mistrovství světa všech pět disciplín - slalom, obří slalom, superG, sjezd a kombinaci.

Vedle vyhlášení jednotlivých kategorií je připraven bohatý kulturní program. Na co mohou sportovci a diváci těšit?
Slavnostní galavečer pořádáme ve spolupráci s agenturou Sport action s.r.o., která také zajišťuje umělce. Letos v programu vystoupí zpěvačky Eva Matějovská, Gabriela Goldová a Kamila Nývltová. Podařilo se nám také zajistit break danceové vystoupení rychnovských kluků JAM RK CREW pod vedením Honzy Vrby. Celý večer bude moderovat již po třetí Radek Šilhan. Je tedy na co se těšit.

Co byste vzkázal všem sportovců, nejen těm nominovaným, a široké sportovní veřejnosti?
Jsme ještě na začátku roku 2015, tak hodně pevného zdraví všem, ať se daří v osobním i sportovním životě a ať v budoucnosti vedeme více řeči o vlastním sportování, úspěších, sportovních výsledcích než jen o financování a přežívání sportu. A těším se na to, že naši sportovci dosáhnou letos takových špičkových výkonů a v takovém počtu, že bude z čeho vybírat při nominacích na nejlepší sportovce okresu za rok 2015.

Autor: Leoš Dragúň

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení