Poznejte hory celé

Tou nejzásadnější je změna trati. Třetí rok, třetí varianta. Krkonoše je potřeba poznat celé a možná i proto přitahuje závod nevídaný zájem. Hned v premiéře po něm zatoužily tři stovky účastníků. Bude se víc běhat, než šplhat, což platí pro padesátku i kratší půlmaraton. A to je dobrá zpráva pro vytrvalce.

Startovat se bude opět ve Skiareálu ve Svatém Petru, který závodníkům poskytne kvalitní zázemí. První stoupák sice míří částečně modrou sjezdovkou nahoru na Pláně, ovšem pokračuje velkým „cik-cakem“ mechovou stezkou, který se dá vyběhnout. Od horní stanice lanovky se pak vydá na opačnou stranu ke Klínovkám. Vrchol Stohu se tedy obkrouží z jižní strany a zde se trasa napojí na loňskou s vrcholem 1031 metrů. Šup dolů do Svatého Petra a nahoru ke Kozím Hřbetům, vrchní cestou zpět k hotelu Horal.

Kratší trať se odtud vyšplhá do poloviny Stohu a po dřevařské cestě spadne k cíli ve Skiareálu. Delší pokračuje ke Špindlerovce, pak dolů a ještě na 36. kilometru vzhůru do Medvědína. Teprve odtud přes Mísečky zahne k cíli. Kdo bude ještě vnímat, užije si na závěr centrum horského střediska s Bílým mostem přes Labe.

Asfalt? Skoro vůbec!

„Vybrali jsme dvě skialpové cesty. Jednu okolo Stohu a druhou z Patejdovy boudy. Ta je v zimě určena pouze pro směr nahoru, my však půjdeme dolů. To je opravdu náročné a troufnu si říct, že v takovém terénu se u nás nikde jinde neběhá,“ říká Martin Dvořák, tvůrce trati a ředitel závodu.

„Jsou to opravdu divoké české hory, vyhýbáme se asfaltu, co to jen jde,“ dodává. Velká část trasy vede díky spolupráci s KRNAPem první zónou národního parku, v akci bude i Horská služba. Každý musí mít nabitý mobil a dostane mapku. Po trati budou také sběrné body, odkud budou účastníci v případě potřeby dopraveni do cíle.

Padesátka má převýšení 2400 metrů a limit na její zdolání činí deset hodin. Proto startuje už v 8 ráno, stejně jako půlmaraton, který zvládne 1600 metrů. Závodní kancelář bude otevřena už v pátek od 17 do 21 a v sobotu od 6.00.

Krále Krkonoš lze v cíli čekat kolem druhé hodiny. Loňskou Krakonošovu hůl drží Radek Groh, předloni běžel Vít Pavlišta za neuvěřitelných 4:31. Velký závod má bodový koeficient 1,5 do průběžného pořadí KTRC, za kratší trať se tu výjimečně sbírají taktéž body s obvyklou hodnotou.

Ve Skiareálu pofrčí po celou sobotu doplňkový program, který přinese nejen tradiční běh pro všechny na 5 km, ale i koncerty Dilated, Mirai a především skvělé Lenny. Stihnout ji v 16.30 může být i prvkem motivace pro „padesátníky“.

Na startu bude i Řezáč

Na královský trail Kilpi Trail Running Cupu v Krkonoších se chystá i žijící legenda světového dálkového lyžování Stanislav Řezáč. „Jsem tlustej a potřebuju shodit,“ usmívá se a těší.

Český Král bílé stopy 2012, vítěz FIS marathon serie, Marcialongy, Birkebeinerennetu, König Ludwig Laufu, Jizerské 50 a dalších slavných závodů toho za svůj už 44 let trvající život víc nalyžoval než naběhal. „Maraton jsem nikdy neběžel. Jen v horách v rámci tréninku nějakou třicítku, chodil jsem delší čtyřhodinové túry v Tatrách nebo v Alpách,“ vypočítává. Teď se vydá na trať 21 km, padesátku si nechá (možná) napříště.

Vedle Řezáče se tu objeví i řada elitních běžců. Obhájce prvenství Radoslav Groh, vítěz Hostýnské osmy Jiří Petr, úspěšný orientační běžec Jan Mrázek, výborní skyrunneři David Novák a Tomáš Buryška, skvělý skialpinista Michal Štantjeský, zkušený Aleš Palko a další.   (noh, dr)