V Pardubicích se v pátek hraje další zápas kvalifikace o šampionát, v níž Češi uhráli famózní úspěch.

Přes noc v základu

Proti Francii půjde reprezentace kvůli povinnostem největších hvězd v klubech a také zdravotním problémům osekaná. Otvírá se prostor pro hráče širšího kádru. Jedním z nich je Šimon Puršl. Z náhradníka se stal přes noc prvním pivotem účastníka MS v Číně.

„Se základem nevím. Já jsem vždycky skončil jako třináctý hráč, tedy na hraně zápasové nominace. Teď už to vypadá, že si možná i zahraju. Za to jsem určitě rád, ale hlavní je být schopný pomoct týmu. Na to v těch minutách na hřišti budu myslet nejvíc,“ říká podkošový hráč svitavských Turů.

Český tým sužují rozsáhlé zdravotní trable. Na všech postech. Podkošový Patrik Auda má nateklý prst na ruce. Křídelník Blake Shilb nespí už několik nocí kvůli bolestem zad. Rozehrávač Tomáš Vyoral laboruje s kotníkem. Také Šimon Puršl si prožil své. Například na posledním tréninku před odjezdem na EuroBasket 2017 si přivodil zlomeninu kůstky. Reakce? Nebrečel v koutě a přijel tým podpořit do Rumunska. I jako nehrající se stal členem kolektivu. Taková oddanost se nezapomíná.

„Zatím jsem měl v reprezentaci buď smůlu na zranění, nebo mě těsně minula nominace. Kluci si dělají srandu, abych si zase něco neudělal. Musím to zaklepat. Podle mě to byla jen smůla a nebude to pokračovat.“

Těžké začátky u Turů

Osud sportovce je opravdu vrtkavý. V loňském roce touto dobou po návratu ze Španělska se polemizovalo, jestli Svitavy neudělaly chybu s jeho angažováním. Neudělaly, jeho forma roste zápas od zápasu.

„Neznal jsem českou ligu. Bylo potřeba si zvyknout na prostředí. Navíc s tím, jak jsem o rok starší, jde to ruku v ruce. Pro mě je důležitá důvěra trenéra Růžičky. Dává mi minuty a já jsem pevnou součástí týmu. To je pro mě to nejdůležitější,“ kvituje.

Agresivní Francouzi

K prvnímu velkému zápasu ve své dospělé kariéře vyběhne dnes proti Francii. Rovněž tým ze země galského kohouta nenastoupí v nejsilnější sestavě.

„Na jedné straně to naše šance zvyšuje, ale Francouzi mají tolik kvalitních hráčů, že to nebude nic lehkého. Jistě by bylo fajn si zahrát si proti těm velkým jménům, ale pro nás bude lepší, když budou chybět. Každopádně v každém složení bude Francie praktikovat agresivní presink. Musíme se s ním vyrovnat a hrát stejně důrazně,“ nabádá.

„Všichni se na zápas těšíme. Doufám, že přijde co nejvíc lidí. Snad to bude stejné jako proti Rusku a fanoušci hodně pomůžou. Sám ještě nevím, kolik budu mít na zápase svých blízkých a přátel, ale doufám, že co nejvíc,“ přeje si svitavský basketbalista.

Kvalifikace basketbalistů o MS v Číně
Pátek, 18.00: Česká republika – Francie (Pardubice, ČSOB Pojišťovna ARENA).
Na světový šampionát postupují tři nejlepší týmy z každé skupiny. Češi už mají účast v Číně jistou. Francie téměř.

1. Francie 8 7 1 630:518 15
2. Česko 8 7 1 629:583 15
3. Rusko 8 4 4 613:581 12
4. Finsko 8 4 4 605:613 12
5. Bulharsko 8 3 5 613:621 11
6. Bosna a Hercegov. 8 2 6 561:651 10