Mladá stolní tenistka SK Dobré se na Mistrovství Evropy juniorů a kadetů v Praze dokázala probojovat až do čtvrtfinále ve dvouhře.

Všechny soutěže jednotlivců se hrály od úvodního kola vyřazovacím způsobem. Šlehobrová, které se velmi dařilo v soutěži družstev, v níž prohrála jen jediný zápas, narazila ve dvouhře nejprve na Švédku Jennifer Jonssonovou. Nervozita poznamenala výkon obou hráček, ale domácí stolní tenistka byla jistější v úderech a zaslouženě zvítězila 4:2 na sety.

Až šestý mečbol

V zápase o postup mezi 32 nejlepších Šlehobrovou vyzvala nebezpečná Běloruska Maria Kučuková. Zápas opět nebyl z těch herně nejvydařenějších. Obě hráčky střídaly skvělé výměny s jednoduchými chybami. Vedení se přelévalo na obě strany. Šlehobrová vedla na sety 1:0, pak 1:2 prohrávala, opět 3:2 vedla a v šestém setu 10:7. Ani tři mečboly bohužel nestačily, set nakonec vyhrála soupeřka. V rozhodujícím sedmém setu hráčka z Rychnovska v úvodu vedla, ale soupeřka v prostřední části vyrovnala a dokonce se dostala do vedení. Šlehobrová znovu otočila a získala vedení 10:8. Ani další dva mečboly však neproměnila, radovat se mohla až po celkové šestém za stavu 11:10.

Simonu Šlehobrovou vítězství uklidnilo. O postup mezi 16 nejlepších se utkala s devátou hráčkou Evropy - Ruskou Annou Blažkovou. Šlehobrová si na ni věřila, protože v soutěži týmů ji už dokázala porazit. Na Rusku platil topspin na faleš a čop do bekhendu, ale domácí hráčka nedokázala taktiku dodržovat po celý průběh zápasu. Proto se protáhl na šest setů. Pátý a šestý set však už Šlehobrová měla ve své režii. Vědělo se, že Ruska je psychicky velmi labilní a když prohrává, tak přes slzy pořádně nevidí na míček. Šlehobrová byla po výhře 4:2 v osmifinále mezi šestnácti nejlepšími hráčkami Evropy!
Mezi zápasy dvouher se hrály i čtyřhry a smíšené čtyřhry. Tam se Simoně Šlehobrové už tolik nedařilo. Ve čtyřhře nastupovala spolu s Kateřinou Tomanovskou, ale nepodařilo se jim přejít přes první kolo. Prohrály 2:3 se slovenským párem Trusová, Jurková. Ve smíšené čtyřhře Šlehobrová hrála po boku Jakuba Seiberta. V úvodním kole porazili turecký pár Oguzhan, Karahanová 3:1, ale pak po velmi vyrovnaném průběhu podlehli německému páru Schabacker a Schuhová 2:3 (13:11, 10:12, 11:8, 12:14 a 13:15!).

Dva sety unikly

Ve dvouhře však cesta Simony Šlehobrové kadetskou Evropou neskončila ani v osmifinále. Za přítomnosti televizních kamer se postavila proti chorvatské reprezentantce Mateje Jegerové - chorvatské jedničce a osmé hráčce evropského žebříčku.

Doberskému talentu unikly první dva sety a zdálo se, že nenajde správný rytmus. Ve třetím setu se ale Šlehobrová od začátku tlačila do útoku a nutila soupeřku k chybám. Výsledek byl jednoznačný a dal šanci. Jegerová ale do čtvrtého setu změnila taktiku. Nenechávala Šlehobrové možnost prvního útoku a sama rozehrávala. Rozhodující pro celý zápas byla dramatická koncovka čtvrtého setu. Šlehobrová prohrávala 6:10, ale podařilo se jí uhrát dva míčky. Trenérka Adámková si vzala time aut. Soupeřka měla nyní dvě podání na vítězství v setu. Následující bod patřil se štěstím Šlehobrové. Po odvráceném útoku soupeřky míček z její pálky nechytatelně škrtl o hranu stolu. Soupeřka ještě víc znejistěla a domácí hráčce se podařilo dalším míčkem vyrovnat a dvě následujícími výměny získat set pro sebe (12:10). Za vyrovnaného stavu 2:2 se opět začínalo. Šlehobrové sebevědomí však viditelně stouplo. Pátý set získala v koncovce a v šestém už soupeřka nenašla sílu vzdorovat. Díky bojovnosti a štěstí v pravou chvíli česká stolní tenistka dokonale otočila stav a zaslouženě se radovala z postupu mezi nejlepších osm hráček.

OSMIFINÁLE:

Simona Šlehobrová - Mateja Jegerová (Chorvatsko) 4:2 (-7, -7, 2, 10, 9, 4).

„První set byl vyrovnaný, nicméně Simona ho prohrála a druhý set ji trochu utekl. Třetí set lehce vyhrála a když ve čtvrtém prohrávala 8:10, vzala jsem si time out. Byly jsme domluvené, aby přijímala krátce do forhendu nebo na střed, ale Simona dlouze rozehrávala servis soupeřky a Jegerová tak mohla první začínat topspin. Řekly jsme si, prostě nepustit do prvního spinu. To se od této chvíle víceméně Simoně dařilo. Převzala iniciativu, začínala první útočit a už toho moc soupeřce nedovolila,“ ohlédla se za dramatickým zápasem reprezentační trenérka Kamila Adámková.

A jak hodnotila střetnutí sama hráčka? „Včera jsem pozorovala, jak Jegerová hraje a byla jsem na její styl připravená. I když jsem první dva sety prohrála, říkala jsem si, že zápas nekončí. Musela jsem změnit taktiku a hlavně ji nepouštět první do topspinu.“

Proti loňské finalistce

Cestu za medailí doberské hráčce zkřížila třetí hráčka Evropy Bernadetta Szocsová z Rumunska. Do finále evropského šampionátu se probojovala už vloni.

Na rozdíl od zápasu s Jegerovou začala Šlehobrová výborně a papírovou favoritku zaskočila nebojácnou útočnou hrou. Dokázala ji odtlačit od stolu a protože téměř nechybovala, vyhrála přesvědčivě úvodní dva sety. Zkušená Rumunka do třetího setu změnila taktiku. Nepouštěla Šlehobrovou k první rozehrávce a v setu si udržovala náskok. Češce se podařilo dotáhnout na 8:8, přesto sadu vyhrála Rumunka. Pak Szocsová ukazovala, proč je tak vysoko na žebříčku. Šlehobrová ale kontrovala. Výměny byly delší, ale častěji v nich vítězila Rumunka. Naději vykřesala Simona vítězným šestým setem. Vyrovnala na 3:3 a rozhodnou musela sada sedmá. V něm jí bohužel utekl začátek a ztrátu už nesmazala.

ČTVRTFINÁLE:

Simona Šlehobrová - Bernadetta Szocsová (Rumunsko) 3:4 (5, 8, -8, -6, -6, 7, 7).

Trenérka Kamila Adámková navzdory prohře svoji svěřenkyni chválila: „Škoda koncovky třetího setu. Rumunka je nevyzpytatelná a chtělo ji odtlačit od stolu, na zadní lajnu a rozběhat. Platí na ni krátký servis do forhendu nebo utečený na střed stolu. Později ve výměnách byla Szöcsová lepší, také proto, že ji Simona nechala začínat. Byla velmi blízko medaile a určitě by si ji zasloužila nejen za předváděnou hru na šampionátu, ale také za svědomitou píli v tréninku.“

Cesta Simony Šlehobrové evropským turnajem skončila, stopu v něm zanechala nezapomenutelnou. Odehrála jedenáct dvouher, z nichž prohrála pouze dvakrát (se třetí a desátou hráčkou Evropy). Dokázala porazila dvojku (Rusku Noskovou, osmičku (Chorvatku Jegerovou) a devítku, další ruskou hráčku Blaškovou, dokonce dvakrát!

Spolu s juniorem Pavlem Širůčkem postoupila z dvaceti českých hráčů a hráček ve dvouhře nejdál. Česká republika získala na mládežnickém Mistrovství Evropy dvě bronzové medaile ve smíšené čtyřhře kadetů - Karina Adámková s Michalem Benešem a Ondřej Bajger v páru s moldavskou hráčkou Polcanovou.