V Říčkách triumfovali sourozenci Kosteličovi, Šárka Záhrobská a Veronika Zuzulová. Kdo se letos vedle slavných jmen zařadí?

O medaile, hodnotné ceny a pod bedlivým dohledem tradičního maskota krtečka akademického malíře Zdeňka Milera budou soupeřit lyžařské naděje třinácti zemí: přihlášeno je 150 závodníků a 50 členů doprovodu. Premiéru si odbyde Finsko, naopak těsně před závody se odhlásili tradiční účastníci Švédové, kteří nečekaně ztratili sponzora a nepřijedou ani původně přihlášení Turci.

47. ročníku Skiinterkriteria by se měly zúčastnit tyto země: Belgie, Česká republika, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Izrael, Lotyšsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina a Velká Británie.

Technickým delegátem mezinárodní lyžařské federace FIS byl jmenován Polák Wojciech Gajewski, který bude v Říčkách poprvé.

V Říčkách startuje série

Skiinterkriterium patří mezi pět elitních žákovských závodů na světě, ve východní a střední Evropě ke vůbec největší žákovskou soutěží. „Odhadovat sílu jednotlivých reprezentací je obtížné, náš závod letošní žákovskou sérii startuje. Po ní budou následovat další podniky v Itálii, Andoře, Francii a Slovinsku,“ informoval Deník ředitel závodů Jaroslav Křístek. Česká republika bude mít na startu dva reprezentační výběry – áčko a béčko. „Po dohodě s technickým delegátem, FIS bychom rádi měli na startu i české céčko, které by tvořilo šest žáků z našeho pořádajícího Ski klubu,“ přeje si Křístek.

V dosavadní historii závodů na Zakletém soupeřilo 38 reprezentačních výběrů z pěti kontinentů. Hned dvakrát se z celkového vítězství radovala pozdější olympijská vítězka Chorvatka Janica Kosteličová (1995, 1997), v Říčkách uspěl i její bratr Ivica (1994), který se může pochlubit titulem mistra světa. Naše slalomářská mistryně světa Šárka Záhrobská byla absolutní vítězkou v letech 1998 a 2000, v roce 1999 triumfovala Slovenka Veronika Zuzulová, která patří k absolutní světové slalomářské špičce. Populární Skičko je prostě pootevřenou brankou do světa velkého lyžování.

Sedmdesát sponzorů

„Náš patnáctičlenný organizační výbor pracuje téměř ve stejném složení deset let, jsme sehranou partou, která náročný závod začíná chystat už od srpna,“ svěřil se místostarosta města Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel, který stojí v jeho čele. Je třeba zajistit spoustu velkých i malých věcí – od ubytování (přes 300 lůžek v Říčkách a okolí!), stravování a dopravu až po nezbytné lékařské zabezpečení, náročnou výzdobu celého střediska, ozvučení svahu, či konkrétní domluvu s kuchaři, kteří stejně jako v loňském roce nesmějí mladým Izraelcům uvařit vepřové maso na žádný způsob. Nad regulérností závodů bude bdít 34 rozhodčích, o kvalitu tratí se postará třicetičlenný tým techniků, který tradičně tvoří členové ústeckého Ski klubu.

O zajištění téměř jedenapůlmili­ónového rozpočtu se postaraly příspěvky sedmdesáti sponzorů. K nejvýznamnějším patří Skupina ČEZ, RWE – energie českého lyžování a Mados MT. Záštitu nad závodem převzala celá řada významných osobností politického a společenského života, za všechny jmenujme ministra školství Ondřeje Lišku, hejtmany Královéhradeckého a Pardubického kraje Lubomíra France a Radko Martínka. Zmínit musíme starosty měst Ústí nad Orlicí Richarda Peška, Rychnova nad Kněžnou Jiřího Rokla a obce Říčky Josefa Peterku. Samozřejmě nechybějí ani záštity opět zvoleného předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska a prezidenta Svazu lyžařů Lukáše Sobotky. „Podpory si nesmírně vážíme, poděkování patří i sponzorům a celé řadě dalších příznivců našeho závodu, stejně jako všem spolupracovníkům, zejména z ústeckého Ski klubu,“ svěřil se Bäuchel.

Pro nejlepší závodníky připravili organizátoři celkem 52 cen! V každé ze čtyř kategorií (ml. žáci, ml. žákyně, st. žáci, st. žákyně) je dostane vždy šest nejlepších ve slalomu a obřím slalomu, oceněni budou i absolutní vítězové žáků a žákyň, cenu si odnesou také dva nejmladší účastníci letošního ročníku Skiinterkriteria. Kromě tradičních říčkovských medailí jsou letos mezi cenami i maskoti blížícího se mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Závody navštíví také celebrity

„Opět jsme do Říček pozvali prezidenta České republika Václava Klause, který se po operaci kyčelního kloubu na lyžích už objevil před Vánocemi ve Špindlerově Mlýně, a tak bychom ho rádi opět přivítali i na našich svazích, kde se mu líbí. Na Zakletém by lyžoval už potřetí – byl u nás už v roce 2002 jako předseda Parlamentu ČR i s manželkou Lívií a v roce 2004 už jako prezident, kdy se dokonce krátce ocitl i v roli startéra,“ informoval Deník Bäuchel.

Další celebritou na Zakletém by mohl být předseda Britského olympijského výboru lord Colin Moynihan, jehož syn je v reprezentačním výběru britských ostrovů. V loňském roce po předběžném příslibu nakonec do Říček nedorazil, protože musel na zasedání MOV do Laussane, takže všichni věří, že mu to letos vyjde.

Program Skiinterkritéria

ČTVRTEK 22. ledna

20:00 hodin Slavnostní zahájení ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou

PÁTEK 23. ledna

9:15 hodin I. kolo slalomu mladšího a staršího žactva

12:00 hodin II. kolo slalomu mladšího a staršího žactva

SOBOTA 24. ledna

9:15 obří slalom mladších žáků a žákyň

11:45 hodin I. kolo obřího slalomu starších žáků a žákyň

14.00 hodin II. kolo obřího slalomu starších žáků a žákyň

JAROMÍR FRIDRICH