Vážné zranění poznamenalo sobotní republikový šampionát ve skateboardingu na vertikální rampě. V nemocnici skončil Bratt Whitley z Kalifornie, který se usadil v Čechách. Neustál jeden z triků. „Bohužel má zlomené předloktí. Ale snad se z toho brzy dostane a bude v pořádku,“ řekl Filip Hušek z Tělovýchovné jednoty Sokol Slezské Předměstí, která mistrovství pořádala.

Souboje o český titul se v lokalitě Háječek zúčastnilo celkem osm borců z celé republiky. Nízký počet závodníků souvisí s náročností disciplíny, které sami jezdci přezdívají královská. „Vertikální rampa už je pro velmi zkušené závodníky. Ve skateparcích jsou rampy do dvou metrů, ta naše má na výšku téměř čtyři a půl metru. Specifická je tím, že horní hrana je úplně dotočená do úhlu 90 stupňů k vodorovné rovině,“ popisuje Hušek.

Rampa v Hradci Králové je od roku 2006 vůbec nejvyšší v Česku. „Postavili jsme si ji sami. Stálo by to kolem milionu, takhle jsme platili jenom materiál a přišli jsme o pár měsíců života. Bohužel je široká pouze osm a půl metru. Mohla být i dvojnásobně velká, ale na to nebyly peníze,“ přiznal Filip Hušek.

Jedním z horkých favoritů sobotních závodů byl domácí závodník, několikanásobný mistr republiky a čerstvý vítěz německého šampionátu Jan Tomšovský.
„Nechystal jsem si žádnou speciální novinku, pojedu to svoje. Dá se tu dělat prakticky cokoliv, ale samozřejmě je to náročnější. Rychlost je mnohem vyšší a když to člověk neustojí, tak padá z veliké výšky. Kluci už se taky hodně zlepšili, tak jsem na to zvědavý,“ řekl Tomšovský. Papírové předpoklady splnil a získal další titul. Stříbrnou pozici obsadil Michal Musil z Prahy a třetí dojel Filip Hušek. „Jsem po zranění, takže spokojenost,“ dodal.