Příští týden se rozhoří boje na mistrovství České republiky seniorských hráčů a hráček. Následovat bude turnaj Open

Nad padesát let ještě dorostenci
Již v pondělí odpoledne bude zahájeno mistrovství České republiky seniorů nad 60 let v sále SOU Javornická v Rychnově. Současně odstartuje mistrovství republiky veteránů nad 70 let, kde soutěží i několik hráčů ve věku nad 80 let. A do třetice zahájí soutěž muži a ženy nad 50 let. Sami účastníci pojmenovali tuto kategorii „dorosteneckou“.
Hraje se na sedm kol švýcarským způsobem. Denně jedna partie (v pondělí, úterý a středu od 16 hodin, ve čtvrtek od 15.00, v pátek, sobotu a neděli od 9 hodin). Hlavním favoritem je mistr mezinárodní šachové federace FIDE Jaroslav Mojžíš z Pardubic.


Šachy ve stáří cvičí mozek

Mezi účastníky opět zasedne i paní Jiřina Musilová z Blanska, která 2. července oslavila čtyřiaosmdesáté narozeniny! Vloni v relaci pro Český rozhlas Hradec Králové řekla: „Naučila jsem se šachy až v šestadvaceti letech, kdy v každém týmu šachistů musela povinně startovat jedna žena. Hraji dosud velmi ráda. Je tu skvělá parta, v Blansku nemám soupeře.“ Její výsledek v turnaji byl obdivuhodný, získala tři body ze 7 partií a umístila se na začátku druhé poloviny startovního pole mezi muži! „Šachy mi pomáhají cvičit mozek, je to velmi pěkná hra,“ dodala Jiřina Musilová.
Ve čtvrtek večer mají senioři naplánován společenský večer s kytarou v hospůdce U Mařenky a již tradičně se těší na folk a country – zpívá a hraje Lea Šedivá. Páteční dopoledne je zasvěceno tradičně bleskovému turnaji seniorů.
Nový mistr republiky seniorů v šachu bude znám v neděli 26. srpna ve 14 hodin. Krátce poté začne otevřený bleskový turnaj pro všechny hráče bez rozdílu věku - Open Orlické hory. V něm budou hrát žáci, dorost, junioři i senioři. Začne v neděli v 17.30 hodin a skončí po sedmi kolech v úterý 28. srpna v poledne. Hrát se bude tempem 2x60 minut, které stačí na zápočet ELO bodů. V Open turnaji se očekává ještě řada přihlášek hráčů z regionu, přijímány budou do neděle 20. srpna (14.45).


Mladším nedarují nic zadarmo

Mezi nejlepší účastníky rychnovských turnajů budou rozděleny finanční odměny v celkové hodnotě dvacet jedna tisíc korun.
Kdybyste během příštího týdne kdekoli v regionu zaslechli rozhovor typu: „Já tě za rok neuvidím… a ty mě neuslyšíš,“ může jít o bývalé šachové mistry, kteří většinou mají legraci ze všeho pozitivního i negativního, co přináší jejich věk. Pokud přitom tvrdí, že si chtějí zvýšit ELO, vězte, že to myslí vážně. Jsou to mistři královské hry a body zadarmo mnohdy ani o dvě generace mladším hráčům za šachovnicí neodevzdávají.
Akci podpořil Královéhradecký kraj a Šachový svaz České republiky. Startovní listiny a průběh turnaje lze sledovat na stránkách www.isare.net/panda.⋌