V praxi to znamená, že bylo odehráno již více než 370 partií. Každá z nich trvá přibližně 3 – 4 hodiny! Pelclovo divadlo je tento týden plné myšlenek, skvělých kombinačních obratů a strategických plánů.

Průběh jednotlivých kategorií je letos mimořádně dramatický, role favoritů je často úspěšně atakována hráči s nižším ratingem a pouhých sedm kol turnaje může přinést velmi neočekávané výsledky. Partie nejúspěšnějších dvou hráčů je možné sledovat on-line ještě v sobotu od 9 hodin a v neděli od 8 hodin z domácího pohodlí na www.panda-rk.cz.

Včera byla například k vidění typická partie rychnovského Josefa Catenaccio Novotného proti exmistru republiky seniorů Josefu Šrámkovi, v níž se oba soupeři střídali v hrubých chybách v končící hře s velmi krátkým časem, na rozmyšlenou. O den dříve byla k vidění partie Jiřího Jiráska z Jirkova s Janem Uhmannem z Hustopečí, v níž Jirásek hrál asi 20 tahů s časem pod 1 minutu a soupeř měl 40 minut a přesto prohrál v naprosto nejasném kombinačním ohňostroji.

„Po pěti kolech hlavní seniorské kategorie nad 60 let vede právě Josef Catenaccio Novotný z Rychnova, který ve dne hraje a v noci chodí na dělnické směny do Rubeny Náchod. U něho je normální spát minimum času denně, protože dojíždí (!) a navíc používá své vlastní originální zahájení 1. e3 … 2. d3, s nímž už porazil i velmistry! Zítra ho můžete sledovat v on-line partii proti Gustavu Jablečníkovi ze Slavie Kroměříž. Oba mají blízko k celkovému vítězství se ziskem 4,5 bodu z 5 partií,“ uvedl Jiří Daniel, ředitel festivalu.

V kategorii nad 50 let zatím vedou Jiří Hájek ze Zaječic, Otakar Němec z Hradce Králové a Oldřich Lorenc z Poličky. V sobotu je na programu partie Hájek – Lorenc.

V kategorii veteránů nad 70 let jsou v čele 4 hráči se 4 body, kteří si to mezi sebou v sobotu rozdají: Leiner (K. Vary) – Šimek (Poruba) a Vítek (Cheb) – Laskiewicz (Wroclaw).

OPEN Orlické hory vede Adam Ježek (Panda Rychnov) a Pavel Holásek (Ústí nad Orlicí), kteří mezi sebou již remizovali. Mají 4,5 bodu.

Rychnovský šachový festival vyvrcholí v neděli.

(jd)