V Rychnově n. K. je v plném proudu republikový šampionát šachistů–seniorů

Letošní ročník je po loňských peripetiích, kdy se musel nuceně odstěhovat do Kostelce nad Orlicí, opět v Rychnově n. K. Senioři ocenili návrat do Rychnova rekordní účastí na festivalu. Postarali se o to hlavně hráči nad 70 let, kterých hraje v jejich kategorii 26 a další tři se nechali „omladit“ do hlavního turnaje seniorů nad 60 let, který je zároveň mistrovstvím České republiky. Rekordní účast 42 hráčů je v kategorii nad 60 let a stále se zvyšuje i počet „dorostenců“ nad 50 let (15). Celkem startuje v Rychnově od 20. do 26. srpna 81 seniorů a akce je nejdelší a nejmasovější sportovní akcí pro seniory možná nejen v České republice, ale široko daleko po světě! A to se řada dalších tradičních účastníků omluvila na poslední chvíli ze zdravotních důvodů.
Pondělní první kolo začalo o 25 minut později, protože pořadatelé do poslední chvíle čekali na příjezd opozdilých přihlášených účastníků. Všechny tři kategorie nad 50, 60 a 70 let vyšly s lichým počtem startujících. Dva ze tří „lichých“ účastníků se vzdali po hodině čekání možnosti své kontumační výhry a Jan Hanuš (13. srpna oslavil 73. narozeniny) využil možnosti propozic a nechal se přes svůj věk nad 70 let zapsat do turnaje nad 60 let. Tím sice snížil své šance v turnaji, ale zrušil 14 kontumačních výher, které by na nešťastně nasazené čekaly. Postaral se o vyšší kvalitu turnaje a pořadatel ho za to v úterý překvapil cenou fair–play.
„První kolo vždycky zpackám,“ prohlásil dvojnásobný vítěz kategorie nad 70 let Ing. Josef Šimůnek z Vršovic a dodal: „Teď po remíze to budu celý turnaj dohánět. To jeho věčný rival Ing. Milan Holub z Vršovic (žertem si stále říkáme, že ti dobří holubi se vracejí) nenechal nic náhodě a vyhrál partii prvního kola s Mgr. Václavem Krbečkem z Mladé Boleslavi.
V Mistrovství ČR seniorů je lídrem JUDr. Vlastimil Vodička (Emerge Mladá Boleslav), stále velmi aktivní ligový šachista a v prvním kole rovněž přesvědčivě vyhrál stejně jako hlavní favorit soutěže „dorostu“ (senioři 50 - 59 let) Jiří Hájek ze Sokola Zaječice.
Velkou spokojenost s ubytováním v Domově mládeže v Rychnově projevil při své premiéře mezi seniory odborník na zahraniční obchod se Středním Východem Ing. Tomáš Strakoš: „Jezdím nyní po šachových turnajích hlavně s vnučkou, v poslední době jsme byli například na Seči, ve Frýdku Místku nebo v České Třebové. Mám-li srovnat čistotu a kvalitu ubytovacích zařízení, je Rychnov jednoznačně nejlepší,“ řekl.
Turnaj se těší podpoře Královéhradeckého kraje a ŠS ČR. Tradiční opora Pandy, město Rychnov nad Kněžnou, vyslala na zahájení turnaje pana místostarostu MUDr. Ladislava Bachuru, který jako odborník ortoped doporučuje všem svým klientům šachy jako vynikající sportovní disciplinu ve stáří.
Vyšší počet účastníků dovoluje také modernizaci turnaje, každý jednotlivý tah je zaznamenáván díky dorostencům Pandy Ondřeji Horníčkovi, Martině Marečkové a Adamu Ježkovi do databáze. Během turnaje vychází bulletin, startovní listiny, výsledky, a aktuální vylosování mohou sledovat dojíždějící účastníci denně i doma na internetových stranách http://www.isare.net/ panda/. Třetí kolo je na pořadu dnes v 16 hodin, čtvrté zítra o hodinu dříve.