Nejdřív to vypadalo jednoznačně na dílo pošahaného ekologického aktivisty v rouše ochránce koní, jakých už Velká pardubická za posledních dvacet let zažila desítky. Po včerejšku není vyloučeno, že vypálená tráva na dostihovém závodišti je mstou z mnohem bližšího okolí koňáků.

Tvrdý boj o pozice, přerůstající v otevřené nepřátelství, totiž zuří přímo v jejich řadách. V neděli při 121. ročníku slavné Velké pardubické půjde přece jen o velký byznys.

Nejdřív překvapil sedminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. „Nejsem odborník, ale mám na celou věc jiný názor než vedení Dostihového spolku. Nemyslím si, že by šlo o cizí zavinění. Pokud vím, tak v pondělí se dráha hnojila a tam by mohl být problém,” řekl slavný žokej. 
A podobný názor nemá sám.

Odpověď Dostihového spolku na sebe nenechala dlouho čekat. Ačkoliv nebyla namířená konkrétně proti Váňovi.

„Letos jsme řešili řadu problémů a lidí, kteří nám nemusí přát, je víc než dost. Revidovaly se smluvní vztahy, začalo vyšetřování bývalého managementu, nastaly personální změny a tak dále. Vyvolává řadu protitlaků a pokusů, jak upřít pozornost na něco jiného,” míní ředitel Dostihového spolku Petr Buchal.

A své pochybnosti korunoval prohlášením: „Nemyslím si, že herbicidem vypálený trávník má na svědomí nějaký ochránce koní.”

Váňovo nařčení, že škoda mohla vzniknout nevhodným hnojením, Buchal kategoricky odmítl. Vypálená místa jsou podle něj ostře ohraničena a konkrétně lokalizována. Podezřelé dusíkaté látky navíc při údržbě trávníku závodiště nepoužívá.

„Kdyby to pan Váňa viděl, tak by nemohl něco takového tvrdit. Ale on tady byl naposledy před měsícem a má zprostředkované informace,” vzkázal mu Buchal.

Pár dní před Velkou pardubickou se objevily i další problémy. Například stížnosti na příliš tvrdou závodní dráhu nebo nedostatečný přívod vody na dostihy, který by se mohl stát terčem další sabotáže. Malér s trávníkem už byl naštěstí zažehnán, přebarvení poškozených míst na zeleno u kontrolní komise prošlo. K tomu letošní ročník dostihů zápasí s finančními problémy, jež vyřešila až pětimilionová půjčka od města. A nechybí kritika absence zahraničních účastníků.

Policie šetří zničený trávník jako poškození cizí věci, škoda je vyčíslena na 100 tisíc korun.

zpravodajové Deníku