Skvělého úspěchu dosáhla talentovaná Lucie Rydlová. Členka lyžařského oddílu Sokol Deštné v Orlických horách se stala vítězkou třetího ročníku sjezdařského poháru Head Funsport Cup v kategorii předžákyň. Lyžařského seriálu zahrnujícího 13 závodů se účastní nejlepší čeští sjezdaři a sjezdařky ve věkových kategoriích mladší přípravka (super baby - ročník narození 2001 a mladší), přípravka (2000 a 1999) a předžáci a předžákyně (1998, 1997).

Omyl Vsetínských

Dva finálové obří slalomy se jely na Stohu ve Špindlerově Mlýně, jedné z nejprudších sjezdovek v Čechách. Rydlová pro rozhodující závod oblékla kombinézu s číslem 12. Z aspirantek na stupně vítězů se měla na trať vydat jako poslední.

Největší soupeřka vsetínská Kotrlová, která v předposledním závodě předstihla Rydlovou o pouhých devět setin, měla jedenáctku.

Ve vsetínském táboře předčasně slavili celkový triumf Kotrlové. Jenže soupeřící strana si neuvědomila, že Rydlové by se v případě vítězství v posledním závodě připsalo padesát bodů a škrtalo pouze 36. Čtrnáctibodový zisk by pro deštenskou závodnici znamenal předstižení Kotrlové, na niž ztrácela pouhých devět bodů.

Jediná pod 39 vteřin

Když to Vsetínským došlo, nastalo u nich pravé zděšení. Ihned žhavili mobil, aby Kotrlovou na kopci informovali o tom, že opět musí jet na vítězství. Sjezdařka Ski Morava Teamu se znervóznit nenechala. Po projetí cílem byla opět nejrychlejší. Jenže na trati byla ještě deštenská Lucie Rydlová startující jako poslední. Nejlepší deštenská sjezdařka zajela bezchybně. Jako jediná dokázala stlačit čas pod 39 vteřin a mohla se radovat z celkového vítězství s konečným ziskem 380 bodů.

Petra Kotrlová v závěrečném součtu nasbírala o pouhých pět bodů méně (375) a těsnou ztrátu v konečném pořadí oplakala. Ovšem večer na hotelu si už soupeřky z Deštného, Špindlu a Moravy společně pochutnávaly na zmrzlinových pohárech na oslavu konce sezony.

O titul příště chlapci

Na Stohu bojovali o konečné umístění i další talentovaní deštenští závodníci. Adéla Berkovcová v předposledním závodě přišla kvůli pádu o celkové desáté místo a Tomáš Klinský skončil na výborném třetím místě. Chyběl Jan Ježek, který tak vypadl z elitní desítky.

V závěrečném závodu sezony Berkovcová zahnala smutek z předchozího pádu. Zajela životní jízdu, po níž šla do vedení. Nakonec skončila pátá o pár setin pod stupni vítězů. V konečném součtu obsadila jedenáctou pozici. Tomáš Klinský skončil celkově na výborném pátém místě. Jan Ježek obsadil jedenáctou příčku.

Zatímco deštenská děvčata postupují do kategorie mladších žákyň, Klinský a Ježek zůstávají v předžácích a budou v příští sezoně bojovat o celkové vítězství.

Pro desetiletou žákyni ohnišovské Základní školy Lucii Rydlovou, trenéry a oddíl Sokol Deštné je vítězství v republikové soutěži obrovským úspěchem, protože v Krkonoších, ale nejen tam, působí řada závodnických rodin. V cílovém prostoru se často podivovaly, kdo si to vlastně dovolil jejich svěřence porazit. V závěru sezony už jízdy Rydlové sledovaly s uznáním.

(dop, six)