Na Triathlonovém festivalu Praha 2010 sbíral rychnovský vytrvalec Jan Jelínek jednu poctu za druhou. Ve své kategorii nad 50 let získal téměř všechna první místa, jen jedno zlato ho minulo o 21 vteřin. Stal se Mistrem světa Bigman, Mistrem České republiky Bigman, Českým železným mužem a vicemistrem v terénním triatlonu. Navíc v závodě Bigman obsadil v absolutním pořadí skvělé páté místo za vítězným českým reprezentantem Petrem Vabrouškem.

Soutěž s označením Bigman spočívá v absolvování dvou závodů (terénní triatlon a dlouhý triatlon) a sečtení jednotlivých časů. Jednalo se o Top závod světové série World Triathlete 1.

První soutěžní den se běhal terénní triatlon a maximální limit pro splnění byly 4 hodiny. Následující den pak dlouhý triatlon, jehož limit byl 17 hodin.

Terénní triatlon měl vypsány tyto distance: 1 km plavání ve Vltavě, 27 km na kole v Chuchelském háji a 7 km běh podél Vltavy. Výsledný čas: 2:30:42. V tomto závodě Jan Jelínek skončil druhý se ztrátou 21 vteřin na vítěze Petra Mejzlíka (Spartak Třebíč). „Nakonec mne mrzelo, že jsem ten odstup nestáhl. Podvědomě jsme se šetřil na dlouhý triatlon,“ litoval vytrvalec.

Na druhý den byl vypsán dlouhý triatlon, jenž obsahoval pro normálního smrtelníka těžko pochopitelné disciplíny. První bylo plavání na 3,8 km ve Vltavě, druhou jízda na kole na vzdálenost 180 km. Jezdily se okruhy po uzavřené dálniční komunikaci Strakonická s převýšením 165 m. Pak následoval maraton, pro nezasvěcené běh na 42,2 km. Už jen vzdálenosti vzbuzují úctu, natož ještě když se musel plnit požadovaný limit. Výsledky v dlouhém triatlonu: Plavání 3,8 km 1:07:45, jízda na kole 180 km 7:31:54, běh 42,2 km 3:15:38, celkový čas 11:55:17.

„S výslednými časy jsem spokojen, mým hlavním mottem je zúčastnit se a dokončit. Absolvoval jsem v jednom týdnu dva dlouhé triatlony, na Moraviamanu v Otrokovicích jsem měl čas na kole lepší (5:47:05), ale zase o hodně horší maraton (5:49:11) než v Praze, jelikož jsem měl mírné zdravotní problémy. Čas z jízdy na kole v naší metropoli byl také ovlivněn počasím. Panovalo obrovské vedro a asfalt na dálnici byl úplně rozžhavený. Naštěstí se alespoň díky primátorovi Pavlu Bémovi podařilo uzavřít tuto hlavní komunikaci v Praze, takže jsme nemuseli hlídat provoz,“ vylíčil Jan Jelínek.

Celkové výsledky Mistrovství světa Bigman v kategorii nad 50 let: 1. Jan Jelínek (3athlon Rychnov nad Kněžnou) 14:25:59, 2. Rudolf Vilček (Ekol Brno) 14:52:25, 3. Petr Mejzlík 16:05:18.

Celkové výsledky Mistrovství světa Bigman – absolutní pořadí: 1. Petr Vabroušek (Author Tufo Zlín) 10:25:55, 2. Leoš Roušavý (KED Cyklomax) 11:32:29, 3. Marcel Brož (Bentime Nutrend) 12:20:45, 4. Robert Klust (Triathlon Mělník) 14:03:25, 5. Jan Jelínek 14:25:59.