Během závodu panovalo příjemné slunečné jarní počasí, a protože i v minulých dnech se Rychnovu prudké jarní dešťové přeháňky vyhýbaly, trať závodu byla ke spokojenosti většiny závodníků suchá a velice rychlá. Počet účastníků závodů na horských kolech je na počasí velice závislý, řadu zejména hobby jezdců odradí vidina chladu a deště a zejména pak kluzká a blátivá trať, na které se výrazně projeví kvalita techniky jízdy každého jezdce. A tak zatímco v loňském ročníku, který se konal za deště a chladu, se počet startujících nepřehoupl přes 90, letos se na start postavilo 118 závodníků. Byl tak téměř vyrovnán předloňský rekord 120 účastníků. Rychlá tvrdá trať, která dovolila závodníkům jít při závodě zejména ve sjezdech do větších rizik, si ovšem na druhou stranu vybrala svoji daň v podobě poměrně velkého počtu defektů.

Tradiční trať v lese Včelném zůstává od prvního ročníku prakticky beze změn. Jeden okruh měří 6 km a má převýšení 170 m. Okruh je veden převážně po širokých lesních cestách a není tak nijak technicky náročný. Snahy pořadatelů o zvýšení technické obtížnosti okruhu, a tudíž jeho zatraktivnění pro jezdce i pro diváky, doposud narážejí na bariéru v podobě nesouhlasu ze strany města Rychnova jako vlastníka pozemků. Nicméně co okruhu chybí na technické náročnosti, to závodníkům vynahrazuje náročností fyzickou. Řada prudkých stoupání rychle bere sílu a nejeden závodník je tak nucen, zejména pokud je terén blátivý, pod kopcem ze svého biku sesednout a jít pěšky.

V deset hodin se na svůj samostatný závod postavilo přes padesát závodníků kategorií veteráni, ženy, žáci a rovněž kategorie příchozích. V této kategorii „open“ startují převážně ti jezdci, kteří si vzhledem ke své výkonnosti netroufají na hlavní závod. Ovšem v letošním ročníku se do této kategorie přihlásili i mladí závodníci z týmů z Pardubického kraje, kteří brali svoji účast jako přípravu na svoje nedělní krajské mistrovství v XC ve Skutči. A tak zatímco v předešlých ročnících většinou tomuto závodu dominovali závodníci veteránských kategorií, letos ho zcela ovládli mladíci v pořadí Ondřej Exler (OEZ Biatlon Letohrad), Tomáš Kulhavý (SK Žamberk Tessuti) a David Bubák (Apache Loko Trutnov). Krok s nimi dokázal držet jediný veterán – Jiří Míl (HSK Cycling team) – který zvítězil v kategorii Veteráni 1 (40-49 let) před druhým Janem Haufem (Stalak Devoss RK) a třetím Jiřím Koudelkou. Další závodníci všech kategorií pak následovali již se značným odstupem. Kategorii Veteráni 2 (50-59) let vyhrál Jiří Voňka (Loko Trutnov) a kategorii Veteráni 3 (nad 60 let) Oldřich Derunov (Stalak Devoss RK).

O půl dvanácté odstartoval hlavní závod kategorií mužů, masters a juniorů. Hlavním favoritem byl jednoznačně Martin Horák (BMC), náš přední bikemaratonec, mistr republiky v bikemaratonu z roku 2005. Martin Horák byl jediný z letošního startovního pole, který se cyklistice věnuje profesionálně. Důvodem absence dalších elitních jezdců byla zejména termínová kolize se závodem seriálu „Kolo pro život“ v Brdech. Nicméně na startu se objevilo další „jméno“ české horské cyklistiky – Petr Sulzbacher (Giant Pítrs bike) – rovněž mistr republiky a několikanásobný vítěz českého poháru v XC i maratonu. Petr Sulzbacher si stále udržuje vysokou výkonnost a patří k nejlepším u nás v kategorii masters.

Po startu se favorité nikam nehnali, ovšem při průjezdu do druhého kola už měl Martin Horák slušný náskok právě před Petrem Sulzbacherem, s kterým dokázal držet krok už pouze Pavel Skalický (SK Žamberk Tessuti Sport). Martin Horák jakoby bez většího úsilí a se svým typickým úsměvem navyšoval svůj náskok v čele a v poklidu si dojel pro vítězství. Zopakoval tak svůj triumf z prvního ročníku. Dvojice Sulzbacher – Skalický jezdila společně až do posledního okruhu, kdy Sulzbacher zaútočil, vypracoval si malý náskok a svého mladého soupeře udolal. Za těmito prvními třemi závodníky se startovní pole v průběhu závodu pořádně natáhlo, takže do cíle závodu přijížděli jednotliví závodníci s velkými rozestupy.

Díky firmě Sport Base timing, která v závodě zajistila měření časů pomocí čipové technologie, měli závodníci i diváci okamžitý přehled o aktuální situaci v závodě a okamžitě po jeho ukončení celkové výsledky včetně časů v jednotlivých okruzích.

Ihned po dojetí hlavního závodu následoval krátký doprovodný program, v rámci kterého vystoupili členové rychnovského klubu SHIN-KYO a Capoeiry z Vamberka. Diváky i závodníky rovněž udivoval svými kousky na jednokolce teprve čtrnáctiletý Marek Gruškovský.

Poděkování pořadatelů patří všem sponzorům a v neposlední řadě i městu Rychnov nad Kněžnou a jeho zastupitelům i pracovníkům za jejich vstřícnost.
Děkujeme tímto všem závodníkům za předvedené výkony a divákům za vytvoření perfektní atmosféry na trati. Zároveň tímto zveme na Malý Stalak Bike Cup, určený dětským závodníkům, který se uskuteční v neděli 4. září.

Více informací, celkové výsledky, videa a fotogalerie na webu www.stalak-devoss.cz.

Petr Stuchlík,
MTB Team Rychnov n. K.