Rychnov zažije příští pátek  volejbalový svátek. Jak těžké je zorganizovat takovou akci?
První pokusy byly již před třemi roky, kdy se naskytla možnost přivítat národní tým Alžírska. V rychnovském gymnáziu se tehdy rekonstruovala palubovka. Nakonec však trenér národního týmu rozhodl sehrát všechny zápasy na jednom místě, takže se vše odehrálo ve Svitavách. Se současným předsedou Českého volejbalového svazu Zdeňkem  Haníkem, rychnovským rodákem a bývalým hráčem našeho klubu, jsme byli v kontaktu a on hledal možnost odehrát jeden ze zápasů reprezentace v Rychnově. V červnu na oblastním finále barevného minivolejbalu jsme se potkali a on mi sdělil, že česká volejbalová reprezentace dostala nabídku od Japonska, aby se stala jejím sparingpartnerem před blížícím se mistrovstvím světa ve volejbale v Polsku, na které se kvalifikovali. Příprava Japonců na světový šampionát proběhne v Hradci Králové a byla by možnost odehrát jedno utkání v Rychnově. Potvrzení o přidělení zápasu přišlo 26. června. Zorganizovat tento duel je složitější o to, že na přípravu nebylo mnoho času. Je třeba zajistit nejdříve financování celé akce, současně zajistit tiskoviny, spolupracovat s vedením týmů, řešit organizaci samotného zápasu. Je dlouhý seznam toho, co je třeba zajistit, aby vše proběhlo ke spokojenosti všech.

Kdo stál u zrodu myšlenky přivést do Rychnova po třinácti letech opět vrcholný volejbal?
Stejně jako před lety i teď jsem byl iniciátorem já s tím rozdílem, že v roce 2001 to bylo v rámci oslav 60. výročí založení volejbalového klubu AŠ Kvasiny. V letošním roce byla jedna společná myšlenka, a to podpořit mládež. Proto se daly dohromady tři volejbalové kluby: VK Sport Rychnov nad Kněžnou, VKM Réma Rychnov nad Kněžnou a VK AŠ Kvasiny, které vychovávají volejbalovou mládež a společnými silami celou akci organizujeme.

Myslíte, že se díky tomuto utkání zvýší zájem mládeže o toto sportovní odvětví?
Říká se, že příklady táhnou, proto si myslíme, že když děti uvidí vrcholový sport, budou se snažit něčeho podobného dosáhnout také. V rychnovském regionu je třicet volejbalových klubů, ale výchovou nastupující generace se zabývá pouze pět z nich. Obecně jakákoli podpora mládeže je prospěšná.

Duel nabídne volejbal nejvyšší kvality. Co od něho očekáváte?
Letošní zápas s Japonci v Rychnově je ze čtyř jejich zápasů jediný vedený jako oficiální přátelské mezinárodní utkání, což dává zápasu punc kvality a důležitosti. Navíc Japonci jsou na 16. místě světových tabulek a naše družstvo na 18. místě, z čehož vyplývá, že to by mělo být zárukou vyrovnanosti družstev a určitým nábojem, protože se tento zápas bude počítat do oficiálních statistik.

Na co se diváci kromě vlastního zápasu mohou těšit?
Domluvena je autogramiáda před zápasem s oběma družstvy, která bude probíhat od 15.15 do 15.45 hodin. V případě dobrého počasí se autogramiáda bude konat před halou Romana Šebrleho, v případě nepřízně ji schováme do haly. Dále máme připravené slosování vstupenek o výrobky Městského Podorlického pivovaru Rychnov nad Kněžnou a o jeden zájezd od cestovní kanceláře ALPIN-TOUR Týniště nad Orlicí. Začátek zápasu je v 17.00 hodin.

Byl byste hodně zklamán, kdyby hala nebyla zcela zaplněna?
Byl bych zklamán, kdybychom nevyužili potenciálu, který bude mít u mládeže zážitek ze zápasů reprezentací. Pro hráče je určitě příjemné hrát před plnými ochozy s kvalitní kulisou a vzhledem k tomu, že jakákoliv reprezentace v Rychnově je určitý svátek sportu, tak si myslím, že to přitáhne dost zájemců o kvalitní podívanou.

Kde zájemci získají vstupenky?
Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji v IC na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou a v den zápasu přímo v Gymnáziu ve Sportovní hale Romana Šebrleho.  Zájem o ně je už teď velký. Dospělí zaplatí 100 Kč, zájemci nad 60 let pak 60 Kč a děti do 15 let v doprovodu rodiče mají vstup zdarma.