Závěrečný hrací víkend ve druholigové skupině B basketbalistů rozhodl o tom, že družstvo BC Spartak Rychnov nad Kněžnou skončilo na sestupové příčce. Rychnovští hráči museli cestovat na půdu soupeřů, kteří měli rovněž záchranářské starosti. Utkání v Chrudimi skončilo těsnou porážkou Rychnova v prodloužení, poslední duel sezony Spartak nezvládl v Poděbradech a sestupuje do Východočeské ligy.

Chrudim - Rychnov 98:92

Domácí celek, jenž měl v průběžné tabulce na kontě o jeden bod víc než Rychnov, začal zostra. Oba týmy se snažily rozhodnout co nejdříve. Pro Chrudim by vítězství znamenalo jistotu záchrany, Spartak by se jí dvoubodovým ziskem velmi přiblížil.

Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou a čtvrtina skončila divokým výsledkem – soupeři dohromady zaznamenali před padesát bodů. Ve druhém hracím období si Spartak udržoval pětibodový náskok. V poločase měl k dobru čtyři body.

Po přestávce se rychnovští basketbalisté podobně jako v jiných zápasech nedokázali dostat do tempa. Špatně řešili clony na trojkové čáře a Chrudim především zásluhou tří úspěšných trojek zaznamenala třináctibodovou šňůru. Rychnovští museli dotahovat ztrátu. V závěrečné čtvrtině se jim to zejména zásluhou bodů Adamce podařilo a dokonce šli opět do vedení. Po trojce Sommera Rychnov navýšil náskok na šest bodů. Jenže poté se projevil častý neduh rychnovského týmu, kvůli němuž zbytečně prohrál řadu vyrovnaných zápasů. Hosté totiž přestali kombinovat a snažili se až příliš prosadit individuálně. Jakoby každý chtěl rozhodnout zápas sám. Chrudimští získali zpět vedení a hosté mohli být rádi, že jim Branda přesnou trefou z křídla v posledních vteřinách zajistil alespoň prodloužení. Jenže opatrná a málo zodpovědná hra v nastaveném čase se Rychnovu vymstila a chrudimský celek si ambicióznějším výkonem v prodloužení pojistil setrvání v soutěži.

TJ Sokol Darren Chrudim - BC Spartak Rychnov nad Kněžnou 98:92 (25:29, 46:50, 69:66, 85:85). Body: J. Pantůček 27, Adamec 22, O. Hemr 19, Branda 11, Sommer 10, Čermák 2, Beran 1. Trojky: 6. Trestné hody: 21/28 = 75%.

Poděbrady - Rychnov 59:54

Poděbrady před závěrečným dvoukolem ztrácely na Rychnov jediný bod a po výhře nad Teslou Pardubice předchozí den se na něj dotáhly. Karty tak před utkáním byly rozdány zcela jasně: „Kdo vyhraje, udrží se ve druhé lize!

Spartakovci v úvodu ukázali, že umí zabrat. Prosazovali se kvalitní obranou, v níž nechybělo nasazení. V úvodní čtvrtině nepustili protihráče na doskok a povolili jim pouhých devět bodů. Na začátku druhé části už se zdálo, že si hosté nadějně rozehraný zápas s přehledem pohlídají. Ve čtrnácté minutě totiž už vedli rozdílem čtrnácti bodů. Zdánlivě vysoký náskok je ale uspokojil a „usnuli na vavřínech“. Zkušený tým z Poděbrad se probudil a tři minuty před přestávkou ztrátu smazal. Problém dělalo Spartaku zejména bránění střelby za tři body. Poděbrady zaznamenaly tři trojky v řadě.

Třetí čtvrtina jakoby se opakovala z předchozího dne. Domácí nasadili proti Rychnovu zónovou obranu, na jejíž překonání hosté nedokázali najít účinný recept. Navíc začali pokulhávat i v obranné činnosti a příkladné nasazení z úvodu zápasu se z jejich hry zcela vytratilo. V závěrečné čtvrtině se Spartaku ještě podařilo vyrovnat, ale pak se opakovalo to, čím si hosté prohráli zápas v Chrudimi. Nesmělý útok a přecházení dobrých pozic, hlavně ale pak tři inkasované koše v řadě srazily Rychnov na sestupovou příčku.

Za celou sezonu dělal Spartaku největší potíže hlavně nedostatek hráčů v klíčových utkáních. V posledním Pelhřimově by jistě vyhrál, být tam ve více než šesti hráčích. Do Liberce jel naopak s jediným křídlem a bez rozehrávače. Řadu zápasů Rychnov prohrál nedůraznou koncovkou. Zranění se podepsalo na vyřazení tří rozehrávačů, to také zásadním způsobem ovlivnilo jeho hru.

PM Bohemia Poděbrady - BC Spartak Rychnov n. K. 59:54 (9:18, 28:31, 45:38). Body: Branda 13, O. Hemr O. 13, Adamec 9, Svoboda 9, J. Pantůček 6, Sommer 2. Trojky: 4. Trestné hody: 10/13 = 76%.

Další výsledky: Bohemia Poděbrady - Tesla Pardubice 79:73, TJ Šumperk - Slavia TU Liberec 75:70, Basketbal Svitavy - AŠ Mladá Boleslav 71:67, ČEZ Nymburk B - BK Pelhřimov 81:68, BSK Jičín - TJ Žďár n. S. 88:70, Darren Chrudim - Tesla Pardubice 85:71, Basketbal Svitavy - Slavia TU Liberec 84:34, TJ Šumperk - AŠ Mladá Boleslav 92:70, BSK Jičín - Pelhřimov 91:63, Nymburk B - Žďár n. S. 78:69. (oh, six)